Dynamiczna sytuacja i zmiany zachodzące na rynku pracy skutkują pojawianiem się nowych i coraz bardziej wyspecjalizowanych stanowisk w zakresie finansów i księgowości. Spowodowane jest to zarówno intensywnym rozwojem biznesu w różnych branżach, napływem inwestycji, jak również powstawaniem nowych sektorów, jak choćby fintech. Trendy rynkowe sprawiają jednocześnie, że pracodawcy muszą stawić czoła nowym wyzwaniom związanym z pozyskiwaniem i zatrzymywaniem w swoich strukturach doświadczonych ekspertów w obszarze szeroko rozumianych finansów i księgowości.

Większość firm pytana o perspektywę roku 2020 zakłada dużą aktywność w obszarach związanych z zasobami ludzkimi i zatrudnieniem nowych pracowników. Liczba rekrutacji będzie jednak mniejsza niż w roku ubiegłym, ponieważ plany rekrutacyjne dotyczą nie tyle zwiększania zatrudnienia, co znalezienia zastępstwa dla pracowników, którzy zdecydowali się odejść. Dla firm oznacza to ogromne wyzwanie, ponieważ niemal wszyscy spodziewają się trudności w rekrutacji. Głównym winowajcą jest niedobór odpowiednich kandydatów na rynku oraz wygórowane oczekiwania finansowe, komunikowane nawet przez osoby stawiające pierwsze kroki w karierze. Pracodawcy zwracają też uwagę na rosnącą konkurencję o pracowników.

Niestandardowe podejście

Obserwacje rynku pracy i współpraca z pracodawcami prowadzącymi działalność w różnorodnych sektorach gospodarki pokazują, że trudności z rekrutacją odpowiednich pracowników wymagają od firm innego podejścia do prowadzonych poszukiwań. Kandydaci na stanowiska finansowo-księgowe są więc coraz częściej poszukiwani za pomocą mniej standardowych metod i w mniej oczywistych miejscach. Firmy stawiają jednocześnie na rozwój obecnej kadry i zapobieganie odejściom cennych pracowników, m.in. poprzez docenianie ich wkładu w sukces firmy – za pomocą podwyżek, atrakcyjnych dodatków pozafinansowych i możliwości dalszej edukacji. Starają się ponadto o uatrakcyjnianie oferty kierowanej do potencjalnych kandydatów.

Podejmowane działania nie rozwiązują jednak całkowicie wyzwań związanych z zapewnieniem w firmie niezbędnych kompetencji z zakresu finansów. Organizacje coraz częściej stawiają więc na optymalizację systemów komputerowych, inwestycje w automatykę procesów finansowo-księgowych oraz podnoszenie efektywności zespołów.

Potrzebny finansista

Z Raportu płacowego 2020 wynika, że finanse i księgowość to dla 12% firm w Polsce główna specjalizacja, w której prowadzone będą tegoroczne procesy rekrutacyjne. Jednocześnie dla 14% pracodawców kompetencje finansowo-księgowe pracowników są najcenniejsze dla realizacji celów biznesowych. Takie zapotrzebowanie na specjalistów sprawia, że na kandydatów czekać będzie wiele atrakcyjnych ofert pracy, a osoby posiadające wiedzę, umiejętności i doświadczenie zyskają silną pozycję w negocjacjach z pracodawcami.

W nadchodzących miesiącach ciekawe propozycje zawodowe kierowane będą m.in. do doświadczonych księgowych. Zmieniające się przepisy prawno­-podatkowe oraz nowe wymogi formalne skutkują rosnącą liczbą wyzwań dla organizacji, a także powstawaniem nowych miejsc pracy dla takich ekspertów. Samodzielni księgowi z ugruntowanym doświadczeniem zawodowym w określonym obszarze, dobrą znajomością języka angielskiego oraz nowoczesnych systemów księgowych są poszukiwani przez niemal wszystkie firmy z każdej branży. Wiele ofert pracy dla księgowych pochodzi także z consultingu księgowego, czyli firm prowadzących całość lub część procesów księgowych dla swoich klientów.

Pamiętajmy również, że na polskim rynku mamy do czynienia z ogromną liczbą zarejestrowanych biur księgowych prowadzących księgi rachunkowe klientów lub wyłącznie wspierających ich w części zadań, co dodatkowo zwiększa możliwości znalezienia zatrudnienia. Choć oferty pracy publikowane przez biura księgowe nie cieszą się największym zainteresowaniem kandydatów – zazwyczaj ze względu na duże obłożenie pracą oraz brak bezpośredniego kontaktu z obsługiwanym podmiotem – to jest to znakomite środowisko do rozwoju i nauki. Biura rachunkowe dają szansę poznania w stosunkowo krótkim czasie wielu zagadnień i specyfiki branży. Eksperci rynku pracy podkreślają, że kandydaci mający doświadczenie pracy w biurze rachunkowym są bardzo pozytywnie oceniani przez potencjalnych pracodawców i po kilku latach pracy w consultingu mogą liczyć na ciekawe oferty pracy w innych obszarach biznesowych. Warto też pamiętać, że consulting to bardzo różnorodny sektor, obejmujący wiele specjalizacji, takich jak doradztwo biznesowe, doradztwo transakcyjne, analizy, ocena ryzyka, audyt, payroll czy podatki.

Praca dla finansistów i szanse rozwoju zawodowego czekają też w niemal wszystkich sektorach rynku. Trudno wskazać jeden najbardziej perspektywiczny kierunek, jednak warto wymienić kilka branż, które prowadzą intensywne rekrutacje do działów finansowo­-księgowych, jednocześnie oferując kandydatom ciekawe perspektywy rozwoju. Do tej grupy można zaliczyć nowo powstające zakłady produkcyjne, organizacje z branży nieruchomości, nowoczesnych usług dla biznesu, firmy fintech oraz FMCG. Coraz częściej pracodawcy oferują też ekspertom finansowym możliwości przebranżowienia się lub zmiany specjalizacji. Popularnym kierunkiem jest przechodzenie z księgowości do controllingu oraz z audytu do analiz, księgowości lub controllingu. W związku z rosnącymi wyzwaniami rekrutacyjnymi wzrasta otwartość pracodawców na profile kandydatów, którzy nie spełniają w pełni wymagań określonych w ofercie pracy.

Choć rynek pracy sprzyja finansistom, to pracownicy z branży rzadziej niż w pozostałych rozważają zmianę miejsca zatrudnienia. Chętniej natomiast korzystają z możliwości rozwoju i planują kolejne etapy swojej kariery. Możliwości jest wiele, ponieważ z jednej strony na rynku obserwujemy dość duże zróżnicowanie i postępującą specjalizację stanowisk w obszarze analitycznym oraz wsparcia biznesu, natomiast z drugiej – wciąż powstają nowe stanowiska w obszarze projektowym, związane ze wsparciem w prowadzeniu wdrożeń systemów oraz procedur, przeprowadzania zmian i procesów optymalizacji.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tekst otwarty Tylko on-line nr 68/2020

Covid‑19 i widoki na przyszłość biznesu [komentarz]

Michał Guzek.jpg

Od 20 marca br. w Polsce obowiązuje stan epidemii. Jednocześnie obostrzone zostały zasady dotyczące kwarantanny, wzrosły kary za jej nieprzestrzeganie. Dzieci nie wrócą do szkół przed świętami. Covid-19 zmienił nasze życie prywatne. Trudno jednak nie zauważyć, jak diametralnie wpłynął także na krajobraz biznesu. Jak Covid-19 wpływa na przedsiębiorców i jaką lekcję powinniśmy wynieść z pandemii?

Czytaj więcej

VUCA: przywództwo i biznes w ciekawych czasach

MC_68_87.jpg

Stare chińskie przysłowie mówi – „Obyś żył w ciekawych czasach”. Nie funkcjonowało jednak jako pozdrowienie, ale jako przekleństwo zapowiadające konsekwencje, jakie niesie ze sobą niepewny i zmienny świat. Możemy śmiało stwierdzić, że żyjemy w ciekawych czasach. Co sprawia, że dzisiejsze otoczenie biznesowe tak szybko się zmienia? Czy można przygotować organizację na każdą niewiadomą? Jak zmienia się rola lidera w świecie VUCA?

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 67/2020

XIV Kongres ICV POLSKA (CIA 2020) w Poznaniu

ICV_2020.JPG

W dniach 14-15 września widzimy się w Poznaniu na XIV Kongresie ICV POLSKA (CIA 2020). To jedno z największych wydarzeń dla finansistów, controllerów i menedżerów w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizatorem Kongresu jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów (ICV) oraz firma Akademia Controllingu Sp. z o.o.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama