Ryzyko jako takie jest nieodłącznym składnikiem działalności gospodarczej. Nie ma sposobu na jego całkowite wyeliminowanie, a co więcej, bez jego istnienia świat biznesu straciłby wiele uroku. O wiele bardziej istotną kwestią jest racjonalne podejście do tego zjawiska. Jeśli potrafimy zidentyfikować ryzyko, określić jego potencjalny rozmiar oraz zestawić z oczekiwanymi korzyściami, wtedy świadomie podejmujemy takie wyzwania.

Niestety często bywa tak, że motorem do podejmowania ryzyka jest analiza istniejących trendów, przekonanie o niezmienności oraz ślepa wiara w prognozy i analizy finansowe. Doskonałym przykładem jest kryzys z roku 2008 i słynna przygoda polskich przedsiębiorców z opcjami walutowymi.

Analizując trendy kursu walutowego w okresie od stycznia 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. (wykres na podstawie www.money. pl), można się było spodziewać dalszego wzmacniania waluty. Z tego punktu widzenia zakup instrumentów spekulacyjnych wydawał się idealnym rozwiązaniem (wykres 1).

Pozostałe 93% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan oznacza plan awaryjny, czyli pozwalający podjąć sprawne działania do zapanowania nad sytuacją, która nie powinna się przytrafić, choć może się wydarzyć. Wiąże się on ściśle z zarządzaniem ryzykiem, a także z terminami disaster recovery i continuity plan. W przypadku obszaru administrowania i utrzymywania systemów informatycznych, contingency plan zależy od roli partnera oraz strategicznych obszarów firmy. Mówi się, że przezorny jest zawsze ubezpieczony, ale czy biznes czerpie z tej mądrości? Czy w kontekście wydarzeń roku 2020 podejście firm uległo zmianie? I czy powinno?

Czytaj więcej

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza jest organem powołanym do wykonywania czynności nadzoru we wszystkich dziedzinach działalności spółki. Zakres jej obowiązków oraz uprawnień zależy od formy prawnej spółki i uregulowany jest w Kodeksie spółek handlowych (ksh).

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama