Transformacja cyfrowa (digital transformation, DX) to nowa strategia prowadzenia biznesu, zakładająca ciągłą gotowość do zmian. Jej podstawę stanowią innowacje technologiczne, w tym nowoczesne aplikacje IT i rozwiązania organizacyjne, które pozwalają na elastyczne zarządzanie firmą. Przeprowadzenie przedsiębiorstwa przez ten proces wymaga wypracowania kompleksowego i metodycznego podejścia. Od czego zacząć ten projekt i jakich obszarów rzeczywistości organizacyjnej powinien on dotyczyć?

Jak się przygotować do cyfrowej transformacji biznesu?

Czym właściwie jest cyfrowy model biznesowy?

Jednym z trendów charakteryzujących współczesną gospodarkę jest postępująca cyfryzacja. Polega ona na wykorzystaniu technologii teleinformatycznych, które pozwalają współczesnym organizacjom na zwiększenie ich produktywności oraz lepsze reagowanie na zmiany. Z rozwojem cyfryzacji gospodarki bardzo silnie związana jest koncepcja Przemysłu 4.0 zakładająca stopniową integrację systemów wykorzystywanych w organizacji. Takie systemy dzięki ich efektywnemu powiązaniu mają tworzyć sieć ułatwiającą wielokierunkowy przepływ informacji. To z kolei ułatwia nie tylko monitoring procesów, ale także wspomaga podejmowanie trafnych decyzji biznesowych.

Cyfrowa transformacja to jednak coś więcej niż tylko cyfryzacja organizacji. By mówić o DX, przedsiębiorstwo powinno wykorzystać technologie cyfrowe do wprowadzenia zmian w swoim modelu biznesowym. Zmiany te powinny dotyczyć nie tylko procesów podstawowych, ale także tych o charakterze pomocniczym. Szczególnie istotnym obszarem DX są procesy zachodzące na styku organizacji z jej otoczeniem, a zatem w obszarze łańcucha dostaw czy obsługi klientów. Transformacja biznesu wspierana przez technologie cyfrowe powinna mieć charakter kompleksowy i zintegrowany. Dzięki temu będzie ona w stanie wywołać skutki w różnych obszarach działania organizacji, a zatem np. w sposobach pracy, organizacji procesów, metodach zarządzania czy analizowania i raportowania danych.

Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza jest organem powołanym do wykonywania czynności nadzoru we wszystkich dziedzinach działalności spółki. Zakres jej obowiązków oraz uprawnień zależy od formy prawnej spółki i uregulowany jest w Kodeksie spółek handlowych (ksh).

Czytaj więcej

Jak każdy skarb, efektywne procesy trzeba... wykopać – optymalizacja procesów i Process Mining

Jak każdy skarb, efektywne procesy trzeba... wykopać – optymalizacja procesów i Process Mining

Każda efektywna organizacja to sprawnie działający system. A każdy system jest tak wydajny jak jego najsłabsze ogniwo. Process Mining to rozszerzenie tradycyjnych metod analizy procesów i narzędzie o ogromnym potencjale optymalizacyjnym, a także pierwszy realny krok w kierunku automatyzacji procesów wewnętrznych organizacji.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama