Fundusze europejskie wyróżniają się szerokim wachlarzem instrumentów finansowych, do których poza flagowymi konkursami w postaci bezzwrotnych grantów (wypłacanych zgodnie z założonym terminem realizacji projektów) zaliczają się fundusze venture capital. Stanowią one inny rodzaj wspierania innowacji, przeznaczony dla przedsiębiorstw typu start-up – innowacyjnych spółek, poszukujących lub mających rentowny model biznesowy, dążących do szybkiego wzrostu, działających na rynku nie dłużej niż pięć lat. Start-upy, rozpoczynając działalność, ponoszą ryzyko zakładające, że stworzona innowacja w postaci usługi czy produktu może nie znaleźć odbiorców na rynku. Niepewność, którą za sobą niesie nowa działalność, jest weryfikowana na etapie oceny modelu biznesowego przez potencjalnego inwestora.

Jak sfinansować start-up?

Działalność start-upów na polskim rynku jest dosyć krótka, ich źródeł należy szukać w Stanach Zjednoczonych (Dolina Krzemowa, Nowy York) czy w Wielkiej Brytanii (Londyn). Do najbardziej znanych start-upów na arenie międzynarodowej należą m.in. Facebook, Uber, Airbnb, Spotify.

W Polsce szacowana liczba start-upów zawiera się w przedziale od 3 tys. do 6 tys. firm we wszystkich branżach (dane z 2019 r.)1. Najbardziej znane start-upy w Polsce to m.in.: Booksy – platforma usług fryzjerskich, kosmetycznych i innych; Callpage – oprogramowanie pozwalające na oddzwonienie do klienta w ciągu 28 sek. od pozostawienia przez niego danych na formularzu internetowym; Brainly – platforma edukacyjna. Start-upy charakteryzuje zastosowanie w działalności nowych technologii i metod pracy dostępnych na rynku od maksymalnie 5 lat, co pozwala stworzyć przewagę technologiczną i gwarancję szybkiego wzrostu. Stworzony w ten sposób nowy model biznesowy niesie ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia w początkowej fazie inwestycji, zwanym popularnie „fazą zasiewów” (ang. seed investment). Inwestycje tego typu mają na celu wytypowanie najlepiej rokujących, ale zarazem bardzo ryzykownych projektów, które w przyszłości mogą zmienić oblicze gospodarki światowej.

Kim jest inwestor start-upu i w jaki sposób skorzystać z finansowania?

Najbardziej popularną formą finansowania są fundusze venture capital (VC) oraz środki prywatnych inwestorów, tzw. aniołów biznesu.

Venture capital to inwestycje kapitałowe dokonywane na rynku pozagiełdowym, w przedsięwzięcia we wczesnych fazach rozwoju, realizowane przez wyspecjalizowane podmioty, tj. fundusze venture capital.

Pozostałe 74% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Źródło: Dotacje i fundusze nr 33/2020

Zobacz również

Idealna forma organizacyjno‑prawna prowadzenia działalności gospodarczej – fakt czy mit?

DiF_70_12.jpg

Działalność gospodarczą można prowadzić w wielu różnych formach organizacyjno-prawnych. Czy istnieje forma idealna? Sprawdźmy.

Czytaj więcej

Eurowirus – fundusze europejskie w nowej odsłonie

DiF_70_3.jpg

Zmienna sytuacja geopolityczna w Europie i na świecie związana z pandemią koronawirusa przyczyniła się do wprowadzenia przez rządy państw metodyk przeciwdziałania i minimalizacji skutków wywoływanej przez niego choroby COVID-19. Izolacja obywateli w domach, zamknięcie na kilka miesięcy sektora turystyki, handlu, gastronomii, transportu i innych spowodowały utratę miejsc pracy, bankructwa przedsiębiorstw. Dla sektora medycznego pandemia stanowi ogromne wyzwanie.

Czytaj więcej

The missing link

MC_70_93.jpg

By joining the project team from the start, finance professionals can be the super-connector, helping to close the widening infrastructure gap.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama