Jeśli podsumowujemy wyniki biznesu według regionów, miast czy krajów, warto te wyniki zwizualizować na mapie, gdyż ułatwia to ich zrozumienie oraz bardziej przemawia do osób, do których kierujemy prezentację tych danych.

Wizualizacje na mapach przy użyciu Power BI

Standardowa mapa

Nasze wizualizowanie danych zaczniemy od standardowej mapy w Power BI Desktop. Zaczniemy od wstawienia mapy za pomocą ikonki zaznaczonej strzałką na Rysunku 1.

Otrzymamy wstawioną automatycznie mapę, którą najpierw powinniśmy trochę rozciągnąć za pomocą prawego dolnego narożnika. Rozciągnięta mapa została przedstawiona na Rysunku 2.

W oknie Pola mamy przygotowane dane, które chcemy zamieścić na naszej mapie (Rysunek 3).

Zaczniemy od umieszczenia na mapie nazw miast, czyli zaznaczamy checkbox przy polu Miasto, jak to widać na Rysunku 3. Otrzymamy mapę świata z zaznaczonymi miastami przedstawioną na Rysunku 4.

Jak łatwo zauważyć na mapie, nie zawsze wyszukiwarka działa prawidłowo i np. Berlin został umiejscowiony pomiędzy dwoma Amerykami. Aby Power BI lepiej wykrywał, gdzie nasze lokalizacje faktycznie się znajdują, musimy przejść na zakładkę Dane za pomocą ikony oznaczonej zieloną strzałką na Rysunku 4.

W danych przedstawionych na Rysunku 5 każda kolumna ma przypisany Typ danych, np. Tekst, może mieć również przypisaną Kategorię danych, którą możemy dla każdej kolumny wybrać na liście rozwijanej. Kategorie danych są przede wszystkim związane z lokalizacją. Dla kolumny Miasto wybierzemy kategorię Miasto, dla kolumny Województwo ustawiamy Województwo i analogicznie postępujemy z kolumną Kraj. Z moich doświadczeń wynika, że niestety kod pocztowy jest najczęściej dopasowany nieprawidłowo. Wynika to z tego, że kody pocztowe są do siebie bardzo podobne. Najbardziej dokładnymi danymi dotyczącymi lokalizacji są szerokość i długość geograficzna, ale są to dane punktowe, więc nie możemy się tutaj odnieść do całego regionu.

Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Zmiana budżetu w trakcie roku. Kiedy i jak się do tego zabrać?

Zmiana budżetu w trakcie roku. Kiedy i jak się do tego zabrać?

Budżetowanie nie jest zadaniem łatwym, gdyż obejmuje proces planowania, czyli nic innego, jak próbę zaprojektowania przyszłości. Jak trudne jest to zadanie przekonuje się wielu menedżerów właśnie w czasach kryzysu. Budżetowanie nie przysparza większych problemów w chwilach stabilnego wzrostu, ale co, jeśli nastaną niespokojne czasy? Co wtedy z naszymi budżetami? Zmieniać budżet czy pokazywać wpływ naszego tzw. overshota (przestrzelenia) w kalkulacjach?

Czytaj więcej

SaaS – blaski i cienie modelu

SaaS – blaski i cienie modelu

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw bez wykorzystania rozwiązań opartych na chmurze. W tej technologii działają już nie tylko proste aplikacje biurowe czy księgowe, lecz również złożone systemy służące do zarządzania całą organizacją lub wybranym jej segmentem. Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorstwa z dużą ostrożnością podchodziły do oprogramowania utrzymywanego na serwerze, którego fizyczna lokalizacja znajduje się poza firmą, obawiając się chociażby o bezpieczeństwo czy dostępność danych. Dziś usługi dostarczane w modelu SaaS (Software as a Service) są niemal standardem. Jak każda technologia, tak i SaaS ma swoje atuty i słabości. Kiedy warto stosować ten model? Na jakie inne rozwiązania chmurowe warto zwrócić uwagę?

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama