Przedsiębiorstwa mają do wyboru kilka form finansowania działalności, począwszy od kapitału własnego, a na kredycie kończąc. Ten pierwszy jest najdroższy i najbardziej ryzykowny, ten drugi – nie zawsze dostępny. Gdzieś w połowie na tzw. półpiętrze, pomiędzy finansowaniem dłużnym a kapitałowym, znajduje się finansowanie tzw. mezzanine. Jest ono droższe od kredytu, może być jednak ciekawą formą uzupełnienia potrzeb finansowych przedsiębiorstwa, gdy potrzebny jest kapitał na rozwój.

Finansowanie mezzanine ma korzenie w USA (lata 80.), a obecnie jest wypróbowanym sposobem finansowania firm na rynku europejskim. W Europie Centralnej jest to rynek rozwijający się, a ostatnie lata wskazują na coraz większe zainteresowanie tego rodzaju finansowaniem i tworzeniem oferty w instytucjach finansujących. W Polsce finansowaniem mezzanine zajmują się fundusze private equity oraz banki (mBank, więcej informacji na stronie: https://www.mbank.pl/msp-korporacje/finansowanie/finansowanie-strukturalne/mezzanine/), TFI BGK (Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN, więcej informacji na stronie https://tfibgk.com.pl/fundusz-inwestycji-polskich-przedsiebiorstw-fizan/).

Kiedy stosować mezzanine finance

Mezzanine jest ukierunkowany na finansowanie dojrzałych firm nienotowanych na giełdzie. Instrument ten jest popularny na świecie przede wszystkim w finansowaniu wykupu przedsiębiorstw (LBO, MBO, MBI). W Polsce przykładem wykorzystania finansowania mezzanine dla potrzeb przejęcia firmy była transakcja zakupu ABC Data, gdzie w strukturze finansowania akwizycyjnego 21 mln euro pochodziło z mezzanine mBank (wcześniej BRE). Inne firmy działające w Polsce, które wykorzystały finansowanie mezzanine pochodzące z funduszy, to Solaris Bus & Coach czy też Mieszko.

Ponadto mezzanine wykorzystuje się również dla potrzeb restrukturyzacji przedsiębiorstwa i zmiany w strukturze finansowania z długu na kapitał. Mezzanine jest też popularnym finansowaniem w procesie przygotowywania przedsiębiorstwa do IPO lub np. prywatyzacji. Wynika to z cech mezzanine i warunków finansowania.

Kolejny istotny segment, gdzie tego rodzaju finansowanie jest wykorzystywane, stanowi wsparcie mniejszych, ale o ustabilizowanej działalności i szybko rozwijających się firm, którym brakuje kapitału na rozwój, a nie mają już dostępu do finansowania kredytem z banku, dla którego poziom ryzyka finansowania przedsięwzięcia jest za wysoki.

W dobie coraz silniejszego rozwoju w Polsce ekosystemu innowacji i tworzenia mechanizmów finansowania firm innowacyjnych mezzanine może być jednym z instrumentów finansowania ich wzrostu. Co ważne, nie jest to finansowanie dla firm typu start-up czy na wczesnej fazie wzrostu. Jest to opcja dla firm średnich i dużych w Polsce, które zakotwiczyły się w rynku i mają potencjał, by dalej rosnąć, a nie chcą zmieniać struktury właścicielskiej ani pozyskiwać kapitału przez giełdę, a jednocześnie nie mają już dostępu do finansowania kredytem. Jest to finansowanie dostępne dla firm praktycznie ze wszystkich branż. Ważne, by były stabilne i z tendencją wzrostową.

Również właściciele nieruchomości komercyjnych bardzo chętnie korzystają z tej opcji finansowania jako uzupełnienia innych źródeł finansowania. Mając na uwadze, że mezzanine jest odnotowywane w bilansie firmy po stronie aktywów, może to być również sposób na pozyskanie przez firmę finansowania bankowego (często jest traktowane przez banki jako kapitał własny przedsiębiorcy).

Mezzanine to również rozwiązanie dla tych firm, które przechodzą reorganizację struktury właścicielskiej ­ pozwala na sfinansowanie wykupu udziałów od jednego z właścicieli, który postanowił opuścić biznes.

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription

Also check

Prosta spółka akcyjna

DiF_26_1.jpg

Od dłuższego czasu przedstawiciele biznesu opartego na nowych technologiach, w tym w szczególności osoby zaangażowane w rozwój polskiego rynku start-upów, sygnalizują problem związany z licznymi ograniczeniami, jakie zawierają aktualne formy prawne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki kapitałowej. Prowadzenie przedsiębiorstwa technologicznego na wczesnym etapie rozwoju wymaga, oprócz solidnego zespołu pomysłodawców oraz finansującego tę działalność inwestora, również formy prawnej, która zachowując wszelkie walory spółki kapitałowej, będzie rozwiązaniem odformalizowanym, bardziej elastycznym oraz mniej kosztownym. Odpowiedzią rządu na tak sformułowane potrzeby jest projekt zmiany przepisów Kodeksu spółek handlowych wprowadzający do obecnego katalogu spółek nową spółkę kapitałową pod nazwą „prosta spółka akcyjna” (PSA).

Read more

Przejęcia transgraniczne

DiF_26_2.jpg

Na polskim rynku działa wiele globalnych przedsiębiorstw, które ze względu na skalę prowadzonej działalności mogą osiągać przewagę konkurencyjną nad polskimi firmami. W celu podjęcia rywalizacji z międzynarodowymi graczami polskie przedsiębiorstwa powinny zadbać o rozwój prowadzonego biznesu, który w szczególności powinien dotyczyć zwiększenia skali działalności.

Read more

Księgowość internetowa vs. tradycyjna

DiF_26_3.jpg

Jednym z kluczowych działów w każdym przedsiębiorstwie jest księgowość. Może być ona prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorców, za pośrednictwem biura rachunkowego lub też można korzystać z księgowości internetowej, która w ostatnich czasach cieszy się coraz większą popularnością. Każda forma prowadzenia księgowości ma swoje plusy i minusy, które warto przeanalizować, by móc wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.

Read more

Current issue

Polecamy

Go to

Partners

Reklama