Wynagrodzenia i trendy w zatrudnieniu finansistów i księgowych

MC_62_s. 9.jpg

Sprzyjająca koniunktura i duża liczba nowych inwestycji, przy jednoczesnym dynamicznym rozwoju organizacji obecnych na polskim rynku, przyczyniają się do coraz większej aktywności firm w zakresie rekrutacji nowych i zatrzymywania obecnych pracowników. Jednocześnie mnogość atrakcyjnych ofert na rynku zachęca kandydatów do tworzenia odważnych planów zawodowych. W rezultacie chętniej zmieniają pracę, poszukując pracodawcy oferującego wyższe wynagrodzenie i liczne możliwości rozwoju.

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach Raportu Płacowego Hays, 87% ankietowanych firm na 2019 rok zaplanowało zwiększenie zatrudnienia, a jedynie 46% pracodawców ma pewność, że ma zasoby kompetencyjne konieczne do realizacji celów biznesowych. Takie trendy dostrzegalne są również w kontekście finansistów. Kompetencje z zakresu finansów i księgowości znajdują się w czołówce potrzeb organizacji, a plany rozwoju struktur i kwalifikacji pracowników są wdrażane również w działach finansowych, których codzienne działania niewątpliwie mają ogromny wpływ na wzrost sprzedaży, realne ograniczenie kosztów, a co za tym idzie – wzrost zyskowności firmy.

Wyzwanie i szansa

Pracodawcy mierzą się z wyzwaniami związanymi zarówno z pozyskaniem najlepszych talentów, jak i zatrzymaniem obecnych – nierzadko kluczowych i najbardziej doświadczonych – pracowników organizacji. Sytuacji pracodawców z pewnością nie sprzyja fakt, iż w wielu branżach nadal funkcjonuje rynek kandydata. Zdarza się, że eksperci w dziedzinie finansów – w zależności od obszaru specjalizacji, doświadczenia i znajomości języków obcych – potrafią otrzymać nawet kilka ofert pracy jednego dnia. W rezultacie ich oczekiwania względem pracodawcy rosną i dotyczą nie tylko poziomu wynagrodzenia, ale również pozafinansowych elementów oferty m.in. pakietu benefitów, możliwości pracy elastycznej oraz dostępnych ścieżek kariery i perspektyw rozwoju. Firmom nie pozostaje nic innego, jak spróbować sprostać wysokim i sprecyzowanym oczekiwaniom.

Rok 2018 bardzo sprzyjał ekspertom działów finansowo-księgowych w całej Polsce. Na liczne oferty pracy mogli liczyć zarówno młodzi absolwenci studiów kierunkowych, dysponujący wiedzą z obszaru finansów oraz ekonomii, jak również doświadczeni eksperci w dziedzinie księgowości, controllingu i podatków. Na brak możliwości rozwoju zawodowego nie mogła również narzekać kadra menedżerska i dyrektorzy finansowi. W przypadku rekrutacji na stanowiska wyższego szczebla, pracodawcy kładli szczególny nacisk na wysoko rozwinięte kompetencje miękkie.

Dobry rok dla finansistów

Obserwacja bieżących trendów nie wskazuje na to, aby w 2019 roku sytuacja finansistów na rynku pracy uległa zmianie. Pojawia się coraz więcej ogłoszeń rekrutacyjnych skierowanych do profesjonalistów specjalizujących się w obszarze podatków, audytu, księgowości czy rachunkowości zarządczej. Wysokie zapotrzebowanie dotyczy niemal wszystkich stanowisk i sektorów rynku. Eksperci w finansach i księgowości będą potrzebni zarówno wewnętrznym działom finansowym i firmom konsultingowym, jak i organizacjom działającym w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. Podobnie jak w roku ubiegłym, w najbliższych miesiącach na ciekawe oferty pracy będą mogli liczyć zarówno absolwenci dopiero wkraczający na rynek pracy, jak również kandydaci z większym doświadczeniem.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy