Każde przedsiębiorstwo posiada mniejsze lub większe zapotrzebowanie na kapitał. Faktoring jest jednym z bardziej elastycznych źródeł finansowania bieżącej działalności firmy. Jeżeli na danym rynku działa zróżnicowana grupa faktorów, praktycznie na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwo może wykorzystać go do poprawy płynności finansowej oraz bezpieczeństwa obrotu.

Jak wybrać ofertę faktoringową?

Każda firma, która prowadzi sprzedaż z odroczonym terminem płatności, może wykorzystać tę formę finansowania do uzyskania gotówki tuż po wystawieniu faktury, bez konieczności oczekiwania 30, 60, 90 lub więcej dni. Dodatkową ważną korzyścią dla przedsiębiorcy korzystającego z faktoringu jest analiza kontrahentów dokonywana przez faktora. Uzyskane w ten sposób informacje na temat naszych odbiorców mogą zapobiec powstaniu w przyszłości strat związanych z ich słabą kondycją finansową.

Faktoring a wielkość firmy

Mała firma, która znajduje się w okresie silnego wzrostu, może dzięki faktoringowi wykorzystać i podtrzymać tę fazę, aby zmaksymalizować rozwój. Jest to jedyny produkt finansowy, przy którym nie napotkamy ograniczeń związanych ze wzrostem. Dostępne limity rosną wraz ze sprzedażą, a jedynym ograniczeniem jest jakość odbiorców. Jeżeli są to firmy pozytywnie oceniane przez faktora, nie powinniśmy napotkać bariery wzrostu związanej z brakiem odpowiedniego finansowania.

Średnia firma, która prowadzi ustabilizowaną sprzedaż, może wykorzystać faktoring na szereg sposobów. Poczynając od finansowania prowadzonej działalności, poprzez uruchomienie zwiększonego finansowania tylko w określonych okresach związanych np. z sezonowością lub cyklami koniunkturalnymi, przez ograniczenia kosztów poprzez negocjowanie skont u swoich dostawców dzięki płatnościom gotówkowym, kończąc na wykorzystaniu firmy faktoringowej do zarządzania należnościami oraz prowadzenia windykacji, ograniczając tym samym koszty z tym związane wewnątrz firmy.

Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Analiza najnowszego projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych

Analiza najnowszego projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych

Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie w polskim prawie kompleksowej regulacji dotyczącej grup kapitałowych jest czymś pożądanym od wielu lat – nie tylko przez doktrynę i teorię, ale również przez sam biznes, który z braku przepisów często działa na grząskim, niepewnym gruncie. Z tego zresztą powodu w przeszłości powstawały już projekty takich przepisów. Jednak nowelizacja kodeksu spółek handlowych w takim kształcie, jaki proponuje nam obecnie ustawodawca, może wywołać więcej chaosu i zamieszania i przynieść więcej złego niż dobrego.

Czytaj więcej

Jak planować inwestycje w perspektywie finansowej 2021–2027 – przewodnik dla przedsiębiorcy

Jak planować inwestycje w perspektywie finansowej 2021–2027 – przewodnik dla przedsiębiorcy

Rok 2021 rozpoczął się pod hasłem szczepień przeciwko COVID-19, dalszego zamrażania gospodarki, inwestycji w ochronę zdrowia, a z perspektywy funduszy europejskich – nowej perspektywy finansowej na lata 2021–2027. Nowa perspektywa finansowa nie dla każdego jest zrozumiała, ale każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, jaki potencjał rozwoju i możliwości niosą za sobą kolejne miesiące i lata.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama