Osiągane wyniki finansowe w spółkach produkcyjnych są zazwyczaj wrażliwe na sposób kalkulacji kosztów. Istotny wpływ na wynik finansowy jednostki ma przyjęta przez nią polityka rachunkowości.

Zdolności produkcyjne

Koszt wytworzenia produktu obejmuje:

  • koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz
  • uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu.

Koszty bezpośrednie produkcyjne obejmują wartość zużytych materiałów bezpośrednich, koszty tzw. robocizny bezpośredniej, tzn. pracowników bezpośrednio zaangażowanych w proces produkcyjny (np. cięcie, szycie, składanie elementów w jedną całość itp.), a więc koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją. Koszty bezpośrednie stanowią zatem elementarne składniki wyrobów wyprodukowanych w danym okresie. Zwykle koszty te można przypisać do produktu za pośrednictwem dokumentów księgowych.

Pozostałe 90% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Wizualizacje na mapach przy użyciu Power BI

Wizualizacje na mapach przy użyciu Power BI

Jeśli podsumowujemy wyniki biznesu według regionów, miast czy krajów, warto te wyniki zwizualizować na mapie, gdyż ułatwia to ich zrozumienie oraz bardziej przemawia do osób, do których kierujemy prezentację tych danych.

Czytaj więcej

SaaS – blaski i cienie modelu

SaaS – blaski i cienie modelu

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw bez wykorzystania rozwiązań opartych na chmurze. W tej technologii działają już nie tylko proste aplikacje biurowe czy księgowe, lecz również złożone systemy służące do zarządzania całą organizacją lub wybranym jej segmentem. Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorstwa z dużą ostrożnością podchodziły do oprogramowania utrzymywanego na serwerze, którego fizyczna lokalizacja znajduje się poza firmą, obawiając się chociażby o bezpieczeństwo czy dostępność danych. Dziś usługi dostarczane w modelu SaaS (Software as a Service) są niemal standardem. Jak każda technologia, tak i SaaS ma swoje atuty i słabości. Kiedy warto stosować ten model? Na jakie inne rozwiązania chmurowe warto zwrócić uwagę?

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama