W relacji przedsiębiorca–państwo w obszarze cyfryzacji dzieje się wiele. Digitalizacja w obrębie administracji państwowej ma z jednej strony usprawnić jej działalność i zautomatyzować obsługę interesariuszy, z drugiej zaś ograniczyć liczbę nadużyć gospodarczych poprzez kontrolę podmiotów w trybie ciągłym, a nie doraźnym. Z punktu widzenia obywatela i przedsiębiorcy to dobry znak, gdyż spowoduje eliminację nieuczciwych podmiotów.

Cyfrowy świat

Patrząc na współczesny świat i gospodarkę XXI w., chyba nikt nie ma wątpliwości, że żyjemy w cyfrowych czasach. Smartfony, towarzyszące nam wszędzie, wiedzą o nas wszystko – gdzie byliśmy, co jedliśmy na obiad, z kim spędzaliśmy czas. Mamy do dyspozycji aplikacje do obsługi życia na każdym możliwym poziomie – organizacja własna, kalendarze, nawigacje, opinie, przepisy, bankowość, gry mobilne, wszystko, czego pragniemy. Następujące zmiany pokoleniowe powodują, że coraz mniej osób nigdy nie miało styczności z Internetem i komputerem. Obecnie nawet seniorzy nie chcą być wykluczeni cyfrowo, sieć wciąga powoli całe nasze analogowe życie. Nowe pokolenia konsumentów nie wyobrażają sobie innych możliwości komunikacji z dostawcami niż cyfrowe, młodzi pracownicy zdecydowanie częściej wolą pisać wiadomości, zamiast dzwonić. Sieć i social media zagarniają coraz większą część realnego życia – czy to pozytywne, czy negatywne zjawisko, pozostawiam do indywidualnej oceny, ale trzeba stwierdzić fakt, że proces ten nabiera rozpędu. Reklama, telewizja, gazety papierowe, rozrywka istnieją już głównie w świecie cyfrowym. Branża gier wideo jest od kilku lat większa od branży filmowej. Cyfrowe książki i gazety zyskują coraz większą popularność wśród czytelników. Niedawno jeden z największych wydawców mediów papierowych ogłosił upadłość, mimo że wydawał bardzo popularne magazyny. To znak czasów, okazuje się, że wszyscy jesteśmy obywatelami Internetu.

Przedsiębiorstwo w cyfrowym świecie

W takiej rzeczywistości musimy nie tylko żyć, ale też funkcjonować jako przedsiębiorcy, co oznacza, że w tyle głowy powinniśmy zawsze zadawać pytania, czy nasz dług cyfrowy nie zwiększa się zbyt szybko? Czy nasza konkurencja nie jest już daleko przed nami? W jakim miejscu technologicznie jesteśmy? W każdej branży i sektorze musimy trzymać rękę na pulsie, gdyż gospodarka zmienia się codziennie. Konkurencja nie śpi i jeżeli nie jesteśmy na bieżąco z dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi, zostajemy w tyle, a suma kosztów, która będzie nam potrzebna do dogonienia czołówki, każdego dnia będzie się zwiększała.

W firmach pozostają ogromne obszary do automatyzacji, których istnienia ich władze prawdopodobnie nawet nie są świadome. Nie wszyscy zarządzający mają wyobraźnię cyfrową i czasem nie są w stanie uzmysłowić sobie możliwości, które dałyby im dostępne na rynku programy. Tymczasem koszty licencji są coraz niższe ze względu na dużą konkurencję pomiędzy producentami oprogramowania, dlatego nawet w przypadku bardzo specjalistycznych potrzeb możemy znaleźć programy w przystępnej cenie, które ułatwią nam prowadzenie biznesu.

Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Odpowiedzialność biura rachunkowego

DiF_34_12.jpg

Każda firma na pewnym etapie rozwoju staje przed decyzją, czy skorzystać z usług zewnętrznej profesjonalnej firmy księgowej, czy zatrudnić księgową/ego. Większość przedsiębiorstw decyduje się ostatecznie na powierzenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej. Jak w takim przypadku przedstawiają się zasady odpowiedzialności biura rachunkowego? Za co faktycznie odpowiada biuro wobec swojego klienta? Na ile istotne są zapisy zawartej z biurem rachunkowym umowy? Czy forma prawna, w jakiej działa wybrane biuro rachunkowe, ma znaczenie z punktu widzenia jego odpowiedzialności? Na te oraz kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Dynamically digital

MC_72_92.jpg

A shifting technological landscape requires finance professionals to continually adapt and extend their skills

Czytaj więcej

Zielone przedsiębiorstwa i zielony controlling – przepis na sukces

MC_72_86.jpg

Żyjemy w czasach dynamicznych zmian. Rok 2020 na długo zostanie zapamiętany jako rok pandemii koronawirusa. Rok szybkich zmian w relacjach, dystansie społecznym, pracy na odległość. Rok pustych ulic i pustej komunikacji miejskiej. Jednocześnie też rok dużego spadku PKB, znaczącego zmniejszenia ruchu lotniczego, rok, kiedy od nowa odkrywamy lokalność. Wiele osób pierwszy raz od wielu lat odwiedziło polskie morze i z zaskoczeniem odkryło, że jest może i chłodniejsze niż Morze Czarne, ale równie relaksujące.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama