Komórki controllingu, wraz z szeregiem specyficznych dla tej dyscypliny narzędzi, kojarzone są przeważnie z większymi (zarówno pod względem obrotu, jak i zatrudnienia) przedsiębiorstwami. Korzyści płynące z możliwości zastosowania kontroli, analiz i informacji zarządczej można jednak dostrzec już w najmniejszych jednostkach. Na czym się skupić, kiedy uświadomimy sobie, że dla rozwoju naszej, niewielkiej z pozoru, firmy nie wystarczy już tylko informacja o zysku i zrealizowanej marży? W którym pójść kierunku?

Organizacja controllingu w małym przedsiębiorstwie

Jednym z podstawowych kroków, jakie należy podjąć podczas wyznaczania kursu rozwoju kierowania nawet niewielkim przedsiębiorstwem, jest ustalenie priorytetów właścicieli. Choć twierdzenie to wydaje się na pozór trywialne, jest naprawdę kluczowe dla podjęcia prawidłowych decyzji, również w tak strategicznych punktach, jak ustalenie katalogu niezbędnych informacji, które musi otrzymać osoba lub osoby kierujące firmą. Nie bez znaczenia pozostaje tu również branża, w której działa przedsiębiorstwo, a także typ działalności, ponieważ inne informacje będą istotne dla firmy handlowo-usługowej, inne zaś dla produkcji i wytwarzania. Pomimo tych różnic, w każdej jednostce odpowiednie narzędzia controllingu znajdą swoje praktyczne zastosowanie.

Prawne aspekty podziału wielkości przedsiębiorstwa

Możliwość pozyskania części kluczowych z punktu widzenia controllingu informacji, jest ściśle związana ze sprawozdawczością mającą swoje źródło w księgowości. W myśl polskiej ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku (dalej uor), obowiązek sprawozdawczości związany jest z wielkością przedsiębiorstwa, ponieważ determinantami regulującymi te obowiązki są, między innymi: wartości sumy bilansowej, obrotów oraz średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty, dokonanych w roku obrotowym, za które sporządzane jest sprawozdanie oraz w roku poprzedzającym. Przepisy określające wielkość przedsiębiorstwa znajdują się w artykule 3 uor. Dodatkowo przepisy regulują obowiązek tworzenia sprawozdań finansowych dla jednostek prowadzących pełne księgi rachunkowe – tu progiem, jaki istnieje obok szeregu innych wytycznych zawartych w uor, jest wartość przychodów o równowartości w walucie polskiej kwoty 2 000 000 euro. Dla przedsiębiorstw, które nie przekroczyły tego pułapu, a co do których zastosowanie ma art. 24a ust. 1 ustawy o PIT, istnieje możliwość ewidencji operacji gospodarczych w formie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), które w stosunku do pełnych ksiąg są uproszczeniem i uszczupleniem. Prowadzenie pełnych ksiąg wiąże się z dokładnymi przygotowaniami, szczegółową ewidencją, zdecydowanie większą liczbą działań, a w konsekwencji znacznie droższą obsługą prowadzenia tego typu księgowości.

Pozostałe 77% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz zobaczyć ten artykuł, jak i wiele innych w naszym portalu Controlling 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Jak kontrolować koszty wdrożenia e‑commerce?

Jak kontrolować koszty wdrożenia e-commerce?

Prawdopodobieństwo, że po zapytaniu wszystkich właścicieli e-commerce w Polsce, czy koszt wdrożenia platformy był dla nich zaskakujący, uzyskamy (łagodnie mówiąc) twierdzącą odpowiedź, jest bardzo duże. Jak to bywa w problematycznych kwestiach, czasami lepiej je przemilczeć, żeby nie stały się jeszcze bardziej problematyczne. Problem w tej sytuacji najczęściej rodzi się głównie z powodu, że nie wygląda to tak prosto, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Wyjaśnijmy, jakie są tego główne przyczyny.

Czytaj więcej

Inteligentne kontrakty – z czym jedzą to prawnicy?

Inteligentne kontrakty – z czym jedzą to prawnicy?

Wraz z rosnącą popularnością kryptowalut i innych systemów opartych na technologii blockchain znacząco wzrosło zainteresowanie koncepcją przekształcania klasycznych umów pisanych językiem prawniczym w kod komputerowy. Nowe rozwiązania w postaci zaawansowanych protokołów blockchain zapewniają niezbędne narzędzia pozwalające stronom, przynajmniej w teorii, na zawarcie stosunku zobowiązaniowego, którego forma, całkowicie lub częściowo, byłaby zapisana za pomocą kodu programistycznego i używała stosownego oprogramowania do zarządzania samą realizacją umowy. W swojej istocie technologia blockchain wspiera rozwój nowej generacji umów elektronicznych, które są pewniejsze, bardziej złożone oraz z reguły mniej niejednoznaczne niż umowy stworzone przy użyciu klasycznego języka prawniczego.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama