Podkreślane przez czynniki oficjalne zmiany na rynku pracy przestają być jedynie „faktami medialnymi”. Szereg znaczących decyzji politycznych w oczywisty sposób bezpośrednio oddziałuje na polską gospodarkę. Dodatkowo z danych Eurostatu wynika, że bezrobocie w Polsce zanotowało rekordowo niski poziom – 4,8%.

Co słychać na rynku pracy?

Twórców ankiety zainteresował wpływ tak znaczących zmian na sytuację przedsiębiorstw. Być może wyniki ankiety wskazują na skalę wyzwań, przed jakimi stoją przedsiębiorcy niezależnie od ich wielkości.

Podnoszony niekiedy problem spodziewanego odpływu kobiet z rynku pracy dla ponad połowy respondentów (58%) ma charakter teoretyczny. Jednakże pozostała część przedsiębiorców zauważa bieżące lub nadchodzące zagrożenia. Warto zwrócić uwagę, że dla połowy z nich odpływ oraz bierność zawodowa kobiet stanowi problem natury fundamentalnej. Oznacza to kłopoty dla 1/2 polskich przedsiębiorców.

Innym znaczącym ekonomicznie faktem jest półmilionowa armia pracowników, którzy w bieżącym roku osiągną wiek emerytalny. Pojawia się potrzeba działań kompensujących utratę rąk do pracy. Dla znacznej części badanych (40%) rozwiązaniem jest zintensyfikowanie procesów rekrutacyjnych zanim pojawi się problem niedoboru. To zdroworozsądkowe podejście ma według nas charakter nieco „ekstensywny”. Warto przy tej okazji wspomnieć, że dla aż 45% przedsiębiorców z tej grupy (18% całości) pracownicy cudzoziemscy stanowią realną alternatywę dla pracowników rodzimych.

Uzupełnieniem obrazu działań kompensujących są inicjatywy na rzecz zwiększenia atrakcyjności miejsca pracy dla aktualnych pracowników poprzez wzrost wynagrodzeń oraz modyfikacje systemów kafeteryjnych i motywacyjnych. Działania takie chce podjąć blisko ¼ pracodawców. Nieco większą grupę (27%) stanowią przedsiębiorcy, dla których obecna i oczekiwana zmiana na rynku pracy jest szansą na restrukturyzację procesów i podniesienie sprawności firm oraz wzrost wydajności zatrudnionych.

Kolejnym zagadnieniem, które interesowało twórców ankiety, były opinie przedsiębiorców na temat pracowników z zagranicy. 63% ankietowanych jest nie tylko zwolennikami wprowadzenia rozwiązań ułatwiających zatrudnianie cudzoziemców – aż ⅓ z tej grupy uważa za niezbędne podjęcie aktywnych działań zwiększających atrakcyjność Polski dla pracowników z zagranicy. To aż 20% wszystkich badanych. Z kolei dla ⅓ ankietowanych cudzoziemcy nie rozwiążą problemów rynku pracy w Polsce. Trzeba także wspomnieć, że 14% opowiada się za ograniczeniami i koniecznością zamknięcia polskiego rynku dla pracowników z zagranicy.

Pozostałe 37% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Zobacz również

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan oznacza plan awaryjny, czyli pozwalający podjąć sprawne działania do zapanowania nad sytuacją, która nie powinna się przytrafić, choć może się wydarzyć. Wiąże się on ściśle z zarządzaniem ryzykiem, a także z terminami disaster recovery i continuity plan. W przypadku obszaru administrowania i utrzymywania systemów informatycznych, contingency plan zależy od roli partnera oraz strategicznych obszarów firmy. Mówi się, że przezorny jest zawsze ubezpieczony, ale czy biznes czerpie z tej mądrości? Czy w kontekście wydarzeń roku 2020 podejście firm uległo zmianie? I czy powinno?

Czytaj więcej

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza jest organem powołanym do wykonywania czynności nadzoru we wszystkich dziedzinach działalności spółki. Zakres jej obowiązków oraz uprawnień zależy od formy prawnej spółki i uregulowany jest w Kodeksie spółek handlowych (ksh).

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama