Wizualizacja danych ma bardzo szerokie zastosowanie w tworzeniu rozmaitych raportów, a z im bardziej skomplikowanymi kontekstami biznesowymi mamy do czynienia, tym bardziej możemy rozwinąć skrzydła, tworząc piękne, treściwe i funkcjonalne prezentacje danych. Dzisiaj jednak nie będę się skupiał na propozycjach rozwiązań specyficznych dla danej branży czy obszaru. Opowiem o bardzo uniwersalnych formach wizualizacji, dla których z całą pewnością duża część czytelników znajdzie zastosowanie w swojej codziennej pracy. Mam na myśli raportowanie realizacji celów. Pokażę trzy szybkie sposoby na to, jak pokazać targety oraz ich wykonanie w przejrzysty i efektowny sposób.

Jak przedstawić realizację celów w raportach?

Każda ze wspomnianych metod będzie się różniła od pozostałych w kilku kwestiach. Będą to na przykład: poziom szczegółów, które wykres będzie w stanie pomieścić, liczba elementów, dla których chcemy pokazać realizację celów, czy czasochłonność wykonania.

Narzędzia

W kontekście wizualizacji danych lub też całego procesu tworzenia interaktywnych raportów, najczęściej wymienia się trzy konkurencyjne narzędzia. Choć są one nastawione głównie na front-end związany z całym obszarem business intelligence, to coraz lepiej sobie radzą również w dziedzinie pozyskiwania danych czy też przygotowywania ich do finalnego raportowania. W niniejszym tekście posłużę się jedną z najpopularniejszych technologii, czyli Tableau Software. Tableau to producent oprogramowania, które od pierwszych wersji kładzie największy nacisk na dostarczanie narzędzi umożliwiających tworzenie raportów, które będą nie tylko wizualizacją danych, ale również narzędziami do analityki wizualnej z perspektywy ich odbiorców. Obecnie doskonale wpisuje się również w schemat, o którym wspominałem wyżej, uzupełniając swoje portfolio o aplikację Tableau Prep, która służy do prostego, wizualnego przygotowywania danych do analizy poprzez budowanie przejrzystych procesów.

Problematyka

Wracając zaś do naszego tytułowego tematu, wizualizację realizacji targetów zacznę od propozycji, która na pierwszy rzut oka nie będzie niczym wyjątkowym. Ot – wykres słupkowy. Co jest takiego specjalnego w wykresie słupkowym zbudowanym w Tableau w porównaniu do tych, które oferują nam arkusze kalkulacyjne? Otóż diabeł tkwi w szczegółach.

Pierwsza rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę to coś, co będzie dotyczyło wszystkich propozycji wizualizacji, o których tu piszę. Mam na myśli łatwość pozyskania i połączenia ze sobą danych. Żeby prezentowane przeze mnie przykłady były najbardziej uniwersalne dla wszystkich czytelników, osadzę je w środowisku sprzedażowym. Przyjmijmy więc, że cel, o którym będziemy mówić w kontekście realizacji, to określona na dany okres, np. miesiąc, wartość sprzedaży.

Często stajemy w obliczu sytuacji, w której dane dotyczące bieżącej sprzedaży zapisywane są w bazie danych jakiegoś systemu, na przykład SAP-a. Wysokości targetów dla poszczególnych zespołów, przedstawicieli czy też segmentów rynku przechowywane są w lokalnych plikach na przykład excelowych. Proces budowy raportu wygląda tak, że najpierw importujemy dane z bazy do Excela, następnie obrabiamy je tak, żeby z układu bazodanowego były bardziej przystępne w arkuszu kalkulacyjnym, po czym je agregujemy, łączymy z celami i przedstawiamy raport, którego czytelność najczęściej pozostawia wiele do życzenia. Z całą pewnością czytają to osoby, które są odbiorcami lub twórcami takich raportów. Jeśli mój opis wydaje wam się znajomy, to odpowiedzcie sobie jeszcze na pytanie, ile czasu czekacie lub przygotowujecie taki raport?

Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Zobacz również

Wizualizacje na mapach przy użyciu Power BI

Wizualizacje na mapach przy użyciu Power BI

Jeśli podsumowujemy wyniki biznesu według regionów, miast czy krajów, warto te wyniki zwizualizować na mapie, gdyż ułatwia to ich zrozumienie oraz bardziej przemawia do osób, do których kierujemy prezentację tych danych.

Czytaj więcej

SaaS – blaski i cienie modelu

SaaS – blaski i cienie modelu

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw bez wykorzystania rozwiązań opartych na chmurze. W tej technologii działają już nie tylko proste aplikacje biurowe czy księgowe, lecz również złożone systemy służące do zarządzania całą organizacją lub wybranym jej segmentem. Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorstwa z dużą ostrożnością podchodziły do oprogramowania utrzymywanego na serwerze, którego fizyczna lokalizacja znajduje się poza firmą, obawiając się chociażby o bezpieczeństwo czy dostępność danych. Dziś usługi dostarczane w modelu SaaS (Software as a Service) są niemal standardem. Jak każda technologia, tak i SaaS ma swoje atuty i słabości. Kiedy warto stosować ten model? Na jakie inne rozwiązania chmurowe warto zwrócić uwagę?

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama