Wiele spółek spotyka się z następującym problemem: zostaje podpisana umowa, która w nazwie ma „leasing operacyjny”, a zgodnie z ustawą o rachunkowości trzeba taką umowę rozpoznać w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu finansowym jako umowę leasingu finansowego.

Sytuacja komplikuje się, jeśli np. dana umowa została już nieprawidłowo rozpoznana w danym roku lub nawet latach wcześniejszych jako leasing operacyjny – wówczas trzeba dokonać odpowiednich korekt w celu odwrócenia dotychczasowych księgowań i dokonania nowych:

  • poprzez wynik bieżącego okresu,
  • w zależności od okoliczności - również poprzez wynik z lat ubiegłych.

W związku z powyższym należy zadać pytanie: jak podejść do kwestii księgowego przekształcenia umów leasingu operacyjnego na finansowy, żeby przekształcenie było przeprowadzone prawidłowo i efektywnie? Czy istnieją narzędzia, którymi można się posłużyć podczas przekształcania umów leasingu?

Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan oznacza plan awaryjny, czyli pozwalający podjąć sprawne działania do zapanowania nad sytuacją, która nie powinna się przytrafić, choć może się wydarzyć. Wiąże się on ściśle z zarządzaniem ryzykiem, a także z terminami disaster recovery i continuity plan. W przypadku obszaru administrowania i utrzymywania systemów informatycznych, contingency plan zależy od roli partnera oraz strategicznych obszarów firmy. Mówi się, że przezorny jest zawsze ubezpieczony, ale czy biznes czerpie z tej mądrości? Czy w kontekście wydarzeń roku 2020 podejście firm uległo zmianie? I czy powinno?

Czytaj więcej

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza jest organem powołanym do wykonywania czynności nadzoru we wszystkich dziedzinach działalności spółki. Zakres jej obowiązków oraz uprawnień zależy od formy prawnej spółki i uregulowany jest w Kodeksie spółek handlowych (ksh).

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama