Finanse i Controlling 26/2013 (marzec-kwiecień)

Finanse i Controlling nr 26/2013 - Kontrola i optymalizacja łańcucha dostaw

Kontrola i optymalizacja łańcucha dostaw

Kontrola kosztów zakupu, składowania czy właściwe planowanie zapotrzebowania i zapasów pomagają w zarządzaniu rentownością produktów.

Magazynowanie i zapasy mogą pochłonąć nawet wartości wytwarzanych dóbr. Optymalizacja procesów logistycznych może stanowić klucz do zapewnienia konkurencyjności na rynku. Największe rezerwy, a tym samym możliwości znalezienia oszczędności znajdują się w sferze współpracy z dostawcami usług logicznych. Dlatego  numer 26. magazynu został poświęcony zagadnieniom związanym z efektywnym zarządzaniem zapasami oraz z metodami ich redukcji. W szeregu praktycznych artykułów odpowiemy na odwieczny dylemat – jak pogodzić presję na minimalizację kosztów z wysokimi oczekiwaniami w zakresie poziomu obsługi klientów. Autorzy pokażą, jak praktycznie wykorzystać takie rozwiązania jak lean managment czy just-in-time.

Koniec lutego to czas, kiedy czuć już nadchodzącą wiosnę. A ta pora roku nieodparcie w środowisku controllerów kojarzy się z corocznym Kongresem ICV, organizowanym w Poznaniu już po raz 7.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 26/2013

Ceny transferowe i ich wpływ na zarządzanie przedsiębiorstwem

Ceny transferowe i ich wpływ na zarządzanie przedsiębiorstwem

Pojęcia ceny transferowe używa się w odniesieniu do cen stosowanych w rozliczeniach między podmiotami powiązanymi. W ostatnim czasie rola podmiotów powiązanych kapitałowo (grup kapitałowych) rośnie głównie w związku z globalizacją oraz postępem technicznym. Grupy te prowadzą działalność zazwyczaj na wielu rynkach i mają różnorodne, często złożone struktury organizacyjne.

Czytaj więcej
nr 26/2013

Organizacje wielooddziałowe – wykorzystanie cen transferowych

W ostatnich dziesięcioleciach na rynkach globalnych zauważalny jest istotny wzrost znaczenia podmiotów funkcjonujących w międzynarodowych grupach kapitałowych. Szacuje się, że obecnie ponad 60% wszystkich globalnych transakcji stanowią transakcje między powiązanymi ze sobą przedsiębiorstwami.

Czytaj więcej
nr 26/2013

Kontrola i optymalizacja łańcucha dostaw

W dzisiejszych czasach nie ma rzeczy stałych, wszystko jest nie tylko w ciągłym ruchu, ale co ważniejsze, musi się zmieniać – na lepsze. Koncepcje ciągłego doskonalenia zakorzeniły się na stałe, świadomie lub też nie, w niemal każdej europejskiej firmie. Wynika to nie tylko z chęci zwiększenia przewagi konkurencyjnej, ale także z potrzeby przetrwania na rynku.

Czytaj więcej
nr 26/2013

Cross‑docking, czyli operacja na otwartym sercu

Cross-docking, czyli operacja na otwartym sercu

Jeśli przyjąć, że łańcuch dostaw jest krwiobiegiem współczesnej gospodarki to – by pozostać przy tej popularnej metaforze – magazyn stanowi jego serce. Cross-docking z kolei można przyrównać do swoistego bypassu, pozwalającego wprawdzie ominąć proces składowania towarów, ale nie sam magazyn.

Czytaj więcej
nr 26/2013

Efektywne planowanie w firmie produkcyjnej – case study

Efektywne planowanie w firmie produkcyjnej – case study

Jak znaleźć sposób na skuteczne planowanie w firmie produkcyjnej? Jak wypracować metody współpracy między działami handlowym, produkcyjnym i zakupów, aby skuteczniej obsługiwać klientów, jednocześnie mając kontrolę nad zapasami i kosztami? Jak zadbać o dostępność produktów, zwłaszcza nowości, oraz tych, które decydują o przewadze konkurencyjnej firmy? Jak alokować...

Czytaj więcej
nr 26/2013

Możliwości wykorzystania elementów controllingu ryzyka w procesach produkcyjnych

Prowadzenie przedsiębiorstwa czy działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem. Podstawą do rozpoczęcia czynności związanych z zarządzaniem ryzykiem i jego controllingiem jest przeświadczenie, że przedsiębiorstwo funkcjonuje po to, aby przynosić zyski swoim właścicielom i pozostałym współpracującym z nim podmiotom.

Czytaj więcej
nr 26/2013

Struktura przedsiębiorstwa w kontekście podejmowania decyzji w poszczególnych ośrodkach odpowiedzialności

Celem każdej organizacji jest maksymalizacja wartości dla właścicieli. Realizacja tego celu zależy od osób (menedżerów) kształtujących tę organizację. Osiągnięcie sukcesu przez przedsiębiorstwo wymaga zbudowania hierarchii celów, tak aby cele cząstkowe realizowane przez menedżerów poszczególnych ośrodków odpowiedzialnych wspólnie składały się na cel całego przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej
nr 26/2013

Odchylenia kosztów pośrednich w rachunku kosztów standardowych

Problematyka analizy odchyleń kosztów pośrednich stanowi część bloku analitycznego powiązanego z rachunkiem kosztów standardowych. Rachunek ten polega ogólnie na analizie porównawczej osiąganych rezultatów kosztowych w odniesieniu do tzw. postulatów, czyli oczekiwanego poziomu kosztów.

Czytaj więcej
nr 26/2013

Kanban, czyli japońska metoda obniżania zapasów

Kanban, czyli japońska metoda obniżania zapasów

Stale dążymy do redukcji zapasów, by uwolnić kapitał obrotowy, a jednocześnie walczymy o zapewnienie terminowych dostaw do klienta w wymaganym przez niego czasie. Wciąż jednak istnieje problem – trzeba mieć w magazynie to, co właśnie zamówił klient. System kanban rozwiązuje te problemy, umożliwiając świadome obniżenie zapasów.

Czytaj więcej
nr 26/2013

Jak skutecznie wdrożyć kontrolę zapasów

Problem z kontrolą zapasów polega na tym, że nie ma jednej idealnej metody. Coś, co sprawdzi się w jednym przypadku, nie zadziała w innym. Poza tym firmy funkcjonują w środowisku, które dynamicznie się zmienia. Dlatego zawsze istnieje ryzyko, że raz przyjętą skuteczną metodę z czasem trzeba będzie udoskonalić, zmienić lub nawet z niej zrezygnować…

Czytaj więcej
nr 26/2013

Przewaga dzięki planowaniu

Przewaga dzięki planowaniu

Jednym z najważniejszych zadań planistycznych jest zbudowanie modelu i skuteczne zarządzanie programem popytu organizacji. Aby zrealizować to zadanie, należy określić tzw. strategię zarządzania popytem dla poszczególnych produktów. System SAP wspiera wiele strategii reakcji na popyt zewnętrzny. Dostosowanie ich do specyficznych potrzeb organizacji może zapewnić uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Czytaj więcej
nr 26/2013

Sprawozdawczość według ustawy o rachunkowości – czas na zmiany?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w ustawie o rachunkowości (uor). Wynika to z planowanych zmian w przepisach unijnych.

Czytaj więcej
nr 26/2013

Co oznacza VAT‑owska rewolucja dla systemów IT do zarządzania i księgowości?

Na początek aktualizacja do części pierwszej artykułu. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę opisującą zmiany w zakresie fakturowania.

Czytaj więcej
nr 26/2013

Narzędzia IT w procesie konsolidacji

Grupy kapitałowe mają obowiązek sporządzać skonsolidowane sprawozdania finansowe minimum raz na rok, czyli na koniec roku obrotowego. Czasami trzeba to robić częściej, jeśli np. jednostka dominująca jest notowana na giełdzie/rynku pozagiełdowym. Konsolidację zwykle przeprowadza się także dla celów wewnętrznych na koniec miesiąca/kwartału, aby kierownictwo jednostki dominującej miało pełny obraz kondycji...

Czytaj więcej
nr 26/2013

Wykorzystanie MS Excel do budowy kalkulatora skonta

W działalności gospodarczej, szczególnie w tak specyficznych warunkach, jak obecne, płynność finansowa nabiera znacznie większego znaczenia aniżeli rentowność. Firmy, które swoją działalność organizują jako proces kojarzenia usług B2B, muszą przede wszystkim odpowiednio skorelować strumienie płatności.

Czytaj więcej
nr 26/2013

Współpraca z firmą logistyczną

Współpraca z firmą logistyczną

Wywiad z GRZEGORZEM LICHOCIKIEM, prezesem Dachser Sp. z o.o.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 26/2013

Patriotyczny protekcjonizm

Zrobiło się groźnie, i to nie z powodu kryzysu gospodarczego. Ktoś niespodziewanie postawił pytanie: czy jesteś gospodarczym patriotą? I rozpoczęła się emocjonalna dyskusja.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 26/2013

Lepsza efektywność w czasach globalizacji

Lepsza efektywność w czasach globalizacji

Postępująca globalizacja wielu przedsiębiorstwom stworzyła szanse na odniesienie rynkowego sukcesu, ale jednocześnie zmusiła je do podjęcia nowych dla nich wyzwań. Jednym z tych wyzwań jest niestabilność światowej gospodarki – wahania cykli koniunkturalnych i ich skrócenie, zróżnicowanie rozwoju poszczególnych rynków, nie tylko na zewnątrz naszego obszaru gospodarczego,...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 26/2013

Przełom w 2015 roku – szefowie polskich firm widzą koniec kryzysu

Polscy prezesi i dyrektorzy zarządzający, choć wciąż pozostają pesymistyczni wobec sytuacji swoich firm w krótkim okresie, wykazują więcej optymizmu w dłuższym horyzoncie czasowym. Prawie połowa z nich pozytywnie ocenia perspektywy wzrostu w ciągu najbliższych trzech lat.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 26/2013

Fundusze inwestycyjne będą komunikować się w prostszy sposób

1 lutego 2013 roku weszły w życie przepisy wdrażające w Polsce wymogi dyrektywy UCITS IV. Dla osób nabywających jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych zmiana ta oznacza przede wszystkim łatwiejszy dostęp do przejrzystych i bardziej klarownych informacji na temat inwestycji oraz możliwość wygodnego porównania różnych funduszy. Wszystko za sprawą wprowadzenia dokumentu KII – Kluczowych Informacji...

Czytaj więcej

Reklama

Polityka cookies

Dalsze aktywne korzystanie z Serwisu (przeglądanie treści, zamknięcie komunikatu, kliknięcie w odnośniki na stronie) bez zmian ustawień prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EXPLANATOR oraz partnerów w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Usługa Cel użycia Włączone
Pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony Nie możesz wyłączyć tych plików cookies, ponieważ są one niezbędne by strona działała prawidłowo. W ramach tych plików cookies zapisywane są również zdefiniowane przez Ciebie ustawienia cookies. TAK
Pliki cookies analityczne Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania, oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika. Informacje zebrane przez te pliki nie identyfikują żadnego konkretnego użytkownika.
Pliki cookies marketingowe Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji, oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich. Jeśli zdecydujesz się usunąć lub wyłączyć te pliki cookie, reklamy nadal będą wyświetlane, ale mogą one nie być odpowiednie dla Ciebie.