Kompleksowe podejście do Lean Management, czyli traktowanie go jako strategii, to istotny krok na drodze transformacji organizacji. Tylko w jaki sposób uzyskać kompleksowość i holistyczne podejście, by niczego nie pominąć we wdrażaniu tej koncepcji? Z pomocą przychodzi system zarządzania zwany World Class Manufacturing.

Kompleksowe podejście do Lean Management, czyli traktowanie go jako strategii, to istotny krok na drodze transformacji organizacji. Tylko w jaki sposób uzyskać kompleksowość i holistyczne podejście, by niczego nie pominąć we wdrażaniu tej koncepcji? Z pomocą przychodzi system zarządzania zwany World Class Manufacturing.

Are you lean organisation, or are you just doing lean? W tłumaczeniu: Czy jesteś organizacją lean (szczupłą), czy może od czasu do czasu robisz coś w stylu lean? To pytanie może zadawać sobie nieustannie każda organizacja podejmująca się wdrażania transformacji lean.

Reprezentanci drugiej grupy rozumieją filozofię Lean Management (LM) jako zbiór narzędzi i technik, których stosowanie pomaga czasem rozwiązywać problemy. Pracownicy w tych organizacjach wybiórczo angażują się w zadania ciągłego doskonalenia, traktując je jako coś dodatkowego, nie jako element codziennej pracy. To firmy, w których właściciele lub dyrektorzy mogą zatrudniać zespoły wykwalifikowanych leanowców, którym zlecają wdrożenie Lean Management, co jednak nie przynosi oczekiwanych efektów, takich jak osobiste włączenie się we wdrożenie tak kadry zarządzającej, jak i pracowników firmy. Reprezentanci pierwszej grupy, czyli organizacje lean, uważają, że LM to strategia, która skupia się na ciągłym budowaniu zaangażowania w codzienne identyfikowanie i eliminowanie marnotrawstw. Lean thinking to po prostu nowy, inny sposób myślenia i organizacji pracy. W takich firmach zespół top managerów czuje się właścicielem transformacji, mierząc i dostrzegając jej efekty w postaci m.in. sprawniejszych procesów i coraz lepiej wykwalifikowanej kadry. Do której grupy należy obecnie twoja organizacja?

World Class Manufacturing (WCM, produkcja klasy światowej) jest sposobem na kompleksowe podejście do ciągłego doskonalenia organizacji produkcji. To system zarządzania, który cieszy się popularnością wśród największych korporacji rynku produkcyjnego. WCM powstało z obserwacji sposobów i metod pracy najlepszych japońskich firm. W praktyce system ten został rozpowszechniony przez profesora Hajime Yamashina1. Wdrażał go od 2005 r. w Grupie Fiat, obejmującej takie marki jak Fiat, Marelli, Iveco, Case New Holland.

Najprościej można powiedzieć, że WCM zapewnia eliminację strat w procesie dostarczania produktu do klienta, poczynając od naszych dostawców, na magazynie klienta kończąc.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Korzyści z rejestracji znaku towarowego

Ochrona prawna wartości niematerialnych stanowi ważny element ochrony przedsiębiorstw. O doniosłości znaczenia ochrony wartości niematerialnych świadczy utworzenie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej – jako jednej z pierwszych instytucji po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. W odradzającym się kraju ważną kwestię stanowiło bowiem zapewnienie ochrony i uznania praw polskich twórców i wynalazców, których pomysłowość przyczyniała się do rozwoju gospodarki. Współcześnie ta kwestia jest równie istotna.

Czytaj więcej

Sytuacja prawna wierzyciela w postępowaniu restrukturyzacyjnym (cz. 2)

MC_70_66.jpg

Zgromadzenie wierzycieli, które zostało zwołane w celu głosowania nad układem, stanowi centralny punkt postępowania restrukturyzacyjnego. Decydująca rola należy do wierzycieli, od których zależy przyjęcie układu, a co za tym idzie – przyznanie drugiej szansy dłużnikowi. Wierzyciele powinni jednak udzielać tego kredytu świadomie, mając na uwadze swoje własne interesy, zarówno te krótkoterminowe, jak i długoterminowe.

Czytaj więcej

Rozwiązania teorii ograniczeń w dystrybucji ‑ zarządzanie zapasami

MC_70_33.jpg

Jak to się dzieje, że sklepy nie utrzymują odpowiednich zapasów, aby zabezpieczyć popyt klientów? Pomimo że w każdym sklepie piętrzą się zapasy, nie możemy znaleźć tego, czego potrzebujemy. Dlaczego sklepy nie robią tego prawidłowo?

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama