Od 20 marca br. w Polsce obowiązuje stan epidemii. Jednocześnie obostrzone zostały zasady dotyczące kwarantanny, wzrosły kary za jej nieprzestrzeganie. Dzieci nie wrócą do szkół przed świętami. Covid-19 zmienił nasze życie prywatne. Trudno jednak nie zauważyć, jak diametralnie wpłynął także na krajobraz biznesu. Jak Covid-19 wpływa na przedsiębiorców i jaką lekcję powinniśmy wynieść z pandemii?

Zarówno rządy, jak i firmy oraz rodziny przede wszystkim starają się zapewnić swoim członkom bezpieczeństwo. To fundament, który powinien być podstawą wszystkich działań w tym trudnym okresie. Dlatego bezsprzecznymi bohaterami tego czasu są lekarze, pielęgniarki i ratownicy. To powód, dla którego w Rzymie, Paryżu i innych miastach narażonych na niebezpieczeństwo ludzie umawiają się na daną godzinę, by nawet w czasie kwarantanny ze swoich okien oklaskiwać wysiłek i starania personelu medycznego. Jednak z następstwami wirusa lekarze nie poradzą sobie sami. Covid-19 infekuje nie tylko poszczególne organizmy, ale także paraliżuje życie miast i bezpośrednio wpływa na gospodarkę. A w przypadku biznesu to właśnie przedsiębiorcy muszą przewidzieć i wprowadzić skuteczne działania, by ich firmy po odchorowaniu wirusa ciągle były w niezłej kondycji i szybko wróciły do siebie.

Firma to ludzie

W zaistniałej sytuacji lepiej niż kiedykolwiek wcześniej widać sens słów: firma to ludzie. Dlatego ochrona przedsiębiorstwa przed skutkami pandemii idealnie przekłada się na zapewnienie bezpieczeństwa jego pracownikom. Odwołano więc wszystkie konferencje i spotkania biznesowe, zabroniono podróży służbowych, meetingów i integracji, zamknięto biura dla osób z zewnątrz, a jeśli tylko było to możliwe, także dla pracowników wewnętrznych.

Czego nas to nauczyło?

Firma musi posiadać infrastrukturę oraz narzędzia pozwalające na długoterminową pracę zdalną, które pozwolą realizować, jeśli nie wszystkie zadania, to przynajmniej ich ogromną część na odległość. Organizowanie wirtualnych konferencji, na które zaproszeni są przedstawiciele działów z różnych krajów, międzynarodowa współpraca, a także podpisywanie umów, obiegi dokumentów i akceptacyjne są możliwe nawet bez bezpośrednich interakcji zaangażowanych osób. Ale takie możliwości należy stworzyć. I to właśnie zmiana podejścia do pracy zdalnej oraz outsourcingu niektórych zadań, będzie pierwszą lekcją dla biznesu wynikającą z zagrożenia Covid-19. Wdrożenie rozwiązań pozwalających na wykonywanie obowiązków zawodowych na odległość nie tylko pozwoli zoptymalizować koszty i zapewnić większe bezpieczeństwo pracownikom, ale także zabezpieczy struktury firmy w razie podobnych kryzysów, które mogą wystąpić w przyszłości.

Czy automatyzacja jest odpowiedzią?

Ale to nie wszystko. Branża IT może zaproponować także dalej idące rozwiązania, takie jak automatyzacja niektórych procesów w przedsiębiorstwach czy połączenia automatyzacji z robotyzacją. Dzięki utrzymaniu kluczowych procesów w niezależności od fizycznej obecności człowieka, funkcjonowanie organizacji nabierze cech odpornościowych na podobne perturbacje w przyszłości. Użycie narzędzi IT w procesach czy modelach biznesowych może przynieść błyskawiczną ochronę i szybki zwrot, a ich implementacja nie jest bardzo czasochłonna. Dlatego to właśnie po rozwiązania z tego zakresu sięgają przedsiębiorcy, gdy potrzebują nagłej zmiany w strategii rozwoju firmy.

Koronawirus a giełda

Koronawirus wstrząsnął światem, a w tym także jego systemem ekonomicznym. Pandemia to nie tylko poszczególne przypadki zarażeń, ale także ogólnospołeczne nastroje i emocje. To właśnie one bezpośrednio wpływają na nasze samopoczucie i dyskomfort, który idealnie odbija się w notowaniach giełdowych. Ogólnoludzki stres przenosi się na rynek kapitałowy i giełdę, a jej dekapitalizacja, jak zwykle infekuje nastroje i decyzje biznesowe. Kryzys dotknie zarówno korporacje, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa, ale to te ostatnie są narażone na największe ryzyko i ucierpią najbardziej. Czy wsparcie rządu w postaci pakietu pomocowego wystarczy? Na pewno nie we wszystkich przypadkach. A to oznacza, że bez względu na wysiłek lekarzy włożony w ratowanie i ochronę zdrowia wszystkich pacjentów, nam nie uda się w całości zabezpieczyć innego, niezwykle ważnego obszaru – stanowisk pracy naszych pracowników. Bez zabezpieczenia tej sfery świat jeszcze długo nie wróci do stanu sprzed pandemii.

Branża IT a epidemia

To, o czym musimy pamiętać to fakt, że w czasie rozprzestrzeniania się koronawirusa nasze obowiązki nie znikają. Personel medyczny ratujący życie pacjentom zarażonym Covid-19, podobnie jak sami pacjenci, osoby objęte kwarantanną i wszyscy inni muszą jeść, muszą mieć prąd, muszą mieć możliwość dojazdu, choćby do szpitala i zasięg oraz internet w smartfonach. Aby te wszystkie potrzeby realizować niezbędne są branże logistyczna i energetyczna, tak samo jak transport, telefonia i inne. A to znaczy, że potrzebni są pracownicy, którzy te usługi dostarczają.

Jestem dumny, że nasza branża już od dawna automatyzuje i wspiera procesy wielu kluczowych gałęzi  gospodarki, dzięki czemu nawet w trudnych czasach, mimo przeciwności mają one możliwość sprawnego funkcjonowania. Kłaniam się nisko zarządom tych firm, które wprowadziły wcześniej lub na bieżąco wprowadzają usprawnienia, pozwalające ich pracownikom zabezpieczyć stanowiska, a jednocześnie zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusem. Pisząc ten tekst w domu, zamiast w biurze – biję Wam najszczersze brawo!

Wszyscy mamy dostęp do technologii, które umożliwiają sprawne działanie w czasach pandemii – sięgajmy po nią. Lekarze są naszymi bohaterami. Ale my także mamy duży wpływ na utrzymanie stabilności znanego nam świata. Bądźmy BohaTECHami. Zostańmy w domu, pracujmy zdalnie. To ma znaczenie!

Zobacz również

VUCA: przywództwo i biznes w ciekawych czasach

MC_68_87.jpg

Stare chińskie przysłowie mówi – „Obyś żył w ciekawych czasach”. Nie funkcjonowało jednak jako pozdrowienie, ale jako przekleństwo zapowiadające konsekwencje, jakie niesie ze sobą niepewny i zmienny świat. Możemy śmiało stwierdzić, że żyjemy w ciekawych czasach. Co sprawia, że dzisiejsze otoczenie biznesowe tak szybko się zmienia? Czy można przygotować organizację na każdą niewiadomą? Jak zmienia się rola lidera w świecie VUCA?

Czytaj więcej

Trendy na rynku pracy finansistów

MC_68_82.jpg

Dynamiczna sytuacja i zmiany zachodzące na rynku pracy skutkują pojawianiem się nowych i coraz bardziej wyspecjalizowanych stanowisk w zakresie finansów i księgowości. Spowodowane jest to zarówno intensywnym rozwojem biznesu w różnych branżach, napływem inwestycji, jak również powstawaniem nowych sektorów, jak choćby fintech. Trendy rynkowe sprawiają jednocześnie, że pracodawcy muszą stawić czoła nowym wyzwaniom związanym z pozyskiwaniem i zatrzymywaniem w swoich strukturach doświadczonych ekspertów w obszarze szeroko rozumianych finansów i księgowości.

Czytaj więcej
Tekst otwarty Tylko on-line nr 67/2020

XIV Kongres ICV POLSKA (CIA 2020) w Poznaniu

ICV_2020.JPG

W dniach 14-15 września widzimy się w Poznaniu na XIV Kongresie ICV POLSKA (CIA 2020). To jedno z największych wydarzeń dla finansistów, controllerów i menedżerów w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizatorem Kongresu jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów (ICV) oraz firma Akademia Controllingu Sp. z o.o.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama