Szefom działów HR wydaje się, że doskonale wiedzą, co najlepiej motywuje menedżerów w ich organizacjach oraz że potrafią stworzyć takie pakiety wynagrodzeń, które będą idealnie dostosowane do potrzeb pracowników.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na zlecenie Bigram, IDEA! Human Capital i Legg Mason, którego wyniki zaprezentowano w raporcie „Motywacje menedżerów 2016”, kadrę menedżerską najbardziej motywuje wynagrodzenie zasadnicze, a w dalszej kolejności także premie i prowizje, bonusy i nagrody finansowe. Na kolejnych pozycjach w rankingu plasują się relacje z przełożonymi, samodzielność stanowiska, możliwość rozwoju zawodowego czy też zapewnienie przez pracodawcę równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

Co ciekawe badaniu poddano nie tylko kadrę menedżerską, ale także przedstawicieli działów HR, którzy mieli opowiedzieć o swoich doświadczeniach zdobytych w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Wydawać by się mogło, że odpowiedzi obu grup powinny być spójne, tymczasem stwierdzono istotne rozbieżności.

Analizując wyniki badań, można zauważyć, że co prawda obie grupy całkowicie zgodnie wskazały, że największą siłą napędową jest właśnie wynagrodzenie zasadnicze, ale już w przypadku innych motywatorów miały zupełnie różne zdanie. Okazało się bowiem, że działy HR nie doceniają istoty atmosfery pracy ani relacji z przełożonymi, które dla menedżerów są niezmiernie ważnymi czynnikami. Jednocześnie przeceniają możliwości rozwoju zawodowego oraz prestiżu i stabilności firmy.

Niezwykle interesujące okazały się także wnioski płynące z badań dotyczących pozapłacowych form wynagradzania. Okazało się bowiem, że świadczeniami, które najbardziej przemawiają do wyobraźni menedżerów i których zapewnianie z całą pewnością będzie mieć znaczenie przy podejmowaniu decyzji o podjęciu czy zmianie pracy są: samochód służbowy, opieka medyczna oraz szkolenia. W porównaniu z zeszłorocznym badaniem wśród kadry menedżerskiej na popularności straciły jednak prenumeraty pism branżowych, tzw. złoty spadochron oraz sprzęt dobrej jakości.

Mając to na uwadze oraz obserwując aktualne trendy, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że na atrakcyjności będzie zyskiwała dywersyfikacja świadczeń oraz ich dopasowanie do potrzeb i oczekiwań konkretnych menedżerów. Niewątpliwie jednak podstawowe znaczenie będzie miała wysokość tak stałych, jak i zmiennych składników wynagrodzeń. Stąd tak silne dążenie do poszukiwania rozwiązań zapewniających efektywność kosztową dokonywanych wypłat.

Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Odpowiedzialność biura rachunkowego

DiF_34_12.jpg

Każda firma na pewnym etapie rozwoju staje przed decyzją, czy skorzystać z usług zewnętrznej profesjonalnej firmy księgowej, czy zatrudnić księgową/ego. Większość przedsiębiorstw decyduje się ostatecznie na powierzenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej. Jak w takim przypadku przedstawiają się zasady odpowiedzialności biura rachunkowego? Za co faktycznie odpowiada biuro wobec swojego klienta? Na ile istotne są zapisy zawartej z biurem rachunkowym umowy? Czy forma prawna, w jakiej działa wybrane biuro rachunkowe, ma znaczenie z punktu widzenia jego odpowiedzialności? Na te oraz kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Dynamically digital

MC_72_92.jpg

A shifting technological landscape requires finance professionals to continually adapt and extend their skills

Czytaj więcej

Zielone przedsiębiorstwa i zielony controlling – przepis na sukces

MC_72_86.jpg

Żyjemy w czasach dynamicznych zmian. Rok 2020 na długo zostanie zapamiętany jako rok pandemii koronawirusa. Rok szybkich zmian w relacjach, dystansie społecznym, pracy na odległość. Rok pustych ulic i pustej komunikacji miejskiej. Jednocześnie też rok dużego spadku PKB, znaczącego zmniejszenia ruchu lotniczego, rok, kiedy od nowa odkrywamy lokalność. Wiele osób pierwszy raz od wielu lat odwiedziło polskie morze i z zaskoczeniem odkryło, że jest może i chłodniejsze niż Morze Czarne, ale równie relaksujące.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama