Finanse i Controlling 47/2016

FiC_47.jpg

Budżetowanie 2017

Zdaję sobie sprawę, że bieżące wydanie „Finansów + Controllingu” dotrze do Czytelników w pełni letniego sezonu, kiedy ważniejszą informacją jest prognoza pogody, niż jakakolwiek inna prognoza ekonomiczna. Mało tego, niektórzy znajdą najnowszy numer naszego dwumiesięcznika już po urlopie co sprawi, że sięgną po niego uporawszy się ze sprawami bieżącymi piętrzącymi się na ich biurkach.

I dobrze, bo wrzesień to często miesiąc, w którym wracamy do rzeczywistości po mniej lub bardziej udanych wakacjach i z wolna przygotowujemy się do jednego z ważniejszych rytuałów korporacyjnych – budżetowania!

Używam słowa „rytuał” nieco przewrotnie, ale nieprzypadkowo. W definicji tego słowa kryje się bowiem swoista bezrefleksyjność i powtarzalność. Te elementy sprawiają, że bardzo często proces budżetowania jest czynnością czysto techniczną, wręcz mechaniczną, która nie ma nic wspólnego ze wzniosłością wizji i misji przedsiębiorstwa. Nie mamy, rzecz jasna, zamiaru podjęcia próby „obalenia ustroju” tysięcy budżetujących przedsiębiorstw. Ale z satysfakcją w ramach działu „Temat numeru” zamieszczamy artykuł nawiązujący do koncepcji Beyond Budgeting. I nie o rewolucję nam chodzi, ale o wzbogacenie percepcji menedżerów odpowiedzialnych za sprawne budżetowanie.

Mamy zatem nadzieję na wpisanie się z bieżącym numerem f+c w proces przygotowań do budżetowania. Jednocześnie chcielibyśmy pochylić się nad sprawami mniej bieżącymi i doraźnymi. Temu celowi służyła nasza mikroankieta dotycząca wydarzenia bez precedensu – Brexitu. Nawet jeśli nie do końca wiadomo, jak i kiedy finalnie Brexit miałby się dokonać, warto zastanowić się chwilę nad jego potencjalnymi konsekwencjami.

Zachęcając do lektury bieżącego wydania f+c, zapraszam jednocześnie na 3. Forum Nowoczesnego Controllingu, 13 i 14 października w Warszawie, w trakcie którego przez wszystkie przypadki odmieniać będziemy kluczowe wskaźniki efektywności (KPI). Do zobaczenia !

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Archiwum

Polecamy