Analiza predykcyjna to naukowy sposób określania przyszłości na podstawie danych z przeszłości. Brzmi ciekawie? I takie też jest w rzeczywistości. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak tego typu modelowanie danych może być z pożytkiem wykorzystane w przedsiębiorstwie.

Analiza predykcyjna na usługach controllera

Terminem, który pojawia się w każdym aspekcie działalności chyba każdej branży, jest ryzyko. Można śmiało stwierdzić, że jest ono nierozerwalnie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Firmy podejmują ryzyko, wchodząc na nowe rynki, nawiązując relacje z klientami czy też wydając środki własne lub obce na inwestycje, w oczekiwaniu na odpowiedni zwrot. Oczywiście celem prowadzenia firmy nie jest tylko podejmowanie ryzyka, gdyż wtedy nie różniłoby się to zbytnio od hazardu. Jednym z podstawowych elementów zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie jest jego ograniczanie.

Ryzyko odnosi się zawsze do prawdopodobieństwa wystąpienia niepożądanego zdarzenia z przyszłości. Oczywiście najlepszym lekarstwem na tego typu zjawisko byłaby kryształowa kula, w której każdy analityk mógłby poznać nadchodzące czasy, a następie oprzeć swoje rekomendacje na solidnych podstawach. Niestety – albo na szczęście, zależy od punktu widzenia – czytanie przyszłości pozostaje zabawą szarlatanów, niedostępną dla przedsiębiorców. W codzienności biznesowej, zwłaszcza w tak trudnym okresie jak odradzanie gospodarki po globalnej pandemii, nie jesteśmy, na szczęście, skazani na życie w niepewności. Pomocnym narzędziem w pracy analityków czy controllerów jest analiza predykcyjna.

Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Odpowiedzialność biura rachunkowego

Odpowiedzialność biura rachunkowego

Każda firma na pewnym etapie rozwoju staje przed decyzją, czy skorzystać z usług zewnętrznej profesjonalnej firmy księgowej, czy zatrudnić księgową/ego. Większość przedsiębiorstw decyduje się ostatecznie na powierzenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej. Jak w takim przypadku przedstawiają się zasady odpowiedzialności biura rachunkowego? Za co faktycznie odpowiada biuro wobec swojego klienta? Na ile istotne są zapisy zawartej z biurem rachunkowym umowy? Czy forma prawna, w jakiej działa wybrane biuro rachunkowe, ma znaczenie z punktu widzenia jego odpowiedzialności? Na te oraz kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Dynamically digital

Dynamically digital

A shifting technological landscape requires finance professionals to continually adapt and extend their skills

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama