Wydaje Ci się, że Business Intelligence (BI) to tylko system, który wystarczy zainstalować i skonfigurować? Uważaj, właśnie wpadasz w pierwszą z wielu pułapek, na jakie natrafiają firmy wdrażające BI.

Szybko przekonasz się, że raportowanie to nie wszystko. Prawdziwym zadaniem BI jest wspieranie decyzji Twoich i Twojego zespołu. Jak sprawdzić, czy Twoja organizacja jest gotowa? Przygotowałem dla Ciebie kilka rad i przestróg.

Mam za sobą dziesiątki wdrożeń w firmach o różnej wielkości i specyfice. Zetknąłem się z niemal każdym możliwym problemem, na jaki trafiają przedsiębiorstwa, które zdecydowały zakupić system BI. Wiele z nich daje się przewidzieć zawczasu, niektóre jednak pojawiają się z zaskoczenia, powodując znaczące opóźnienia, a nawet zagrażając całemu projektowi.

Wiele firm wyszło z wdrożenia BI z poczuciem porażki. Są jednak i takie, które wykorzystały trudności, żeby przeprowadzić długo odkładane zmiany w organizacji. Znajdują się wśród nich rynkowi liderzy – dynamiczne spółki, których nazwy są powszechnie znane i budzą szacunek. Uczmy się od nich, jak wykorzystać wdrożenie BI, aby zapoczątkować proces zarządzania informacją w firmie.

Pułapki związane z celem

Stawiasz cel wdrożeniu BI? Uważaj, żeby nie oczekiwać ani zbyt wiele, ani zbyt mało.

Firmy przystępują do projektów Business Intelligence z różnym nastawieniem. Choć nie ma dwóch identycznych przypadków, przez lata zaobserwowałem, że niektóre negatywne wzorce powtarzają się. Są pułapkami, z których trudno się potem wydostać.

Przede wszystkim unikaj traktowania systemu BI jak panaceum, które bez wysiłku z Twojej strony samo rozwiąże problemy. To naturalne, że oczekujesz zmian na lepsze. Pamiętaj jednak, że musisz określić konkretne procesy, które chcesz usprawnić. Zrób to jeszcze przed przystąpieniem do projektu! Dzięki temu już na wstępie odrzucisz rozwiązania niespełniące Twoich oczekiwań.

Nie stawiaj jednak poprzeczki zbyt nisko. Widziałem firmy, które bardzo chciały ograniczyć wysiłek wdrożenia – zamierzały zainwestować jedynie minimum czasu i pracy. Szybko okazywało się, że spodziewane minimum rosło z tygodnia na tydzień. Kiedy kończył się czas zaplanowany na wdrożenie, prace nie były nawet zaawansowane. Dlaczego? Skuteczność BI zależy od jakości zarządzania informacją w firmie. Jeśli go zabraknie – nawet najlepsze raporty nie będą pokazywały wiarygodnych danych.

Planując wdrożenie BI w firmie, wyznacz sobie większy cel: uporządkowanie procesu zarządzania informacją. Choć brzmi to ambitnie, jest to zarazem najbardziej realistyczne podejście.

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription

Also check

Agile

W znaczeniu formalnym agile to zwinne metody tworzenia oprogramowania1, będące alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnego podejścia opartego na modelu kaskadowym (waterfall model), który uznaje poszczególne fazy tworzenia oprogramowania za odrębne i rekomenduje wykonywanie ich w porządku jedna po drugiej. Choć termin ten ukuty został na gruncie programowania, agile można rozpatrywać w sposób bardziej uniwersalny, odnosząc go do filozofii i metodyki pracy przebiegającej w zgodzie z wartościami opisanymi w „Manifeście agile”.

Read more

Autonomiczne utrzymanie ruchu, czyli TPM

MC_64_86.jpg

Organizm ludzki jest skomplikowaną maszynerią, w której szereg komórek, tkanek i narządów musi ze sobą współgrać w pełnej harmonii, abyśmy mogli odczuwać witalność i cieszyć się zdrowiem. Dla zachowania tego stanu podejmujemy szereg czynności w postaci właściwej diety, regularnych treningów, regularnych wizyt u lekarzy, doskonalimy nasze umiejętności dotyczące rozwoju fizycznego oraz poszerzamy zakres wiedzy na temat zdrowego trybu życia. W tym kontekście maszyny produkcyjne niczym nie różnią się od ludzkiego organizmu. Podzespoły, części, magistrale i płynące w ich instalacjach płyny przypominają twór, którego żywotność zależy od dbałości o jego stan fizyczny. I podobnie jak dla fanów zdrowego trybu życia opracowywanych jest wciąż wiele nowych programów, tak dla maszyn produkcyjnych istnieje metodologia zapewnienia ich żywotności i maksymalizacji dostępności do pracy.

Read more

Recepta na idealną analizę - przygotowanie procesu

MC_64_69.jpg

Firmy nieustannie próbują nadążyć za zmianą, aby być lepsze niż konkurencja i osiągać coraz lepsze wyniki finansowe. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza w perspektywie nowych potrzeb, które rodzą się w procesie zmiany. Świadomość firmy, jej pozycji na rynku i otoczenia, jest jednym z wielu czynników, które mają realny wpływ na to, czy firma odnajdzie się w nowej, zmienionej rzeczywistości. Wiarygodne dane, umiejętne ich wykorzystanie, analiza i prezentacja są niezbędne przy podejmowaniu właściwych decyzji biznesowych. W obliczu ilości gromadzonych informacji, tempa ich przetwarzania oraz różnorodności danych perspektywa dostarczenia rzetelnej analizy nie jest oczywista i wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jakie trudności niesie ze sobą proces przygotowania danych do analizy oraz jak sobie z nimi poradzić?

Read more

Current issue

Polecamy

Go to

Partners

Reklama