Przestarzałe systemy, odgórnie narzucone rozwiązania i ciągłe odmowy, gdy zespół wnosi o wprowadzenie zmian. Tak wygląda codzienność w lokalnych działach rachunkowości i finansów wielu międzynarodowych firm. W nieustannym wyścigu o maksymalizowanie wydajności i minimalizowanie kosztów księgowość znajduje się poza torem, nigdy nie mogąc doprosić się o traktowanie na równi z działami sprzedaży czy produkcji.

Ten stan rzeczy widać bardzo wyraźnie zwłaszcza na przykładzie wdrażanych w firmie biznesowych rozwiązań informatycznych, na przykład systemów planowania zasobów przedsiębiorstwa (Enterprise Resource Planning, ERP). Oprogramowania, zawierające zwykle wiele modułów wspierających różne obszary biznesowe, mają na celu przyspieszenie pracy, pozwalają też lepiej kontrolować i zarządzać procesami zachodzącymi w firmie. Nie można odmówić im zalet – jeśli zostaną poprawnie wdrożone, znacznie poprawiają funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dlaczego więc tak często są powodem narzekania księgowych działających w międzynarodowych spółkach? Przyczyn jest kilka, a każdą z nich można zidentyfikować za pomocą audytu technicznego dla obszaru finansów i rachunkowości.

Lokalne standardy versus wymagania centrali

Choć niewątpliwie ułatwiłoby to funkcjonowanie firm międzynarodowych, to niestety standardy prawne odnośnie do rachunkowości czy składania sprawozdań znacznie różnią się pomiędzy państwami. Każda firma działająca lokalnie ma dwa zobowiązania – musi poprawnie rozliczać się przed organami kraju, w którym znajduje się jej oddział, oraz opracowywać raporty w zunifikowanej dla całej spółki międzynarodowej formie, by następnie przekazać je do centrali. Tylko rzetelne sprawozdania, zgodne z przyjętymi przez całe przedsiębiorstwo regułami, pozwalają analizować dane, tworzyć strategie firmy, a także – co nie mniej ważne – porównywać oddziały między sobą pod kątem ich wyników czy rentowności. Nic więc dziwnego, że to właśnie globalne standardy mają priorytet dla zarządu czy osób decyzyjnych. Niestety, za takim rozłożeniem akcentów podąża zwykle marginalizowanie kwestii lokalnych.

W efekcie pracownicy obszarów rachunkowości i finansów zostają postawieni przed oprogramowaniem, które umożliwia im pracę na danych wyłącznie według standardów globalnych. Bieżąca obsługa księgowa – związana na co dzień przede wszystkim z lokalnymi regulacjami – siłą rzeczy musi się odbywać poza systemem. Zwykle w sukurs przychodzi popularny arkusz kalkulacyjny. Ręczne przetwarzanie setek kolumn i tysięcy wartości jest nie tylko uciążliwe i czasochłonne, ale przede wszystkim znacząco zwiększa ryzyko popełnienia błędu. Również bezpieczeństwo kluczowych dla firmy danych jest zagrożone. Końcowym efektem może być także niezgodność wyników pomiędzy tym, co zaraportowała firma lokalnie, a tym, co zostało przekazane w sprawozdaniu do centrali.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Podróż do źródła… dostaw – czyli o nowoczesnych narzędziach wspierających zakupy w kryzysie i nie tylko

MC_70_45.jpg

Decyzje strategiczne w obszarze zakupowym podejmowane są przez wyższy szczebel zarządzania. Do wdrożeniowców należy jednak zapewnienie narzędzi niezbędnych do sprawnego realizowania założonych planów. W czasach pandemii koronawirusa sytuacja się komplikuje, dlatego dla działu zakupów ważne jest, aby mieć możliwie jak najprostsze, jak najszybsze i jak najbardziej niezawodne w obsłudze narzędzia poświęcone rozwiązaniom zakupowym. To do wdrożeniowców należy zadanie zaproponowania narzędzi wspierających zakupy, także podczas kryzysów.

Czytaj więcej

The X files

MC_69_93.jpg

The world’s financial markets are gradually crossing the digital divide, and taking listed company annual reports with them

Czytaj więcej

Analiza trendu i sezonowości sprzedaży przy użyciu MS Excel

MC_69_41.jpg

Umiejętność przewidywania wysokości różnych wskaźników bądź parametrów jest niezwykle istotna, gdyż przydaje się nam na przykład przy planowaniu wielkości sprzedaży/produkcji. Prognozowanie wielkości takich parametrów może się opierać m.in. na analizie trendu oraz sezonowości. I w tym właśnie celu bardzo przydatnym narzędziem jest program Excel.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama