Firmy coraz częściej dostrzegają potencjał controllingu personalnego — w Polsce zainteresowanie tym elementem zarządzania rośnie powoli, ale systematycznie. Organizacje, które do tej pory traktowały swoich pracowników wyłączne jako źródło kosztów, coraz częściej myślą o nich, jak o kapitale oraz kluczowym elemencie przewagi konkurencyjnej.

Takie spojrzenie wpływa nie tylko na zarządzanie personelem, ale także na realizację ogólnej strategii organizacji i jej późniejszy sukces rynkowy.

Jak wskazują wyniki badania GAVDI Polska i Controlling Partner „Wsparcie zarządzania zasobami ludzkimi przez controlling w Polsce”, zaledwie jedna trzecia firm traktuje komórki HR jako partnerów w opracowaniu strategii. Wynika to zapewne z faktu, że prawie 70% organizacji podejmuje decyzje dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi bez jakichkolwiek analiz i kalkulacji, a 18% przyznaje, że są to decyzje intuicyjne i przypadkowe. Ponad 90% firm nie ma z kolei wyodrębnionego stanowiska controllera personalnego — osoby odpowiedzialnej za koordynację planowania zatrudnienia i kosztów osobowych zgodnie z przyjętą strategią i dostarczającej informacje wspierające decyzje personalne na każdym szczeblu zarządzania. Tymczasem zarządy i menedżerowie coraz częściej oczekują wsparcia procesów decyzyjnych w obszarze HR precyzyjną informacją i możliwością wyrażenia wartości kapitału ludzkiego w pieniądzu. Wyliczenie kosztów absencji i fluktuacji czy zwrotu z inwestycji, choć trudne, jest możliwe. Takie informacje powinny mieć kluczowe znaczenie przy podejmowaniu ważnych decyzji w obszarze zarządzania personelem oraz organizacją jako całością. Z kolei brak konkretnych danych o sta-nie kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwie może doprowadzić do podejmowania błędnych decyzji, które w konsekwencji mogą negatywnie wpływać na finanse firmy i jej sytuację rynkową. Z pomocą osobom zarządzającym pracownikami przychodzi strategiczny controlling personalny, rozumiany jako planowanie i kontrola działań w obszarze HR poprzez wymierne dane liczbowe.

 

Efektywny controlling personalny

Controlling personalny to filozofia zarządzania przedsiębiorstwem, która zajmuje się zrozumieniem, przełożeniem i planowaniem długofalowych działań w obszarze HR przy wykorzystaniu wymiernych danych liczbowych. Skuteczne korzystanie z tych narzędzi opiera się na przekonaniu, że pracownicy to istotny składnik aktywów przedsiębiorstwa, który zwiększa przewagę konkurencyjną firmy na rynku. To ważne narzędzie w rękach kadry menedżerskiej, wymagające jednak ściśle określonego podejścia do pracowników w organizacji.

The remaining 70% of the article is available for logged-in service users.

If you have an active subscription, go to login. If you are not yet our Reader, please choose the best SUBSCRIPTION VALUE..

Log in Order a subscription Buy this article
Favorites Print

Also check

Odpowiedzialność biura rachunkowego

DiF_34_12.jpg

Każda firma na pewnym etapie rozwoju staje przed decyzją, czy skorzystać z usług zewnętrznej profesjonalnej firmy księgowej, czy zatrudnić księgową/ego. Większość przedsiębiorstw decyduje się ostatecznie na powierzenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej. Jak w takim przypadku przedstawiają się zasady odpowiedzialności biura rachunkowego? Za co faktycznie odpowiada biuro wobec swojego klienta? Na ile istotne są zapisy zawartej z biurem rachunkowym umowy? Czy forma prawna, w jakiej działa wybrane biuro rachunkowe, ma znaczenie z punktu widzenia jego odpowiedzialności? Na te oraz kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Read more

Dynamically digital

MC_72_92.jpg

A shifting technological landscape requires finance professionals to continually adapt and extend their skills

Read more

Zielone przedsiębiorstwa i zielony controlling – przepis na sukces

MC_72_86.jpg

Żyjemy w czasach dynamicznych zmian. Rok 2020 na długo zostanie zapamiętany jako rok pandemii koronawirusa. Rok szybkich zmian w relacjach, dystansie społecznym, pracy na odległość. Rok pustych ulic i pustej komunikacji miejskiej. Jednocześnie też rok dużego spadku PKB, znaczącego zmniejszenia ruchu lotniczego, rok, kiedy od nowa odkrywamy lokalność. Wiele osób pierwszy raz od wielu lat odwiedziło polskie morze i z zaskoczeniem odkryło, że jest może i chłodniejsze niż Morze Czarne, ale równie relaksujące.

Read more

Polecamy

Go to

Partners

Advertisement