Finanse i Controlling 77/2021 (wrzesień-październik)

Finanse i Controlling nr 77/2021 - Nowoczesne finansowanie

Nowoczesne finansowanie

Wszyscy przedsiębiorcy doświadczają sytuacji, że sprzedaż nie rośnie tak szybko, jak zaplanowali, że marża zysku jest zbyt niska, rotacja gotówki za wolna. Taki stan niestety zawsze blokuje możliwości inwestycyjne, nie pozwala na ekspansję na rynki zagraniczne albo ucina możliwość poszerzania aktualnego udziału w rynku. Chcąc czy tego nie chcąc stajemy w miejscu, a przecież kto stoi w miejscu, ten się cofa. Jak pisze Jacek Kaliński w swoim artykule pt.: „Venture capital czy anioły biznesu”„nawet pionier bez kapitału może stać się maruderem”. Bo konkurencja nie śpi, a pomysły, zwłaszcza te innowacyjne, są kopiowane bardzo szybko. Z pomocą małym firmom z dużymi pomysłami przychodzą instytucje venture capital oraz anioły biznesu. Czym się różnią oraz jak podejść do rozmowy z inwestorem? Jaka ścieżka rozwoju będzie najlepsza, aby zebrać pieniądze na rozwój biznesu? Czy crowdfunding i crowdinvesting mają rację bytu w polskich realiach i w biznesie? A może w ogóle warto się tokenizować?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo w bieżącym wydaniu magazynu. Ponadto w numerze pokazujemy na przykładach polskich firm, jakie korzyści daje przystąpienie do klastra, jak innym udało się wdrożyć inteligentną automatyzację, a także przejść od firmy właścicielskiej do zarządzanej procesowo.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 77/2021

Od prostej robotyzacji do inteligentnej automatyzacji

Od prostej robotyzacji do inteligentnej automatyzacji

Jaka jest różnica między prostą robotyzacją procesów a inteligentną automatyzacją oraz dlaczego ta druga jest tak ważna i korzystna z punktu widzenia działów finansowych – strażników kosztów, marżowości i płynności finansowej? Jak wdrożenie RPA wpływa na funkcjonowanie i finanse firmy? Gdzie projekt automatyzacji najczęściej utyka i jak dział finansowy może pomóc przezwyciężyć te przeszkody?

Czytaj więcej
nr 77/2021

Reprezentacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przed US i ZUS

Reprezentacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przed US i ZUS

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.) nie wymaga szczególnej reprezentacji przed urzędem skarbowym i zakładem ubezpieczeń społecznych. Może zatem działać zgodnie z zasadami reprezentacji przez zarząd i prokurentów, jak i może ustanowić pełnomocnika do reprezentacji przed urzędem skarbowym (US) i zakładem ubezpieczeń społecznych (ZUS).

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 77/2021

Sztuczna inteligencja, sztuczny czy prawdziwy problem? AI w kontekście praw autorskich

Sztuczna inteligencja, sztuczny czy prawdziwy problem? AI w kontekście praw autorskich

Współczesna nauka wyróżnia wiele różnych rodzajów inteligencji. Do niedawna pewne było jednak to, że jest to cecha typowa dla ludzi. Choć przejawy inteligencji możemy do pewnego stopnia zaobserwować u niektórych zwierząt, to jednak w praktyce nie było potrzeby uwzględniania tego aspektu w systemie prawnym. Cały czas to wyłącznie człowiek mógł korzystać z prawa do ochrony swojej twórczości. Dynamiczny...

Czytaj więcej
nr 77/2021

Dokapitalizowanie spółki w ramach IPO ‑ jak uniknąć najczęściej pojawiających się problemów

Dokapitalizowanie spółki w ramach IPO - jak uniknąć najczęściej pojawiających się problemów

W gospodarce rynkowej zasadniczo kapitał płynie do przedsiębiorstw dwoma kanałami: przez system bankowy albo przez rynek kapitałowy, w tym przez jego najważniejszą instytucję, jaką jest giełda papierów wartościowych, która daje możliwość dokapitalizowania spółki np. w formie publicznej emisji akcji oraz daje możliwość debiutu na giełdzie („IPO”).

Czytaj więcej
nr 77/2021

Transakcje z rajami podatkowymi w praktyce polskich firm

Transakcje z rajami podatkowymi w praktyce polskich firm

Wiele spółek w Polsce realizuje transakcje z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (dalej: raje podatkowe). W niektórych przedsiębiorstwach są to jednorazowe przypadki, a w niektórych kluczowe transakcje, które stanowią największy przychód bądź koszt. Rozliczenia polskich podatników z podmiotami z rajów podatkowych...

Czytaj więcej
nr 77/2021

Dematerializacja akcji ‑ praktyczne rozwiązania dla spóźnialskich i nie tylko

Dematerializacja akcji - praktyczne rozwiązania dla spóźnialskich i nie tylko

Niedopełnienie obowiązku dematerializacji akcji przed 1 marca 2021 roku to problem zarówno akcjonariuszy, jak i władz spółki, której akcje nie zostały zdematerializowane. Dla akcjonariusza negatywnym aspektem braku dematerializacji będzie brak lub co najmniej utrudnienie wykonywania praw udziałowych wynikających z akcji. Natomiast członkowie zarządu mogą zostać obciążeni grzywną za nieprowadzenie rejestru...

Czytaj więcej
nr 77/2021

Venture capital czy anioły biznesu?

Venture capital czy anioły biznesu?

Wszyscy przedsiębiorcy doświadczają sytuacji, że sprzedaż nie rośnie tak szybko, jak zakładaliśmy, marża zysku jest zbyt niska, rotacja gotówki za wolna. Taki stan blokuje możliwości inwestycyjne, nie pozwala na ekspansję na nowe rynki albo ucina możliwość poszerzania aktualnego udziału w rynku.

Czytaj więcej
nr 77/2021

Jak wycenić przedsiębiorstwo na potrzeby przejęcia

Wycena przedsiębiorstwa stanowi proces określania wartości przedsiębiorstwa. W procesie tym kluczowe jest sprecyzowanie „poszukiwanej” wartości, a następnie przyjęcie właściwych założeń oraz wybór podejścia (podejść) i metod wyceny. Wskazane tu aspekty zostaną poruszone w niniejszym artykule, w szczególności w kontekście wyceny przedsiębiorstwa mającego zostać przejętym i włączonym do innego podmiotu....

Czytaj więcej
nr 77/2021

Audit quality accountability strengthened

Audit quality accountability strengthened

Three new audit quality management standards focus attention on the role of country managing partners, who will need to sign off on firm processes

Czytaj więcej
nr 77/2021

Klastry jako narzędzie optymalizacji ‑ Case study klastra ITCorner

Klastry jako narzędzie optymalizacji - Case study klastra ITCorner

Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej firm decyduje się na przystąpienie do klastrów i organizacji biznesowych. Co, poza wymianą wiedzy i doświadczeń, przynosi taka forma branżowej współpracy?

Czytaj więcej
nr 77/2021

Od firmy właścicielskiej do zarządzanej procesowo ‑ Case Study

Albert Einstein powiedział kiedyś, że jedynym źródłem wiedzy jest doświadczenie. Nie wspomniał jednak, że musi to być doświadczenie osobiste – uczenie się na cudzych sukcesach i porażkach może równie skutecznie prowadzić do trafnych decyzji.

Czytaj więcej
nr 77/2021

Mentoring czy coaching? Formy wsparcia dla pracowników podczas pracy zdalnej

Mentoring czy coaching? Formy wsparcia dla pracowników podczas pracy zdalnej

Zasadnicza różnica między coachingiem i mentoringiem polega na tym, że w trakcie coachingu klient sam powinien dotrzeć do odpowiedzi na nurtujące go pytania. Mentor, oprócz umiejętnego zadawania pytań i aktywnego słuchania, może podzielić się z podopiecznym wiedzą i podpowiedzieć rozwiązania, które warto rozważyć. Która forma wsparcia lepiej się sprawdza? Zobaczmy na przykładzie.

Czytaj więcej
nr 77/2021

Jak rekrutować controllerów? ‑ perspektywa rekrutera

Jak rekrutować controllerów? - perspektywa rekrutera

Zapotrzebowanie pracodawców na doświadczonych controllerów rośnie, co niejednokrotnie niesie za sobą wyzwania natury rekrutacyjnej. Aby poszukiwania były skuteczne, należy zatem zadbać o ich odpowiednie zaplanowanie, stworzenie precyzyjnego opisu stanowiska i określenie kluczowych czynników, niezbędnych nowemu pracownikowi do osiągnięcia sukcesów w firmie.

Czytaj więcej
nr 77/2021

O tym, jak młode firmy szukają finansowania ‑ Crowdinvesting w doświadczeniach polskich start‑upów

O tym, jak młode firmy szukają finansowania - Crowdinvesting w doświadczeniach polskich start-upów

Każdy udany biznes na świecie zaczyna się od dobrego pomysłu. Ale sam pomysł nie wystarczy. Potrzebne jest też rozeznanie, czy ta idea przełoży się w przyszłości na zyski. Najprościej start-up można określić jako firmę na początkowym etapie rozwoju, której założyciele zaczynają realizować swój pomysł biznesowy i szukają szansy rozwoju rynkowego. Głównym celem start-upu jest na początku po prostu utrzymanie...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 77/2021

Dla kogo tokenizacja?

Dla kogo tokenizacja?

Tokenizowana na Binance Tesla przechodzi inny proces tokenizacji niż polska spółka chcąca pozyskać 4 miliony złotych. Intencją artykułu jest przedstawienie pełnego obrazu i realiów tokenizacji, które dotyczą głównie małych i średnich firm. Dla kogo jest tokenizacja i jak zrobić to dobrze?

Czytaj więcej
nr 77/2021

Crowdfunding w biznesie ‑ czy to się udaje?

Crowdfunding w biznesie - czy to się udaje?

Finansowanie społecznościowe kojarzy się przede wszystkim z pozyskiwaniem środków na realizację celów prywatnych. Tymczasem okazuje się, że ta forma finansowania wchodzi również do świata biznesu, a mechanizm crowdfundingu pozwala firmom w skuteczny sposób pozyskiwać duże grupy inwestorów. Wielu inwestorów w ten sposób znajduje perełki inwestycyjne.

Czytaj więcej
nr 77/2021

W sprawach zarządzania pieniędzmi coraz bardziej ufamy sztucznej inteligencji

Jeśli chodzi o pieniądze, to na papierze wszystko wydaje się proste. Czarne i białe, jak w bilansie firmy lub na prywatnym koncie bankowym. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana.

Czytaj więcej
nr 77/2021

Podatek VAT w handlu e‑commerce zmieniony o 180 stopni ‑ Uproszczenia nie takie proste

Wszystko, co od wielu lat wypracowano w procedurach handlu na odległość, od 1 lipca 2021 roku ulega diametralnej modyfikacji. Zmiany nie obejmują wyłącznie handlu wysyłkowego odbywającego się pomiędzy krajami Unii Europejskiej, lecz dotykają również ustalenia nowych metod rozliczeń szeregu usług oraz importu towarów spoza Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Reklama

Polityka cookies

Dalsze aktywne korzystanie z Serwisu (przeglądanie treści, zamknięcie komunikatu, kliknięcie w odnośniki na stronie) bez zmian ustawień prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EXPLANATOR oraz partnerów w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Usługa Cel użycia Włączone
Pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony Nie możesz wyłączyć tych plików cookies, ponieważ są one niezbędne by strona działała prawidłowo. W ramach tych plików cookies zapisywane są również zdefiniowane przez Ciebie ustawienia cookies. TAK
Pliki cookies analityczne Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania, oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika. Informacje zebrane przez te pliki nie identyfikują żadnego konkretnego użytkownika.
Pliki cookies marketingowe Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji, oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich. Jeśli zdecydujesz się usunąć lub wyłączyć te pliki cookie, reklamy nadal będą wyświetlane, ale mogą one nie być odpowiednie dla Ciebie.