Dobra koniunktura na rynku i rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów sprawiają, że znalezienie odpowiedniego kandydata do pracy coraz częściej przysparza firmom wiele trudności. Trend ten jest widoczny również w branży finansowo-księgowej. Wraz ze wzrostem liczby i stopnia zaawansowania operacji realizowanych w Polsce rozbudowywane są działy finansowe firm, co zwiększa zapotrzebowanie na specjalistów. Rośnie też konkurencja pracodawców na rynku pracy finansistów, ponieważ o kadry coraz silniej zabiegają międzynarodowe struktury centrów usług biznesowych.

Obecna sytuacja na polskim rynku sprzyja osobom aktywnie poszukującym pracy – coraz częściej to kandydaci mają silniejszą pozycję w negocjacjach warunków zatrudnienia, a wysoko wykwalifikowani specjaliści niejednokrotnie mogą wybierać spośród kilku atrakcyjnych ofert. Trend ten występuje w niemal wszystkich obszarach, specjalizacjach i regionach. Od zeszłego roku o rynku kandydata mówi się również w kontekście stanowisk finansowo-księgowych. Bardzo wiele firm reprezentujących różne branże i obszary specjalizacyjne poszukuje pracowników do działów finansowych.

Kandydat na wagę złota

Na rynku odnotowuje się duże zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów i menedżerów, zarówno w obszarze analiz i controllingu finansowego, jak i w księgowości. Obecnie najwięcej projektów rekrutacyjnych dotyczy organizacji działających w sektorze nieruchomości, budowlanym i FMCG, handlu detalicznym oraz w firmach produkcyjnych, farmaceutycznych i konsultingowych. Można pokusić się o stwierdzenie, że dzisiaj praktycznie wszyscy rekrutują kadry finansowe.

Zazwyczaj rekrutacje są wynikiem odejścia dotychczasowego pracownika, jednak coraz częściej dotyczą nowych stanowisk. Pracodawcy zwiększają zatrudnienie ze względu na rozwój organizacji, wzrost liczby operacji lub realizację kolejnych inwestycji. W związku z tym miejsc pracy dla finansistów na rynku przybywa, a trudności z pozyskaniem odpowiednich pracowników rosną. Mimo że uczelnie wyższe każdego roku kończy kilkadziesiąt tysięcy absolwentów kierunków finansowych, posiadających pożądaną wiedzę i umiejętności, to te liczby nie zaspokajają aktualnych potrzeb rynku. W związku z tym coraz częściej firmy rywalizują o utalentowanych specjalistów, co znajduje odzwierciedlenie między innymi we wzroście wynagrodzeń.

Obecnie najwięcej ofert pracy jest skierowanych do analityków finansowych, specjalistów ds. controllingu i analiz oraz controlerów finansowych. Osoby z doświadczeniem w obszarze analiz, controllingu i księgowości mogą liczyć na wynagrodzenia wyższe od ubiegłorocznych nawet o 10-20%. Miesięczne zarobki controllera finansowego utrzymują się obecnie na poziomie 9-13 tys. zł brutto, a jeśli taka osoba dodatkowo zarządza zespołem, to może liczyć nawet na 16 tys. zł brutto. W przypadku analityków finansowych odnotowaliśmy w ciągu roku wzrost średniego wynagrodzenia o około 1 tys. zł brutto – obecnie na takim stanowisku najczęściej oferuje się miesięczne wynagrodzenie w wysokości 8 tys. zł brutto. Na ciekawe propozycje mogą również liczyć doświadczeni specjaliści pełniący funkcję starszego lub samodzielnego księgowego – tutaj zarobki wynoszą kolejno 8-12 tys. zł brutto oraz 7-9 tys. zł brutto.

Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan oznacza plan awaryjny, czyli pozwalający podjąć sprawne działania do zapanowania nad sytuacją, która nie powinna się przytrafić, choć może się wydarzyć. Wiąże się on ściśle z zarządzaniem ryzykiem, a także z terminami disaster recovery i continuity plan. W przypadku obszaru administrowania i utrzymywania systemów informatycznych, contingency plan zależy od roli partnera oraz strategicznych obszarów firmy. Mówi się, że przezorny jest zawsze ubezpieczony, ale czy biznes czerpie z tej mądrości? Czy w kontekście wydarzeń roku 2020 podejście firm uległo zmianie? I czy powinno?

Czytaj więcej

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza jest organem powołanym do wykonywania czynności nadzoru we wszystkich dziedzinach działalności spółki. Zakres jej obowiązków oraz uprawnień zależy od formy prawnej spółki i uregulowany jest w Kodeksie spółek handlowych (ksh).

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama