Działalność gospodarczą można prowadzić w wielu różnych formach organizacyjno-prawnych. Czy istnieje forma idealna? Sprawdźmy.

Dostępne możliwości

Przepisy polskiego prawa dają nam wiele możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Klasyfikując je od „najprostszych” – w powszechnym rozumieniu potencjalnego przedsiębiorcy (co niekoniecznie zawsze jest zgodne z prawdą) – mamy: jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółki osobowe (z których najczęściej wybierane to: spółka jawna i spółka komandytowa) oraz spółki kapitałowe (z których najpowszechniejszą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Którą wybrać? Czym się od siebie różnią? Czy istnieje idealna forma prowadzenia działalności? Odpowiemy sobie na te pytania, biorąc pod uwagę następujące czynniki: sposób otwarcia (założenia), odpowiedzialność osobistą przedsiębiorcy/wspólnika, sposób opodatkowania (PIT/CIT) oraz sposób prowadzenia i możliwości rozwoju, a także – modną ostatnio – sukcesję.

Sposób otwarcia

Bez wątpienia najłatwiej otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Nie musimy tworzyć do tego praktycznie żadnych dokumentów – skoro jesteśmy sami (jak sama nazwa wskazuje), to nie będzie potrzebna umowa spółki zawierana z pozostałymi wspólnikami itp. Wybieramy po prostu przedmiot działalności, np. otwieramy lodziarnię, „przekładamy” go na właściwy kod PKD (czyli kod Polskiej Klasyfikacji Działalności), którym w tym przypadku będzie 56.10.A lub 56.10.B, i rejestrujemy działalność. W przypadku działalności jednoosobowej do rejestracji wystarczy dowód tożsamości, a jeśli chcemy założyć firmę przez Internet, dodatkowo musimy mieć Profil Zaufany albo podpis elektroniczny. Jednoosobową działalność rejestrujemy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – przez Internet albo w urzędzie gminy. Dzięki zasadzie „jednego okienka” CEIDG prześle dane przedsiębiorcy do urzędu skarbowego, który nada NIP oraz poinformuje GUS, ZUS (lub KRUS) o wpisie firmy do CEIDG i o nadanym NIP-ie. Złożenie wniosku o wpis do CEIDG jest bezpłatne.

Jeśli jednak nie lubimy działać w pojedynkę i chcemy mieć wspólnika, do wyboru mamy spółkę cywilną lub którąś ze spółek handlowych – osobową lub kapitałową. Spółkę cywilną, która jest tak naprawdę umową pomiędzy dwoma lub więcej przedsiębiorcami, w której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, musimy zarejestrować także w Głównym Urzędzie Statystycznym (rejestr REGON). Należy pamiętać, że wspólnicy spółki powinni być najpierw zarejestrowani w CEIDG. W tym przypadku musi powstać umowa spółki.

Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Źródło: Dotacje i fundusze nr 32/2020

Zobacz również

Fundusze venture capital – perspektywy dofinansowania dla start‑upów

DiF_33_3.jpg

Fundusze europejskie wyróżniają się szerokim wachlarzem instrumentów finansowych, do których poza flagowymi konkursami w postaci bezzwrotnych grantów (wypłacanych zgodnie z założonym terminem realizacji projektów) zaliczają się fundusze venture capital. Stanowią one inny rodzaj wspierania innowacji, przeznaczony dla przedsiębiorstw typu start-up – innowacyjnych spółek, poszukujących lub mających rentowny model biznesowy, dążących do szybkiego wzrostu, działających na rynku nie dłużej niż pięć lat. Start-upy, rozpoczynając działalność, ponoszą ryzyko zakładające, że stworzona innowacja w postaci usługi czy produktu może nie znaleźć odbiorców na rynku. Niepewność, którą za sobą niesie nowa działalność, jest weryfikowana na etapie oceny modelu biznesowego przez potencjalnego inwestora.

Czytaj więcej

Eurowirus – fundusze europejskie w nowej odsłonie

DiF_70_3.jpg

Zmienna sytuacja geopolityczna w Europie i na świecie związana z pandemią koronawirusa przyczyniła się do wprowadzenia przez rządy państw metodyk przeciwdziałania i minimalizacji skutków wywoływanej przez niego choroby COVID-19. Izolacja obywateli w domach, zamknięcie na kilka miesięcy sektora turystyki, handlu, gastronomii, transportu i innych spowodowały utratę miejsc pracy, bankructwa przedsiębiorstw. Dla sektora medycznego pandemia stanowi ogromne wyzwanie.

Czytaj więcej

The missing link

MC_70_93.jpg

By joining the project team from the start, finance professionals can be the super-connector, helping to close the widening infrastructure gap.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama