Stale dążymy do redukcji zapasów, by uwolnić kapitał obrotowy, a jednocześnie walczymy o zapewnienie terminowych dostaw do klienta w wymaganym przez niego czasie. Wciąż jednak istnieje problem – trzeba mieć w magazynie to, co właśnie zamówił klient. System kanban rozwiązuje te problemy, umożliwiając świadome obniżenie zapasów.

Kanban (z jęz. jap. Kan – widoczny, Ban – kartka papieru) to w skrócie „sygnał” zlecający uzupełnienie zapasu. Dla tych, którzy znają to pojęcie, oznacza ono najczęściej wyłącznie sposób przesyłania informacji i sterowania uzupełnianiem zapasów (materiałów, półwyrobów czy wyrobów gotowych) w określonym miejscu i w danym czasie. Jeśli jednak spojrzy się na kanban jako system, otwierają się nowe możliwości. System kanban oznacza zarządzanie poziomem zapasu i sterowanie jego odnawianiem tak, aby był jak najniższy.

Co istotne, kanban jako system ma zastosowanie wyłącznie dla wyrobów rotujących, czyli takich, których konsumpcja ma w miarę powtarzalną częstotliwość zamawiania. Co równie ważne, nie ma znaczenia liczba zamawianych wyrobów, ponieważ dobrze sparametryzowany system kanban pozwala zoptymalizować partie uruchomieniowe dla wyrobów kupowanych często, lecz w małych ilościach.

Schemat działania kanbana jako sygnału sterującego produkcją w systemie Make To Stock(produkcja na magazyn) obejmuje następujące kroki (Rys. 1.):

  1. Z magazynu pobierany jest materiał na potrzeby wykonania planu wysyłek;
  2. Pobranie przypisanej do sygnału (kanbana) liczby wyrobów z magazynu powoduje zwolnienie sygnału;
  3. Zwolniony sygnał jest podstawą dla planisty lub bezpośrednio lidera obszaru produkcyjnego do ustawienia go w kolejkę zleceń oczekujących na produkcję. Kolejkę tworzy się na podstawie zdefiniowanych minimalnych partii uruchomieniowych oraz, w wyjątkowych przypadkach, uwzględniając priorytety wynikające z zamówień klientów;
  4. Produkcja w oparciu o ustalony harmonogram realizuje zlecenie produkcyjne, składające się z liczby będącej wielokrotnością (od 1 do N) sygnałów kanban.

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription
Ulubione Print

Also check

Agile

W znaczeniu formalnym agile to zwinne metody tworzenia oprogramowania1, będące alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnego podejścia opartego na modelu kaskadowym (waterfall model), który uznaje poszczególne fazy tworzenia oprogramowania za odrębne i rekomenduje wykonywanie ich w porządku jedna po drugiej. Choć termin ten ukuty został na gruncie programowania, agile można rozpatrywać w sposób bardziej uniwersalny, odnosząc go do filozofii i metodyki pracy przebiegającej w zgodzie z wartościami opisanymi w „Manifeście agile”.

Read more

Autonomiczne utrzymanie ruchu, czyli TPM

MC_64_86.jpg

Organizm ludzki jest skomplikowaną maszynerią, w której szereg komórek, tkanek i narządów musi ze sobą współgrać w pełnej harmonii, abyśmy mogli odczuwać witalność i cieszyć się zdrowiem. Dla zachowania tego stanu podejmujemy szereg czynności w postaci właściwej diety, regularnych treningów, regularnych wizyt u lekarzy, doskonalimy nasze umiejętności dotyczące rozwoju fizycznego oraz poszerzamy zakres wiedzy na temat zdrowego trybu życia. W tym kontekście maszyny produkcyjne niczym nie różnią się od ludzkiego organizmu. Podzespoły, części, magistrale i płynące w ich instalacjach płyny przypominają twór, którego żywotność zależy od dbałości o jego stan fizyczny. I podobnie jak dla fanów zdrowego trybu życia opracowywanych jest wciąż wiele nowych programów, tak dla maszyn produkcyjnych istnieje metodologia zapewnienia ich żywotności i maksymalizacji dostępności do pracy.

Read more

Recepta na idealną analizę - przygotowanie procesu

MC_64_69.jpg

Firmy nieustannie próbują nadążyć za zmianą, aby być lepsze niż konkurencja i osiągać coraz lepsze wyniki finansowe. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza w perspektywie nowych potrzeb, które rodzą się w procesie zmiany. Świadomość firmy, jej pozycji na rynku i otoczenia, jest jednym z wielu czynników, które mają realny wpływ na to, czy firma odnajdzie się w nowej, zmienionej rzeczywistości. Wiarygodne dane, umiejętne ich wykorzystanie, analiza i prezentacja są niezbędne przy podejmowaniu właściwych decyzji biznesowych. W obliczu ilości gromadzonych informacji, tempa ich przetwarzania oraz różnorodności danych perspektywa dostarczenia rzetelnej analizy nie jest oczywista i wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jakie trudności niesie ze sobą proces przygotowania danych do analizy oraz jak sobie z nimi poradzić?

Read more

Current issue

Polecamy

Go to

Partners

Reklama