Wywiad z Barbarą Bartkiewicz-Niedzielską. Dyrektorem ds. Controllingu Grupy LOTOS S.A. na temat m.in. źródła finansowania programu 10+, usytuowania komórki controllingu w firmie oraz o wyzwaniach i codziennych problemach działu controllingu.

Program 10+ Grupy LOTOS S.A. to jedno z największych przedsięwzięć realizowanych w polskiej gospodarce do 2010 r. W jaki sposób do realizacji programu 10+ zaangażowane jest Biuro Kontrolingu?

Program 10+ zmienia w istotny sposób obraz rafinerii Grupy LOTOS S.A. w Gdańsku. Jego efektem jest przede wszystkim zwiększenie nominalnych zdolności przerobowych przedsiębiorstwa (o 75%, z obecnych 6 mln t do 10,5 mln t rocznie po 2010 r. – przyp. red.), wzrost wolumenu sprzedaży oraz zmiana struktury produktów. Pojawi się więcej tzw. towarów wysokomarżowych – oleju napędowego czy paliw lotniczych, na które popyt w Polsce stale rośnie. LOTOS zacznie również handlować produktami naftowymi, których do tej pory spółka nie sprzedawała. Pojawiają się nowe kanały sprzedaży. Zmienia się również struktura kosztów. Od strony operacyjnej następuje m.in. zmiana cykli remontowych. Controlling musi w swoich prognozach ujmować te zmiany i na bieżąco monitorować bezpieczeństwo spłaty kredytu inwestycyjnego.

W jakich obszarach współpracują ze sobą CFO i Biuro Kontrolingu, a jakie zadania są definitywnie rozdzielone?

CFO (dyrektor finansowy) zajmuje się działaniami, jakie występują między spółką a światem zewnętrznym. Przede wszystkim kontaktami z bankami, instytucjami ubezpieczeniowymi, sprawozdawczością giełdową. Controlling natomiast zajmuje się tym, co dzieje się wewnątrz Grupy Kapitałowej. Odpowiada za monitorowanie wyników poszczególnych obszarów biznesu (wg rachunkowości zarządczej), ustala zadania finansowe dla tych biznesów. Aktywnie uczestniczy w zarządzaniu aktywami i zapewnieniu ich efektywnego wykorzystania. Inicjuje działania restrukturyzacyjne i monitoruje ich realizację. Oczywiście obie te sfery, zewnętrzna i wewnętrzna, są bardzo ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie oddziałują, np. rachunkowość zarządcza bazuje na tym samym systemie transakcyjnym co rachunkowość sprawozdawcza.

Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Tekst otwarty nr 74/2021

Sprzedaż i kupno biznesu nie tylko w czasach kryzysu

Zapewne znaczna część przedsiębiorców wcale nie zamierza sprzedawać swojej firmy. Jednak mówi się, że firmę należy prowadzić tak, jakby chciało się ją sprzedać. Powody zbycia przedsiębiorstwa mogą być różne, ale każdemu będzie towarzyszyła myśl, by uzyskać za nie jak najlepszą cenę. O tym, jak przygotować się do sprzedaży firmy, rozmawiamy z dr. Dariuszem Stronką i radcą prawnym Bartoszem Siekaczem.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 65/2019

Po pierwsze, po drugie i po trzecie... zarządzanie łańcuchem dostaw

Po pierwsze, po drugie i po trzecie... zarządzanie łańcuchem dostaw

Z Andrzejem Zawistowskim, członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów (PSML), o zarządzaniu łańcuchem dostaw oraz o relacji pomiędzy bezpiecznym poziomem zapasów i płynnością finansową przedsiębiorstwa, rozmawiała Ewa Karczewska.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama