Przedsiębiorstwa zakładane są w celu maksymalizacji korzyści m.in. finansowych osiąganych przez ich właścicieli. Dlatego też menedżerowie, ustalając cele, do jakich będzie dążyło przedsiębiorstwo, w perspektywie strategicznej, jak i operacyjnej, zainteresowani są minimalizowaniem odchyleń od oczekiwanych rezultatów. W tym celu często wdrażane jest zarządzanie ryzykiem, które jako proces wspomagający podejmowanie decyzji ma za zadanie ograniczyć wpływ niepewności na wyznaczone do realizacji cele.
Ważnym aspektem osiągania celów jest zapewnienie niezakłóconego przebiegu bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Cele mają to do siebie, że są elementem przyszłości i bez gwarancji przeżycia firmy do tego momentu nie będą możliwedo osiągnięcia. Z tej perspektywy warto przyjrzeć się zagadnieniu płynności finansowej, która jeżeli jest na właściwym poziomie oraz ma właściwą strukturę będzie zwiększała prawdopodobieństwo sukcesu.
Płynność finansowa to zdolność do dokonywania zakupów wtedy, gdy są one potrzebne, i zdolność do regulowania zobowiązań finansowych w obowiązujących terminach1.
W tej definicji zawarte są dwa elementy: dokonywanie zakupów oraz regulowanie zobowiązań. Wydaje się, że są one zbieżne ze sobą, a jednak mogą stanowić dwa źródła zapewnienia płynności. Dokonywanie zakupów nie oznacza, że przedsiębiorstwo musi w tym momencie płacić za nabywane dobra, może skorzystać z kredytu kupieckiego. Natomiast regulowanie zobowiązań to wypływ środków finansowych z kasy/konta w określonym czasie. Każda z tych sytuacji będzie przedmiotem zarządzania ryzykiem.
Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.