Systemy informatyczne na dobre zagościły w naszych firmach i domach. Czy mimo wszystko istnieją organizacje, które funkcjonują bez narzędzi informatycznych? Zapewne tak, ale prawdopodobnie nigdy o nich nie usłyszymy.

Ocena funkcjonalności platform i narzędzi wspomagających pracę służb finansowo-księgowych

Mówiąc o systemach informatycznych, mam na myśli nie tylko programy IT, ale również narzędzia wspomagające w postaci arkuszy kalkulacyjnych, edytorów tekstu itp. Za pomocą narzędzi informatycznych można usprawnić pracę oraz zautomatyzować poszczególne procesy firmy. Producenci oprogramowania oferują popularne na rynku systemy sprzedażowe, magazynowe, finansowo-księgowe, CRM, Business Intelligence oraz systemy branżowe. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również aplikacje mobilne. Duża w tym zasługa licznych start-upów, które odpowiadają na konkretne potrzeby lub problemy użytkowników. Konkurencja wśród producentów oprogramowania jest coraz większa, a ci, którzy nie idą z duchem czasu, wypadają z rynku. Odbiorcy systemów informatycznych mają coraz większy wybór i mogą zdecydować się na oprogramowanie pasujące do specyfiki działalności firmy.

Wybór systemu informatycznego dla firmy = = wybór odzieży dla siebie

Podejrzewam, że każdy z nas woli mieć wybór niż narzucone jedno czy dwa rozwiązania. Z wyborem oprogramowania jest tak samo jak z wyborem odzieży. Na rynku dostępnych jest wiele marek odzieżowych cieszących się większym lub mniejszym zainteresowaniem. Ich oferty zostały dostosowane do konkretnego profilu klienta ze zględu na wiek, płeć, styl, zarobki, lokalizację itd. Wyobraźmy sobie sytuację, że z jakiegoś powodu chcemy zmienić lub uzupełnić naszą garderobę. Wędrówkę po sklepach zaczniemy zapewne od sprawdzonych i znanych marek. Nawet jeśli nasz budżet nie pozwoli na zakup odzieży znanych projektantów, to mimo wszystko chcemy sprawdzić, jakie są obecnie trendy, a może trafimy na promocję, która umożliwi nam zakup. Dochodzimy jednak do wniosku, że koszt skompletowania garderoby będzie wyższy niż poziom zadowolenia z późniejszego użytkowania zakupionych ubrań. Udajemy się więc do kolejnych sklepów, w których robimy rozeznanie. Jeden z nich szczególnie przypadł nam do gustu ze względu na szeroką i odpowiadającą na nasze potrzeby ofertę. Przymierzyliśmy kilka ubrań i wszystkie spełniają nasze oczekiwania. Sprzedawca poinformował nas, że przy zakupie marynarki, koszuli i spodni buty otrzymamy za pół ceny. Buty i tak zamierzaliśmy kupić, ale w sklepie obuwniczym, a nie odzieżowym. Kalkulujemy, czy zaryzykować i kupić buty od razu, czy szukać lepszego rozwiązania. Spoglądamy na zegarek i podejmujemy decyzję – jest już późno i nie mamy czasu na dalsze zakupy, więc kupujemy również buty.

Po miesiącu okazuje się, że z marynarki jesteśmy bardzo zadowoleni, spodnie wymagają oddania do poprawki, koszula do niczego nam nie pasuje, więc wisi bezużyteczna na wieszaku, natomiast buty uległy przebarwieniu (reklamacja została odrzucona). Jak wyglądają nasze kolejne działania? Zapłaciliśmy podwykonawcy za dostosowanie spodni do naszej sylwetki, kupiliśmy nowe buty (tym razem w sklepie obuwniczym) oraz doszliśmy do wniosku, że jednak nie potrzebujemy koszuli z krótkim rękawem, tylko z długim, więc taką dokupiliśmy. Po kilku miesiącach zdaliśmy sobie sprawę, że lepszym rozwiązaniem byłby jednak garnitur. Mając popularną budowę ciała, nie potrzebujemy garnituru szytego na miarę, dlatego udajemy się do sklepu, w którym ubierają się nasi znajomi. Po drodze zauważamy napis: „Kup garnitur i korzystaj z bezpłatnej pralni”. Czeka nas kolejna decyzja, czy kupić garnitur polecany przez znajomych, czy od nowego producenta, który oferuje również bezpłatne pranie garnituru. Z tego typu decyzjami trzeba liczyć się w kontekście zakupu nie tylko odzieży, ale również systemów informatycznych. Moda nie jest moją domeną, więc w dalszej części artykułu skupię się wyłącznie na systemach informatycznych.

Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)

Contingency plan oznacza plan awaryjny, czyli pozwalający podjąć sprawne działania do zapanowania nad sytuacją, która nie powinna się przytrafić, choć może się wydarzyć. Wiąże się on ściśle z zarządzaniem ryzykiem, a także z terminami disaster recovery i continuity plan. W przypadku obszaru administrowania i utrzymywania systemów informatycznych, contingency plan zależy od roli partnera oraz strategicznych obszarów firmy. Mówi się, że przezorny jest zawsze ubezpieczony, ale czy biznes czerpie z tej mądrości? Czy w kontekście wydarzeń roku 2020 podejście firm uległo zmianie? I czy powinno?

Czytaj więcej

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

Rada nadzorcza jest organem powołanym do wykonywania czynności nadzoru we wszystkich dziedzinach działalności spółki. Zakres jej obowiązków oraz uprawnień zależy od formy prawnej spółki i uregulowany jest w Kodeksie spółek handlowych (ksh).

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama