Percepcja wizualna, rozpoznawanie mowy, tłumaczenie języków, podejmowanie decyzji czy określanie trendów to tylko niektóre obszary, którymi interesuje się sztuczna inteligencja (artificial intelligence). AI jako dziedzina nauki została zdefiniowana już w latach 50. XX w., jednak znaczące osiągnięcia odnotowała dopiero pod jego koniec. Obecnie coraz śmielej sięgają po nią także producenci systemów do zarządzania firmą typu SAP, bezpowrotnie zmieniając przy tym oblicze biznesu.

Jak przezwyciężyć niedoskonałość

Niedoskonałość to cecha nierozerwalnie połączona z człowieczeństwem. Nie zmienia to faktu, że od zarania dziejów usilnie próbujemy z nią walczyć. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z możliwości, jak i ograniczeń związanych z ludzkim ciałem. Trudno nie nabrać przekonania, że pomimo nieustannie poprawianych rekordów świata w niemal każdej dziedzinie sportowej zdolności motoryczne człowieka są bliskie osiągnięcia absolutnego maksimum – a jeżeli nie, to ich powolny wzrost w czasie doskonale oddaje wykres funkcji logarytmicznej. Raczej nikt nie wierzy w to, że w przyszłości będziemy biegać z prędkością 20 m/s czy skakać na wysokość trzeciego piętra. Człowiek jako istota rozumna dość szybko zdał sobie sprawę z ograniczeń swojego ciała, a do radzenia sobie z nimi zaczął używać maszyn. Prosta dźwignia rozwiązała problem z niewystarczającą siłą do przemieszczania obiektów, a pojazdy trwale zmieniły sposób naszego poruszania się po globie. Czy symbioza postępu technologicznego oraz ludzkiego życia jednoznacznie położy kres ograniczeniom ludzkiego ciała? Czy maszyny staną się odpowiedzią na ludzką niedoskonałość?

Nawet jeżeli odpowiedzi są twierdzące, pozostaje jeszcze druga, niezmaterializowana kwestia, czyli niedoskonałości ludzkiego umysłu. Nie jest odkrywcze stwierdzenie, że każdy czasami podejmuje błędne decyzje, dokonuje niewłaściwej oceny czy wyciąga niepoprawne wnioski. Ciężka praca, nauka oraz zbierane doświadczenie pomagają ograniczyć częstotliwość występowania podobnych sytuacji, natomiast nigdy nie udaje się ich całkowicie wyeliminować. W myśl słów są ludzie, którzy nie popełniają błędów – to ci, za których myślą inni. Można zastanowić się nad przypadkiem, w którym tymi „innymi” są maszyny. Dochodzimy w tym momencie do fundamentów powstania dość młodej gałęzi nauki, czyli artificial intelligence. AI zostało zdefiniowane jako system komputerowy realizujący zadania, które w normalnych warunkach wymagają ludzkiej inteligencji. Jak łatwo się więc spodziewać, liczba obszarów, które obejmuje AI, jest ogromna.

Mały klik dla człowieka, Big Data dla ludzkości

Krokiem milowym dla AI było pokonanie szachowego arcymistrza Garriego Kasparowa przez komputer Deep Blue opracowany przez amerykańską firmę IBM w 1997 r. To historyczne wydarzenie po raz pierwszy udowodniło, że komputerowa inteligencja jest w stanie przewyższyć ludzką, a inwestowanie w AI może przyczynić się do gwałtownego postępu technologicznego oraz bezpośrednio wpłynąć na wszystkie aspekty ludzkiego życia.

Od 2000 r. nastąpił gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji. Stało się to głównie za sprawą ogólnego wzrostu mocy obliczeniowej komputerów, pozwalającej na opracowywanie coraz bardziej skomplikowanych algorytmów wykorzystywanych do modelowania AI. Drugim filarem umożliwiającym jej rozwój było pojawienie się tzw. Big Data. Bez danych wsadowych żaden stworzony model AI nie mógłby poprawnie funkcjonować, a jego użyteczność prawdopodobnie ograniczałaby się tylko do pewnych prostych scenariuszy. Obecnie dzięki masowemu gromadzeniu i magazynowaniu danych w formie cyfrowej z najróżniejszych źródeł (m.in. social media, Internet of Things) jesteśmy w stanie zasilić modele AI miliardami najróżniejszych informacji i przypadków, co pozwala na większą elastyczność opracowanych modeli oraz umożliwia na przykład podjęcie trafnych decyzji na podstawie dostarczonych danych wsadowych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

The X files

MC_69_93.jpg

The world’s financial markets are gradually crossing the digital divide, and taking listed company annual reports with them

Czytaj więcej

Analiza trendu i sezonowości sprzedaży przy użyciu MS Excel

MC_69_41.jpg

Umiejętność przewidywania wysokości różnych wskaźników bądź parametrów jest niezwykle istotna, gdyż przydaje się nam na przykład przy planowaniu wielkości sprzedaży/produkcji. Prognozowanie wielkości takich parametrów może się opierać m.in. na analizie trendu oraz sezonowości. I w tym właśnie celu bardzo przydatnym narzędziem jest program Excel.

Czytaj więcej

Kiedy system ERP nie wspiera księgowości

MC_68_76.jpg

Przestarzałe systemy, odgórnie narzucone rozwiązania i ciągłe odmowy, gdy zespół wnosi o wprowadzenie zmian. Tak wygląda codzienność w lokalnych działach rachunkowości i finansów wielu międzynarodowych firm. W nieustannym wyścigu o maksymalizowanie wydajności i minimalizowanie kosztów księgowość znajduje się poza torem, nigdy nie mogąc doprosić się o traktowanie na równi z działami sprzedaży czy produkcji.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama