Dnia 10 stycznia 49 r. p.n.e. Juliusz Cezar wraz ze swoją armią stanął nad rzeką rozgraniczającą Italię i Galię. Przekroczenie jej oznaczało wojnę domową i walkę przeciwko Pompejuszowi. Wódz podjął wówczas najważniejszą dla siebie i nieodwracalną decyzję. Dał znak do rozpoczęcia przeprawy przez Rubikon, krzycząc do swoich legionów: Alea iacta est - kości zostały rzucone. W ten sposób rozpoczęła się gra wojenna, podczas której Cezar pokonał opozycję i po kilkuletnich walkach przejął pełnię władzy w Rzymie. Ryzyko jednak się nie skończyło. Zginął u stóp posągu Pompejusza, zasztyletowany w dniu id marcowych przez swego przyjaciela Marka Brutusa, wypowiadając swą ostatnią kwestię: Et tu, Brute, contra me - I ty, Brutusie, przeciw mnie?

Pozostałe 0% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan oznacza plan awaryjny, czyli pozwalający podjąć sprawne działania do zapanowania nad sytuacją, która nie powinna się przytrafić, choć może się wydarzyć. Wiąże się on ściśle z zarządzaniem ryzykiem, a także z terminami disaster recovery i continuity plan. W przypadku obszaru administrowania i utrzymywania systemów informatycznych, contingency plan zależy od roli partnera oraz strategicznych obszarów firmy. Mówi się, że przezorny jest zawsze ubezpieczony, ale czy biznes czerpie z tej mądrości? Czy w kontekście wydarzeń roku 2020 podejście firm uległo zmianie? I czy powinno?

Czytaj więcej

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza jest organem powołanym do wykonywania czynności nadzoru we wszystkich dziedzinach działalności spółki. Zakres jej obowiązków oraz uprawnień zależy od formy prawnej spółki i uregulowany jest w Kodeksie spółek handlowych (ksh).

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama