Felieton

Komentujemy - często z przymrużeniem oka - ostatnie wydarzenia ekonomiczno-finansowe oraz gospodarcze, analizujemy podejmowane decyzje oraz przyglądamy się firmom i ich strategiom zarówno w Polsce jak i na świecie.

Siła złotego

Krzysztof Gołata   Finanse i Controlling 48/2016 Tekst otwarty

Wydaje się, że w tym roku Komitet Noblowski nie powinien mieć problemu z przyznaniem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Oczywiście pod warunkiem, że członkowie tego szacownego grona uważnie słuchają entuzjastycznych informacji płynących z naszego kraju.

I co dalej?

Krzysztof Gołata   Finanse i Controlling 47/2016 Tekst otwarty

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii najpierw skoczyli do basenu, a dopiero w trakcie skoku postawili dość zasadne pytanie: czy w tym basenie jest woda? Nikt dzisiaj nie jest w stanie odpowiedzieć, jakie będą konsekwencje brytyjskiego „nie” dla przynależności do Unii Europejskiej. Dlaczego?

Z bardzo prostego powodu: nikt jeszcze nie wyprowadzał się z Brukseli i dlatego nie mamy żadnych doświadczeń w tej dziedzinie. Obecna sytuacja bardziej przypomina rok 1989 w Polsce, kiedy porzucaliśmy socjalizm i wracaliśmy do kapitalizmu. Nikt przed nami tego nie robił i nikt nie wiedział, jak to się może zakończyć.

Powrót Janosika?

Krzysztof Gołata   Finanse i Controlling 46/2016 Tekst otwarty

Jakie słowo wywołuje w ostatnim czasie spore emocje? Dla ułatwienia, a może dla utrudnienia dodam, że nie jest ono bezpośrednio związane z polityką. Mam, oczywiście, świadomość, że dzisiaj niewiele kwestii, o których ludzie rozmawiają publicznie, nie jest związanych z polityką.

Reformatorzy

Krzysztof Gołata   Finanse i Controlling 45/2016 Tekst otwarty

Osobą, która miała uratować socjalistyczną gospodarkę od totalnej zagłady, był przedsiębiorca Mieczysław Wilczek, jeden z najbogatszych ludzi w ówczesnej Polsce. Urzędującemu premierowi udało się przekonać towarzyszy, że oddanie władzy nad gospodarką w prywatne ręce będzie ostatnią szansą na zreformowanie gospodarki centralnie sterowanej. Nie udało się, ponieważ tamtego systemu nie można było już uratować.

Polityczny biznes

Krzysztof Gołata   Finanse i Controlling 43/2016 Tekst otwarty

Maraton wyborczy wywołał we mnie ducha przedsiębiorczości. Jedna z ważnych postaci zwycięskiego obozu powiedziała w audycji radiowej, że jego partia „nie wycofuje się z wyborczych obietnic, o ile budżet na to pozwoli”. Słowa te padły już po wyborach, ale dla mnie stanowiły biznesową inspirację.

Vox populi...

Krzysztof Gołata   Finanse i Controlling 42/2015 Tekst otwarty

Miała być druga Japonia, a będzie druga Szwajcaria. Co zamierzamy przenieść nad Wisłę z ojczyzny Wilhelma Tella? Nie tamtejszą walutę – bardzo silną ostatnimi czasy. Nie skorzystamy ze szwajcarskiej punktualności i umiłowania porządku. Nie ogłosimy też, że jesteśmy neutralnym państwem. Mamy po prostu większe aspiracje. Sięgamy po alpejski model demokracji bezpośredniej, czyli referendum.

Jesień ludów

Krzysztof Gołata   Finanse i Controlling 41/2015 Tekst otwarty

Od kilku miesięcy w kraju trwa wielkie liczenie pieniędzy, często wirtualnych. Najpierw był zalew politycznych obietnic, a potem pojawiło się pytanie: ile to będzie kosztowało i skąd wziąć pieniądze na spełnienie pobożnych życzeń polityków, którzy mówią o kwotach idących w miliardy i udają, że wiedzą, co obiecują.

Recepta na szczęście

Krzysztof Gołata   Finanse i Controlling 40/2015 Tekst otwarty

Czy zapomnieli już Państwo o majowym festiwalu przedwyborczych obietnic? Jeśli tak, to dobrze. Proszę pojechać na wakacje i wypocząć. Odpoczynek, zwłaszcza psychiczny, jest szczególnie zalecany. Dlaczego? Bo jesienią czeka nas powtórka z rozrywki – kolejny festiwal obietnic, tylko wielokrotnie intensywniejszy. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że będzie to już ostatnia kampania wyborcza na najbliższych kilka lat.

Archiwum

Polecamy