Zarządzanie finansowe przedsiębiorstwem to ciąg decyzji menedżerskich skierowanych na zwiększanie zyskowności prowadzonych operacji oraz na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności ich finansowania. Często decyzje te się wykluczają i działania skierowane na poprawę zyskowności prowadzą do obniżenia bezpieczeństwa finansowego – i odwrotnie.
Jak bardzo decyzje będą skupiały się na bezpieczeństwie, a jak bardzo na zyskowności, będzie zależało od indywidualnego profilu ryzyka wybranego (świadomie lub nieświadomie) przez kierownictwo firmy. Doświadczenie uczy, że wielu przedsiębiorców podejmuje decyzje finansowe, skupiając się jedynie na zyskowności. Może to prowadzić, i często prowadzi, do kryzysów finansowych w firmie (np. utraty płynności czy skumulowania zaległości płatniczych, co odbija się na warunkach cenowych zakupów lub w ogóle na możliwości ich dokonania), a to w rezultacie wymusza dodatkowe koszty związane z restrukturyzacją źródeł finansowania.
W tym artykule skupię się na praktycznych aspektach zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności finansowania majątku przedsiębiorstwa, rozumianego jako aktywa trwałe i aktywa obrotowe, odnosząc się także do wpływu poszczególnych decyzji na zyskowność. Pokażę na przykładzie firmy produkcyjnej błędy, jakie często są popełniane przy decyzjach związanych z finansowaniem, jeżeli nie bierze się pod uwagę aspektu bezpieczeństwa źródeł finansowania. Wychodzę z założenia, że czytelnik jest zaznajomiony z podstawowymi wskaźnikami dotyczącymi analizy finansowej bilansu, dlatego skupiam się na praktycznych implikacjach zmian w poszczególnych wartościach bilansowych dla bezpieczeństwa firmy.
Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułuMożesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.