Panuje przekonanie, że do sprawnego zarządzania instrumentami pochodnymi niezbędna jest unikatowa wiedza i wyspecjalizowane narzędzia analityczne. W rzeczywistości pierwszym krokiem na drodze do opanowania tej wiedzy jest samo zrozumienie jego sensu biznesowego. Po tym już nawet z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego można wykonywać profesjonalne analizy.

W artykule postaram się zaprezentować sposób wyceny opcji europejskiej z wykorzystaniem algorytmów opartych na modelu drzewa dwumianowego. Zanim przejdziemy do analizy, należy zrozumieć istotę instrumentu, jakim jest opcja. Opcja to instrument pochodny, który polega na pewnego rodzaju umowie pomiędzy stronami, zgodnie z którą w przyszłości dokonana zostanie transakcja na z góry określonych warunkach. W przypadku akcji polega to na możliwości kupna lub sprzedaży akcji po określonej cenie. W umowie tej występuje wystawca oraz kupujący opcję. Wystawca zawsze jest zobligowany do wykonania obowiązków wynikających z transakcji, natomiast kupujący ma możliwość wykorzystania przysługujących mu praw. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, kiedy kupujący opcję będzie zainteresowany kupnem akcji po cenie wyższej niż rynkowa. Kupując opcję, zagwarantował sobie prawo do tego, że jeżeli cena rynkowa wzrośnie powyżej ceny ustalonej w kontrakcie opcyjnym – on będzie miał prawo dokonać transakcji po z góry ustalonej cenie. Co innego wystawca – ta strona otrzymuje wynagrodzenie za ryzyko odchylenia ceny rynkowej od ustalonej w kontrakcie. Jeżeli warunki rynkowe spowodują, że nabywca opcji nie będzie miał ekonomicznego powodu do skorzystania z przysługujących mu praw – wystawca opcji zarabia, w przeciwnym wypadku zarabia nabywca, a wystawca zmuszony jest dokonać transakcji na warunkach innych niż rynkowe.

Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Data decency

Applying an ethical approach to personal data processing is a matter of good governance never mind regulatory compliance, says John Bowman

Czytaj więcej

Wykresy wodospadowe w praktyce

Wykresy są często nieodłącznym narzędziem wykorzystywanym przy różnego rodzaju raportach. Ich zadaniem jest zarówno przekazać pewne merytoryczne dane, jak również przyciągnąć uwagę odbiorcy. Jako że większość z nas jest wzrokowcami, to dobrze stworzony wykres pozwoli zapamiętać najważniejsze dane czy różne zależności.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama