Kryzys twórczy

Tekst otwarty nr 66/2019

Nie ukrywam, że bieżące wydanie f+c długo musiało czekać na tekst otwierający. Wynikało to z faktu, że piszący te słowa zwlekał z decyzją, w jakim kierunku powinna podążyć myśl przewodnia wstępniaka. A że w głowie gonitwa myśli, a dodatkowo czas wyjątkowy, to nic dziwnego, że tekst rodzi się w bólach i w asyście pohukiwań sekretarzy redakcji, redaktorów, grafików i korektorów (drukarze jeszcze nie dzwonią). Już czas!

Proszę się jednak postawić w mojej sytuacji. Nowe wydanie magazynu ważna rzecz, ale co powiedzieć o nadchodzących dramatycznie rozdartych wyborach, których muszą dokonywać za kilka dni wszyscy Polacy? Piszę te słowa przed wyborami 13 października, wydrukowane i czytane będą już po ogłoszeniu ich wyników. Myślałem, żeby przygotować dwa teksty na dwa różne scenariusze powyborcze. Ale obawiam się, że niewiele by to pomogło, ponieważ możliwych scenariuszy jest dużo więcej.

O czym zatem napisać, skoro w człowieku dusza gra na ekonomiczno-polityczną nutę i na dalszy plan schodzą sprawy mniejszej wagi? Jakie słowa mają teraz znaczenie, skoro istnieje możliwość, że już za kilka dni trzeba będzie układać się z rzeczywistością „po nowemu”? Przyjdzie przypominać sobie felietony Stefana Kisielewskiego, wzmóc wysiłki i poprawić kreatywność, aby sprostać wyzwaniom tworzonym przez coraz bardziej scentralizowaną, zetatyzowaną, coraz mniej rynkową i coraz bardziej roszczeniową rzeczywistością gospodarczą, w której imieniu przemawiają politycy nierozumiejący (a może po prostu nierozumni, bo chyba nie cyniczni).

Można byłoby ulec pokusie, pójść na łatwiznę i rozpocząć utyskiwania na te niezwykłe, genetycznie uwarunkowane skłonności ludzi (narodu?) do pakowania się w kłopoty. Cytować lub parafrazować (kupić?) „nową przypowieść” Jana Kochanowskiego, którego dwuwiersz na zakończenie Pieśni 5 niewiele ma wspólnego z tym, co chcielibyśmy o nas samych pomyśleć po lekturze Trylogii Henryka Sienkiewicza. Ale utyskiwań naokoło jest tak dużo, że nie warto wpisywać się w ich chór.

Dlatego właśnie, zupełnie apolitycznie i beznamiętnie, nudno i konwencjonalnie, standardowo i bez fajerwerków, zapraszam Państwa do lektury bieżącego wydania f+c, którego tematem przewodnim – z ręką na sercu zapewniam, że całkowicie przypadkowo – jest zarządzanie ryzykiem. Bo umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych przyda się nam wszystkim.

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 66/2019

PROCON/POLZAK 2019 [relacja]

konf.jpg

PROCON/POLZAK 2019 to konferencja z wypełnionym po brzegi wystąpieniami krajowych i zagranicznych prelegentów programem, licznymi formami wspierającymi networking i wymianę doświadczeń oraz z organizacją na najwyższym poziomie.

Czytaj więcej

Cheap prediction

MC_66_93.jpg

AI may be best understood as ‘cheap prediction’. But while it’s a useful input to decisions, people will still be needed

Czytaj więcej
Tekst otwarty Promocyjny nr 66/2019

"Kurs wiedzy o winie" - legendarna książka znów w sprzedaży!

okładka_3D.png

W trakcie Warsaw Wine Experience 2019 oficjalną premierę będzie mieć 4. wydanie cenionej książki Kevina Zraly’ego „Kurs wiedzy o winie”. Do dziś jest to najlepiej sprzedająca się książka poświęcona tematyce wina (ponad 3 miliony sprzedanych egzemplarzy!). Nowe wydanie to 450 stron rzetelnej wiedzy o winie, podanej w przystępnej i atrakcyjnej formie, pełnej ciekawostek i anegdot. Bieżące wydanie zostało dodatkowo poszerzone o rozdział dotyczący win polskich, którego autorem jest Wojciech Bońkowski, wydawca portalu Winicjatywa.pl i kwartalnika „Ferment”.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama