Praktycy controllingu oraz dyrektorzy finansowi odpowiadają na pytania: jakie rozwiązania są bezpieczne z punktu widzenia małej, średniej i dużej firmy, w jakich obszarach działalności firmy istnieje największy potencjał do redukcji kosztów, jak optymalizować wydatki w dziale zakupów, marketingu czy logistyki. Dodatkowo analizujemy wrażliwość zysku firmy na zmiany poszczególnych kosztów i ich nośników oraz rozkładamy na czynniki pierwsze bezpieczne metody optymalizacji podatkowej.
W jaki sposób wynagradzać członka zarządu lub wspólnika – to pytanie zadają sobie w ostatnim czasie właściciele spółek. Dylemat ten ma dwa podłoża – z jednej strony wynagrodzenie dla członka zarządu pod kątem podatkowo-zusowskim jest droższe od wynagrodzenia wspólnika z art. 176 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH). Z drugiej jednak strony, wynagrodzenie z art. 176 KSH powoduje wiele problemów praktycznych...
Wraz z początkiem 2023 roku na polskim rynku finansowym rozpoczął się kolejny etap prac mających na celu zastąpienie WIBOR oraz WIBID nowym indeksem. Według zapowiedzi już za niecałe dwa lata najbardziej popularny wskaźnik referencyjny w polskiej gospodarce odejdzie w zapomnienie. Czy opracowany w czasie rekordowo wysokich stóp procentowych WIRON „zdąży” obniżyć odsetki od zaciągniętych kredytów, poprawiając...
Kapitał zakładowy spółki akcyjnej stanowi jej kapitał własny wykazywany w pasywach bilansu. Tworzą go akcje wydawane w zamian za wniesione wkłady pieniężne i niepieniężne (aporty). Kwestie związane z tworzeniem i funkcjonowaniem kapitału zakładowego (akcyjnego) określa Kodeks spółek handlowych.
Podstawą sukcesu każdej formy działalności gospodarczej jest umiejętność antycypowania zmian otoczenia i szybkiej adaptacji do warunków, w jakich one zachodzą. Kryzys popandemiczny, w połączeniu ze wzrostem napięć geopolitycznych, wywołał strach na rynkach, a tym samym załamanie aktywności w różnych gałęziach gospodarki. Wiele firm w obliczu wzrostu wartości pieniądza oraz powszechnie postępującej...
Długo wyczekiwany przez przedsiębiorców powrót funduszy europejskich w nowej odsłonie rozpoczyna swój bieg. Pierwsze harmonogramy po okresie negocjacji programów z Komisją Europejską pojawiają się z początkiem tego roku. Zmieniając znaną strukturę konkursów z zeszłej perspektywy prezentujemy nowy wymiar dotacji na kolejne lata.
Wejście w życie przepisów Polskiego Ładu spowodowało poszukiwanie przez właścicieli spółek i członków zarządu optymalnych sposobów wypłaty wynagrodzenia za ich pracę. Pomysłów, jak to zrobić, jest sporo. Każda z możliwości ma swoje wady i zalety, ale przede wszystkim nie każda forma wypłaty wynagrodzenia może być prawidłowa prawnie, podatkowo i zusowsko w danym, konkretnym, przypadku.
Wydawało się, że po roku „covidowym” w 2021 gospodarka ma się lepiej i kolejne lata będą stabilnym okresem wzrostu gospodarczego, zapewniając spokój tak pracodawcom, jak i pracownikom. Niestety, wojna na Ukrainie wywołała konsekwencje widoczne już dzisiaj w naszych portfelach, a będące zapowiedzią armagedonu gospodarczego w 2023.
Następna
strona
Tematy omawiane w poprzednich numerach:
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.