Na rynku pracy zachodzą dynamiczne zmiany, które skutkują zwiększeniem roli działów finansowych w organizacjach. Sytuacja rynkowa związana z pandemią wymogła na firmach potrzebę bliższego przyjrzenia się finansowemu aspektowi prowadzonej działalności. Oprócz zabezpieczenia ryzyka wynikającego z wysokiej dynamiki zmian regulacji podatkowych i prawnych, organizacje muszą obecnie zadbać o płynność finansową spółek i stabilizację źródeł ich finansowania. Wiele przedsiębiorstw stanęło przed koniecznością przeprowadzenia rewizji bazy kosztowej, działań restrukturyzacyjnych oraz wdrożenia zarządzania kryzysowego.

W konsekwencji zachodzących zmian na znaczeniu zyskują wysokie kompetencje i kwalifikacje pracowników działów finansowych, których rolą jest nie tylko zadbanie o poprawność dokumentacji czy zgodność z często zmieniającymi się przepisami, ale również o zyskowność firm. W ostatnim roku zwiększył się również zakres zadań realizowanych przez działy finansowe, chociażby w zakresie podatków czy zarządzania wierzytelnościami. Potrzeba utrzymania silnej kontroli finansów w firmach przekłada się na trend ograniczania zwolnień w obszarze finansowo-księgowym. Chociaż optymalizacje kosztów zatrudnienia i redukcje etatów nie ominęły całkowicie działów finansowych, to finansiści wciąż cieszą się dobrą pozycją na rynku pracy i mogą liczyć na atrakcyjne oferty.

Jak wynika z Raportu płacowego Hays 2021, dla 14 proc. firm w Polsce kompetencje z obszaru finansów i księgowości są kluczowe z punktu widzenia prowadzonej działalności i osiągania założonych celów biznesowych. Co więcej, 47 proc. firm z branży finansowo-księgowej w roku 2021 spodziewa się trudności w pozyskaniu nowych pracowników. Stąd też pomimo zmieniającego się klimatu gospodarczego, eksperci w dziedzinie finansów i księgowości będą stanowić jedną z grup zawodowych, których przedstawiciele będą poszukiwani na rynku pracy. Chociaż o podwyżki nie będzie równie łatwo, co w ubiegłych latach, to osoby mające odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie, zyskają silną pozycję w negocjacjach.

Finansiści jako partnerzy biznesowi

W minionym roku największą ewolucję w działach finansowych zaobserwowano w kontekście stanowisk wysokiego szczebla, takich jak dyrektor finansowy/CFO. Niezależnie od profilu działalności spółki osoby pełniące te role przestały ograniczać swoją funkcję do cyklicznego raportowania czy sprawozdawczości, coraz silniej integrując perspektywę finansową i biznesową. Znajduje to odzwierciedlenie w procesach rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie, w których wiele uwagi poświęca się biznesowemu doświadczeniu kandydatów.

Od liderów finansów oczekuje się, że będą aktywnie wspierać rozwój biznesu, a także blisko współpracować z zarządem w celu stworzenia odpowiedniej strategii rozwoju. Tym samym osoby pełniące najwyższe funkcje w obszarze finansowo-księgowym zyskują realny wpływ na kluczowe decyzje podejmowane w organizacjach i co więcej – coraz częściej zostają dyrektorami zarządzającymi. Doskonałe zrozumienie procesów zachodzących na poziomie organizacji, budowanie partnerstwa w relacjach z zespołami operacyjnymi oraz umiejętność sprawnego podejmowania decyzji biznesowych to czynniki, które w rywalizacji o posadę dyrektora finansowego wzmacniają przewagę konkurencyjną kandydatów. Konsekwentnej dewaluacji ulega natomiast profil kandydatów z szerokim doświadczeniem w księgowości.

Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty nr 74/2021

Zapraszamy na Financial Controlling Forum 2021

Zapraszamy na Financial Controlling Forum 2021

Już 11 marca w formule online organizowane jest Financial Controlling Forum 2021 r. Redakcja Finansowa Wydawnictwa Explanator ma przyjemność być partnerem medialnym tego wydarzenia.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 73/2021

Wyzwania nowej rzeczywistości perspektywą rozwoju biznesu w 2021

Wyzwania nowej rzeczywistości perspektywą rozwoju biznesu w 2021

20-21 stycznia br., podczas 11. Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, eksperci wskazali przedsiębiorcom najnowsze zmiany w przepisach i uwarunkowania regulacyjne biznesu w 2021 r. oraz zasygnalizowali istotne aspekty działalności firm w nowej rzeczywistości. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Business Reimagined”, a 13. wystąpień merytorycznych mogło oglądać 2 000 akredytowanych uczestników na co dzień obejmujących najwyższe stanowiska kierownicze. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce organizowane przez firmę audytorsko-doradczą KPMG od 2011 r.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama