Finanse i Controlling 43/2016 (styczeń-luty)

Finanse i Controlling nr 43/2016 - Informacja zarządcza

Informacja zarządcza

Po tak burzliwych i brzemiennych w skutki wydarzeniach A.D. 2015 łatwo przegapić nadejście nowych wyzwań, których pełne będzie życie obywateli nie tylko w ich sferze prywatnej, ale także (a dla wielu przede wszystkim) w otoczeniu prawno-gospodarczym. Przedsiębiorstwa (i to nie tylko te, których zarządy dotknie słynna „polityczna miotła”) przygotować się muszą na zdecydowanie większe turbulencje niż ryzyko kursowe, giełdowa huśtawka czy stopy procentowe. Tych, rzecz jasna, nie zabraknie. Ale pojawią się także nowe, od których – analogicznie do niektórych chorób zakaźnych – zdążyliśmy się już odzwyczaić.

Problemem jest to, że tak do końca nie wiadomo, które z obietnic wyborczych będą rzeczywiście realizowane i w jakim wymiarze, które natomiast będą jedynie elementem politycznych rozgrywek. Na dodatek praktyka ostatnich miesięcy pokazuje, że tempo prac legislacyjnych rządzi się logiką nie do opisania przez żadne równanie, z teorią względności włącznie.

A zatem łatwo nie będzie, co nowy redaktor naczelny Państwa ulubionego czasopisma fachowego „Finanse + Controlling” konstatuje z niejaką ekscytacją. Obok powyżej wspomnianych wyzwań, które będą naszym wspólnym udziałem, dochodzi bowiem konieczność służenia Czytelnikom nie tyle komentarzem do zmiennej rzeczywistości, ile wsparciem w tworzeniu strategii adaptacyjnych do nowych warunków.

Nasz cykl wydawniczy nie pozwala na bieżące komentowanie wydarzeń mających wpływ na Państwa priorytety zawodowe. Chcąc jednak przekuć wadę w zaletę, próbować będziemy „na chłodno” przyglądać się faktom prawnym i rynkowym oraz wspierać Państwa procesy decyzyjne. I takie właśnie wsparcie – w formie noworocznego zobowiązania – chcielibyśmy przed Państwem zadeklarować.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 43/2016

Plan personalny. Pakiet rozwiązań w zakresie alokacji i wykorzystania pracowników w sposób korzystny dla wyników firmy

W większości przedsiębiorstw na rynku koszty osobowe to jedne z najwyższych ponoszonych kosztów działalności. Często w celu znalezienia oszczędności w firmie dokonywane są redukcje zatrudnienia, co obniża morale pracowników i w konsekwencji pogarsza jakość ich pracy, a w ujęciu długofalowym negatywnie wpływa na wyniki jednostki. Takiej sytuacji można uniknąć już na etapie planowania zatrudnienia na...

Czytaj więcej
nr 43/2016

Beyond Budgeting. Część 3. Implementacja

Wyobraźmy sobie duże przedsiębiorstwo, w którym nikt, łącznie z członkami zarządu, nie ma indywidualnego programu premiowego. Jeśli firma wypracuje nadwyżkę zysku, jest ona dzielona równo między wszystkich pracowników firmy. Utopia? Sekta? Nie. Tak jest w Svenska Handelsbanken – jednym z największych szwedzkich banków, będącym prekursorem Beyond Budgeting.

Czytaj więcej
nr 43/2016

Ceny transferowe obowiązki dokumentacyjne po nowemu

Ceny transferowe obowiązki dokumentacyjne po nowemu

Uchwalone niedawno i podpisane przez prezydenta 27 października 2015 r. nowelizacje ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzają istotne modyfikacje w dotychczasowych obowiązkach dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi. Podwyższony próg powiązań kapitałowych, uzależnienie obowiązków dokumentacyjnych od wielkości podatników, nowy zakres...

Czytaj więcej
nr 43/2016

Dokumentowanie usług o niskiej wartości dodanej

Powszechną praktyką międzynarodowych przedsiębiorstw jest świadczenie szerokiego zakresu usług wewnątrzgrupowych. W odniesieniu do usług świadczonych wewnątrz grup często zdarza się, że nie można ustalić ceny porównywalnej na wolnym rynku lub wiąże się to z nieproporcjonalnie wysokimi kosztami w stosunku do uzyskanych korzyści.

Czytaj więcej
nr 43/2016

Wykorzystanie audytu wewnętrznego w procesie doskonalenia źródeł informacji zarządczej

Wykorzystanie audytu wewnętrznego w procesie doskonalenia źródeł informacji zarządczej

Informacja stanowi jeden z podstawowych i zarazem najcenniejszych zasobów współczesnych organizacji. Jej jakość determinuje skuteczność i efektywność decyzyjną. Naturalne powinno więc być dążenie do wykorzystywania w przedsiębiorstwie takich rozwiązań systemowych, które zapewnią użyteczność, adekwatność i efektywność zasobów informacyjnych. Jak jednak obiektywnie ocenić funkcjonujący w przedsiębiorstwie...

Czytaj więcej
nr 43/2016

Jak runął dotychczasowy sposób funkcjonowania świata

Fragment książki Scrum. Czyli jak robić dwa razy więcej, dwa razy szybciej autorstwa Jeffa Sutherlanda, współtwórcy rewolucyjnej metody zarządzania projektami, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN SA.

Czytaj więcej
nr 43/2016

Elementy składowe budżetu personalnego w ujęciu podatkowo‑kadrowo‑płacowym

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika znacznie przekracza wartość wynagrodzenia wypłacanego mu w kwocie netto. Na elementy składowe wpływa wiele różnych czynników, a wynagrodzenie pracownika obciążone jest wieloma kosztami dodatkowymi, zarówno obniżającymi wynagrodzenie brutto, jak i stanowiącymi dodatkowe zobowiązanie przedsiębiorcy, poza wynagrodzeniem brutto.

Czytaj więcej
nr 43/2016

Elektroniczne dostarczenie PIT‑11 podatnikowi przez płatnika

„Przepisy podatkowe nie regulują zasad przekazywania deklaracji podatkowych pomiędzy podmiotami niebędącymi podmiotami publicznymi”, a „zasady dokonywania doręczeń podmiotom prywatnym nie zostały uregulowane przez przepisy prawa podatkowego”. Powstało wobec tego pytanie, czy można dostarczyć podatnikowi deklarację PIT-11 za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Czytaj więcej
nr 43/2016

Efektywny system informacji zarządczej i rola działu finansowego

Rozmowa z Krzysztofem Cebratem, dyrektorem finansowym w firmie nazwa.pl.

Czytaj więcej
nr 43/2016

Jak skutecznie współpracować z biegłym rewidentem?

Badanie sprawozdań finansowych to między innymi badanie procedur księgowości. Procedury te muszą podlegać badaniu, aby można było wykryć nieprawidłowości w sferze formalnej i merytorycznej sprawozdania finansowego jednostki. Kontrola zewnętrzna, czyli badanie przez biegłego, jest jednym z warunków gwarantujących prawidłowość systemu, natomiast biegły rewident jest nie tylko kontrolującym, lecz pełni...

Czytaj więcej
nr 43/2016

Planowanie cash flow ‑ blaski i cienie

Planowanie cash flow - blaski i cienie

Rachunek przepływów pieniężnych, czyli cash flow, stanowi istotny element danych finansowych każdej firmy. Proces planowana cash flow jest powiązany z procesem prognozowania danych w rachunku zysków i strat oraz w bilansie organizacji. Z tego powodu nie można go traktować odrębnie, lecz w połączeniu z pozostałymi elementami sprawozdania finansowego.

Czytaj więcej
nr 43/2016

Wyzwania polskiego rynku energetycznego

ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) szczegółowo określiła główne obszary, w których dyrektorzy finansowi firm działających w przemyśle naftowym i gazowym mogą zmobilizować finanse w walce o bezpieczną przyszłość swoich spółek na coraz bardziej niestabilnym rynku. Ceny ropy wciąż bowiem tkwią w dołku, który rozpoczął się latem 2014 roku w wyniku dramatycznego załamania rynku i...

Czytaj więcej
nr 43/2016

Gdyby Polska była na giełdzie, kupiłbyś jej akcje?

Gdyby Polska była na giełdzie, kupiłbyś jej akcje?

Kondycja finansowa państwa oceniana jest na bieżąco na trzech rynkach: walutowym, rynku oprocentowania długu i w notowaniach giełdowych. Po ostatnich wyborach, można powiedzieć, że jesteśmy właśnie świadkami krachu na akcjach spółki o nazwie Polska.

Czytaj więcej
nr 43/2016

Wykresy przebiegu w czasie w Excelu, czyli miniwykresy, które są analityczną iskrą (ang. sparklines)

Wykresy przebiegu w czasie w Excelu, czyli miniwykresy, które są analityczną iskrą (ang. sparklines)

Miniwykresy (ang. sparklines, od spark – iskra) są owocem wyobraźni Edwarda Tufte’a, prekursora takich pojęć w świecie wizualizacji danych jak współczynnik dane/atrament (data-ink ratio), wykres śmieciowy (junkchart) czy wykres panelowy (panel chart). Tufte poświęcił wykresom typu sparklines cały rozdział w swojej książce pt. Beautiful Evidence. Miniwykresy są jasnym i efektywnym (szczególnie jeśli...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 43/2016

Polityczny biznes

Maraton wyborczy wywołał we mnie ducha przedsiębiorczości. Jedna z ważnych postaci zwycięskiego obozu powiedziała w audycji radiowej, że jego partia „nie wycofuje się z wyborczych obietnic, o ile budżet na to pozwoli”. Słowa te padły już po wyborach, ale dla mnie stanowiły biznesową inspirację.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 43/2016

Edycja The Fresh Connection Global Challenge 2016 z finałem w Miami

Edycja The Fresh Connection Global Challenge 2016 z finałem w Miami

Nadchodzi już czwarta szansa dla polskich drużyn na sprawdzenie się z najlepszymi z całego świata w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Do zawodów może przystąpić każdy, komu nie obce są teoria i praktyka SCM. Nagrodą dla najlepszych jest kurs na Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Bostonie. W 2016 roku finaliści będą rywalizować w Miami na Florydzie.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 43/2016

Chief Future Officer czyli rośnie rola dyrektorów finansowych w firmach. Podsumowanie VIII CFO European Summit

Rola dyrektorów finansowych ulega wyraźnej ewolucji. Z menedżerów nadzorujących kwestie księgowe stają się doradcami CEO, wywierając coraz większy wpływ na kształtowanie i realizację strategii, dbając o prawidłowy rozwój firm. Zmiana pozycji dyrektorów finansowych w strukturach organizacji wiąże się z nowymi zadaniami oraz koniecznością opanowania nowych kompetencji, w tym w zakresie wykorzystania...

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 43/2016

Studia podyplomowe: inżynieria kosztów w przedsiębiorstwie produkcyjnym

Konkurencyjność i możliwości rozwojowe przedsiębiorstwa są pochodną nie tylko innowacyjności, ale również poziomu kosztów. Koszty stały się główną „siłą napędową” przedsiębiorstw, stanowiącą znaczący czynnik determinujący konkurencyjność produktów. Przedsiębiorstwa dążą do poprawy jakości i elastyczności programów produkcji, różnorodności asortymentu produktów oraz redukcji kosztów. Klienci na rynku...

Czytaj więcej

Reklama

Polityka cookies

Dalsze aktywne korzystanie z Serwisu (przeglądanie treści, zamknięcie komunikatu, kliknięcie w odnośniki na stronie) bez zmian ustawień prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez EXPLANATOR oraz partnerów w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Usługa Cel użycia Włączone
Pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony Nie możesz wyłączyć tych plików cookies, ponieważ są one niezbędne by strona działała prawidłowo. W ramach tych plików cookies zapisywane są również zdefiniowane przez Ciebie ustawienia cookies. TAK
Pliki cookies analityczne Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania, oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika. Informacje zebrane przez te pliki nie identyfikują żadnego konkretnego użytkownika.
Pliki cookies marketingowe Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji, oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich. Jeśli zdecydujesz się usunąć lub wyłączyć te pliki cookie, reklamy nadal będą wyświetlane, ale mogą one nie być odpowiednie dla Ciebie.