Rozmowa z Andrzejem S. Nartowskim. Prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów, Prawnik z doświadczeniem w organach spółek kapitałowych, Wydawca i redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Corporate Governance”.

Polski Instytut Dyrektorów realizuje program doradczy w zakresie corporate governance. Jak określiłby Pan poziom kultury biznesowej polskich managerów? Jaki jest Pańskim zdaniem największy problem hamujący proces wdrażania w firmach wysokich standardów ładu korporacyjnego?

Uważam, że mieszczą się oni – używając języka meteo – „w wysokich strefach stanów średnich”. Powódź nam jeszcze nie grozi. Niemniej, w kwestii kompetencji zarządów firm prezentujemy solidny europejski, nawet światowy poziom. Zarządy uważam za nieporównanie bardziej rzetelne i odpowiedzialne od rad nadzorczych. Sukces polskiej gospodarki nie spadł z nieba. Jest on efektem wysiłku zdolnych i pracowitych managerów. Co hamuje wdrażanie systemu corporate governance? Brak zrozumienia potrzeby i brak zrozumienia korzyści. Gdyby polscy managerowie wyraźniej dostrzegali pozytywy, to uświadomiliby sobie konieczność wprowadzenia standardów corporate governance w swoich firmach. Ten proces dopiero przed nami.

Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Tekst otwarty nr 74/2021

Sprzedaż i kupno biznesu nie tylko w czasach kryzysu

Zapewne znaczna część przedsiębiorców wcale nie zamierza sprzedawać swojej firmy. Jednak mówi się, że firmę należy prowadzić tak, jakby chciało się ją sprzedać. Powody zbycia przedsiębiorstwa mogą być różne, ale każdemu będzie towarzyszyła myśl, by uzyskać za nie jak najlepszą cenę. O tym, jak przygotować się do sprzedaży firmy, rozmawiamy z dr. Dariuszem Stronką i radcą prawnym Bartoszem Siekaczem.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 65/2019

Po pierwsze, po drugie i po trzecie... zarządzanie łańcuchem dostaw

Po pierwsze, po drugie i po trzecie... zarządzanie łańcuchem dostaw

Z Andrzejem Zawistowskim, członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów (PSML), o zarządzaniu łańcuchem dostaw oraz o relacji pomiędzy bezpiecznym poziomem zapasów i płynnością finansową przedsiębiorstwa, rozmawiała Ewa Karczewska.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama