1 stycznia 2021 r. w życie weszły zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), które umożliwią wybranym podatnikom opodatkowanie dochodów według szczególnych zasad. Rozwiązanie to, zwane potocznie „estońskim CIT-em”, zaś przez ustawodawcę określane jako „ryczałt od dochodów spółek kapitałowych”, umożliwia przesunięcie momentu zapłaty podatku dochodowego na chwilę dystrybucji zysku ze spółki.

Estoński CIT – nowy reżim opodatkowania wspierający inwestycje

Podatnik nie płaci podatku ani zaliczek od bieżącego zysku, co zwiększa płynność finansową oraz zdolności inwestycyjne. Przystąpienie do tego dobrowolnego systemu pozwoli także na rezygnację z odrębnej ewidencji prowadzonej dla celów podatkowych, gdyż ryczałt płacony jest na podstawie wyniku ustalonego dla celów bilansowych.

Rozwiązania przyjęte w Polsce inspirowane są systemem podatkowym obowiązującym w Estonii, stąd też ich potoczna nazwa. Niestety, polskim przepisom daleko do rozwiązań stosowanych w Estonii z uwagi na rygorystyczne warunki przystąpienia do systemu oraz skomplikowane regulacje. Wbrew pierwotnym zapewnieniom nowe przepisy nie są ani proste, ani przejrzyste. Świadczy o tym choćby to, że jeszcze przed ich wejściem w życie Ministerstwo Finansów opublikowało liczący 123 stron projekt objaśnień do nowych regulacji.

Dla kogo estoński CIT?

Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych ma charakter fakultatywny. To podatnik samodzielnie decyduje, czy chce skorzystać z tej szczególnej formy opodatkowania. Przed takim wyborem nie staną jednak wszyscy podatnicy CIT, gdyż rozwiązanie to zostało skierowane do stosunkowo wąskiej grupy podmiotów. Co więcej, można przypuszczać, że na wybór estońskiego CIT-u zdecyduje się tylko niewielka ich część. Odstraszyć mogą skomplikowane przepisy, a także konieczność spełniania rygorystycznych warunków przez cały okres objęcia estońskim CIT-em.

Warunki skorzystania z ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych zostały wskazane w ramce. Ich analiza pozwala dostrzec, że estoński CIT skierowany jest przede wszystkim do małych i części ze średnich przedsiębiorców – ustawodawca wprowadza bowiem roczny limit przychodów w wysokości 100 mln zł. Co więcej, wykluczeni zostali wszyscy podatnicy CIT inni niż spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne, a więc m.in. objęte tym podatkiem od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe.

Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Źródło: Dotacje i fundusze nr 36/2021

Zobacz również

Wdrożenie MSSF w przedsiębiorstwie

Do niedawna polskie przedsiębiorstwa ograniczały się do prowadzenia księgowości zgodnie z ustawą o rachunkowości. Obecnie, gdy rynek zagraniczny staje się coraz bardziej dostępny dla polskich firm, a przedsiębiorstwa odważniej zwiększają swój zasięg działań, coraz częściej decydują się na dostosowanie sprawozdawczości finansowej do międzynarodowych standardów. Proces wdrożenia standardów MSSF stanowi dla jednostek spore wyzwanie, głównie ze względu na ogromny obszar wiedzy, którą trzeba w stosunkowo krótkim czasie przyswoić oraz skutecznie wdrożyć.

Czytaj więcej

Analiza progu rentowności – narzędzie wsparcia w zarządzaniu finansami

Próg rentowności to pojęcie związane z efektem skali, a oznacza taki punkt w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, po którego przekroczeniu podmiot uzyskuje korzyści ekonomiczne w postaci zysku. Aby skutecznie wykorzystać to narzędzie w zarządzaniu finansami, należy zrozumieć istotę pojęcia efektu skali, a nie jest to takie oczywiste.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama