W jaki sposób zaoszczędzić czas, aby efektywniej i przy wsparciu odpowiednich narzędzi nim zarządzać? Automatyzacja procesów biznesowych (Robotic Process Automation, RPA) stanowi słowo klucz do znalezienia odpowiednich rozwiązań. Automatyzować można zarówno procesy biznesowe, jak i produkcyjne, wspólny mianownik stanowi wykluczenie lub ograniczenie pracy ludzkiej i zastąpienie jej poprzez wdrożenie do działalności przedsiębiorstwa dedykowanych systemów informatycznych czy robotów.

Do zastosowania w przemyśle – automatyzacja i robotyzacja

Żyjemy w czasach, w których ilość danych generowana z procesów i otaczającego nas świata jest największa w historii. Trzecia rewolucja przemysłowa dała automatyzację wybranych procesów. Przemysł zmienił się znacząco od tamtego czasu. Nauczyliśmy się wykorzystywać pozyskiwane dane do łączenia procesów i robotyzacji oraz tworzenia dedykowanych rozwiązań dla nowych produktów, dostosowanych do potrzeb klienta. Kluczowe pozostają powtarzalność i standaryzacja, a także wspieranie pracy przez maszyny i narzędzia IT. Trwająca obecnie czwarta rewolucja przemysłowa pozwala na swobodne łączenie maszyn i urządzeń przy wykorzystaniu zdigitalizowanego ekosystemu dzięki integrowaniu strumieni danych na różnych płaszczyznach. Napędza także rosnący popyt na automatyzację procesów operacyjnych (biznesowych) w przedsiębiorstwach. Pandemia COVID-19, która przyczyniła się do rozpoczęcia trybu pracy zdalnej, poniekąd wymusiła przyśpieszenie wdrażania rozwiązań pozwalających na automatyzację pracy na szeroką skalę, co przyczyniło się do zwiększenia inwestycji w cyfryzację. Wyzwaniem dla przedsiębiorców był dobór odpowiednich narzędzi, m.in. w zakresie współdzielenia dokumentów – popularny DropBox, sprawnego umawiania spotkań – aplikacja Microsoft Teams i Zoom, czy samego zarządzania kalendarzem i zadaniami pracowników – aplikacja Trello, oraz debiutujące polskie rozwiązanie ICProject. Ponadto przemodelowano obsługę klienta, zamiast spotkań na żywo zadebiutowały telekonferencje. Obsługa formalno-prawna przekształciła się w pracę na dokumentach z partnerami zewnętrznymi w trybie online, np. PandaDoc. Ułatwieniem do zatwierdzania dokumentów stały się podpisy cyfrowe – profil zaufany, podpis kwalifikowany. Na tempo prac i redukcję kosztów przeprowadzania transakcji, szczególnie na rynku nieruchomości, popularność zdobyły „smart kontrakty”.

Zarządzanie procesowe pomaga skutecznie reagować na zmieniające się otoczenie biznesowe, umożliwiając tym samym optymalny wybór procesów do automatyzacji. Zrobotyzowana automatyzacja ma zastosowanie przy odpowiednim podejściu procesowym i może przynieść szereg korzyści. Do oceny rozwiązań należy odpowiednia identyfikacja rodzajów kosztów dla zrobotyzowanej automatyzacji procesów biznesowych w odniesieniu do procesów biznesowych, a także zbadanie, czy RPA przyczynia się do redukcji kosztów w przedsiębiorstwie.

Pozostałe 69% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Źródło: Dotacje i fundusze nr 38/2021

Zobacz również

Reklamacje na rynku finansowym

Reklamacje na rynku finansowym

Postępowanie reklamacyjne prowadzone przez banki, towarzystwa ubezpieczeń oraz inne podmioty rynku finansowego staje się coraz bardziej sformalizowane. Najważniejszym krokiem na drodze ustandaryzowania praktyk w tym zakresie było uchwalenie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 2279). Ustawa funkcjonuje już przeszło 5 lat, nadal nie wszyscy są jednak świadomi korzyści, jakie przynoszą zawarte w niej regulacje.

Czytaj więcej

NewConnect – nastoletni brat swojej poważnej siostry

NewConnect – nastoletni brat swojej poważnej siostry

Historia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, przywróconej gospodarce rynkowej po przemianach ustrojowych 1989 roku, liczy sobie już 30 lat. Pierwsza sesja, na której notowanych było pięć spółek, a obroty wyniosły ok. 2 tys. dol., odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Niemal połowę młodszy jest prowadzony przez GPW alternatywny system obrotu (ASO) dla akcji znany szerszej publiczności pod szyldem NewConnect (NC) i często nazywany małą giełdą. Obecnie na tzw. dużej giełdzie, czyli rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie notowanych jest 431 spółek (w tym 50 zagranicznych) o łącznej kapitalizacji ponad 1136 mld zł.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama