Tematyka compliance od dłuższego już czasu cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Wprawdzie nie można jeszcze powiedzieć, że standardy compliance powszechne, ale z pewnością kolejni przedsiębiorcy stają przed wyzwaniem ich wdrożenia. Różne mogą być tego przyczyny. Niektórzy chcą zabezpieczyć swoją firmę przed jak największą liczbą ryzyk pojawiających się na rynku, inni dostosowują się do wymagań narzucanych przez kontrahentów, a jeszcze inni – chociaż tych obecnie jest najmniej – dostosowują się do wewnętrznych wymogów rynku, na którym funkcjonują.

Niezależnie jednak od tych powodów takie działania stanowią z pewnością krok w dobrą stronę i pozwalają spokojniej patrzeć w przyszłość. Jest to szczególnie ważne, jeżeli weźmie się pod uwagę liczbę zmian, a także szczególną sytuację wynikającą z szerzenia się pandemii COVID-19. W tym kontekście warto wskazać pozytywne przykłady regulujące kwestię zgodności w danym sektorze gospodarki. Taką egzemplifikacją są m.in. standardy obowiązujące spółki notowane na GPW. W 2018 r., czyli już jakiś czas temu, przyjęte zostały „Standardy rekomendowane dla systemu zarządzania zgodnością w zakresie przeciw-

działania korupcji oraz systemu ochrony sygnalistów w spółkach notowanych na rynkach organizowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA”. Warto wobec powyższego bliżej przyjrzeć się tym regulacjom, dokonać ich oceny i zastanowić się nad możliwością ich dalszej implementacji. Jednocześnie należy pamiętać, że przyjęte standardy mają charakter ogólny, a wprowadzenie szczegółowych rozwiązań będzie zależało już od poszczególnych spółek.

Po pierwsze, kodeks antykorupcyjny

Nie bez powodu wśród standardów GPW na pierwszym miejscu wskazano konieczność wprowadzenia kodeksu antykorupcyjnego. Niewątpliwie jest to bowiem plaga naszych czasów niezależnie od rodzaju rynku. Przyjęcie wewnętrznego kodeksu antykorupcyjnego stanowi jasny sygnał ze strony zarządzających, że tego typu zjawiska nie będą tolerowane w ramach danej spółki. Dobrą praktyką jest, aby przy pierwszych kontaktach z nowym kontrahentem wymienić się takim kodeksem i ocenić, czy i w jakim stopniu nasza polityka antykorupcyjna pozostaje zgodna.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Źródło: Dotacje i fundusze nr 32/2020

Zobacz również

Scrum w pigułce: planowanie sprintu

Sprint jest sercem scruma – jego długość to maksymalnie miesiąc. Praca do wykonania w trakcie sprintu jest określana podczas planowania sprintu (sprint planning). Plan ten powstaje jako wynik wspólnej pracy zespołu scrumowego.

Czytaj więcej

Zasady zarządzania finansami w projekcie

MC_67_30.jpg

Budżetowanie projektów, w zależności od stopnia jego skomplikowania, może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Co należy potraktować priorytetowo, planując finansowanie danego projektu? Jakimi zasadami się kierować? O tym w dalszej części artykułu.

Czytaj więcej

Six Sigma w projektach IT

MC_67_25.jpg

Środowisko, w którym rozwijane są projekty IT, jest specyficzne – wymaga szybkiego reagowania na zmiany, adaptacji założeń i celów projektu do coraz to nowych wymagań klienta, a także efektywnego wdrażania nowych rozwiązań. Nierzadko też prace nad produktem rozciągają się na wiele projektów, w czasie których tworzone są kolejne moduły do wdrożonego już systemu czy aplikacji. Zarządzanie jakością w takim chaosie nie jest zadaniem łatwym. Z pomocą może przyjść tu metoda Six Sigma, która proponuje szereg narzędzi, jakie z powodzeniem można wykorzystać także w projektach IT.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama