Leasing jako forma finansowania inwestycji jest coraz bardziej popularną usługą. Rynek leasingu po załamaniu związanym z kryzysem finansowym, kiedy skurczył się do 23 mld zł, już w pierwszym półroczu 2010 r. osiągnął poziom 23,2 mld zł. 

Naturalnie najpopularniejszym przedmiotem leasingu pozostają środki transportu. Rosnąca powszechność leasingu powoduje, że coraz rzadziej przedsiębiorcy zaglądają do szczegółowych postanowień umowy oraz tzw. Ogólnych Warunków Umowy Leasingu. Zanim taka umowa zostanie podpisana, warto się zastanowić nad możliwymi alternatywami i ich skutkami.

Przede wszystkim należy podjąć decyzję odnośnie rodzaju produktu leasingowego. Do wyboru mamy dwa rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy. Generują one bardzo odmienne skutki podatkowe i bilansowe. Leasing finansowy w swojej postaci nie odbiega zasadniczo od kredytu. Podobnie jak w przypadku kredytu – odsetki stanowią koszt uzyskania przychodu, a przedmiot amortyzowany jest przez Korzystającego. W strukturze finansowania wyodrębnione są raty miesięczne składające się z części kapitałowej i odsetkowej – na część odsetkową przypada dodatkowo podatek VAT. Na całość VAT-u wynikającego z zakupu przedmiotu leasingu wystawiana jest nota na początku umowy leasingu, dzięki czemu przedsiębiorca ma możliwość rozliczenia podatku VAT w całości w momencie zawarcia umowy. Niektóre firmy dodatkowo wspierają przedsiębiorców, oferując finansowanie VAT-u w ratach miesięcznych. Motywem do zawarcia umowy leasingu finansowego mogą być relatywnie bardziej atrakcyjne warunki cenowe i elastyczność firm leasingowych w kwestii struktury finansowania.

Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan oznacza plan awaryjny, czyli pozwalający podjąć sprawne działania do zapanowania nad sytuacją, która nie powinna się przytrafić, choć może się wydarzyć. Wiąże się on ściśle z zarządzaniem ryzykiem, a także z terminami disaster recovery i continuity plan. W przypadku obszaru administrowania i utrzymywania systemów informatycznych, contingency plan zależy od roli partnera oraz strategicznych obszarów firmy. Mówi się, że przezorny jest zawsze ubezpieczony, ale czy biznes czerpie z tej mądrości? Czy w kontekście wydarzeń roku 2020 podejście firm uległo zmianie? I czy powinno?

Czytaj więcej

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza jest organem powołanym do wykonywania czynności nadzoru we wszystkich dziedzinach działalności spółki. Zakres jej obowiązków oraz uprawnień zależy od formy prawnej spółki i uregulowany jest w Kodeksie spółek handlowych (ksh).

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama