Zasoby ludzkie to kluczowy czynnik przyczyniający się do osiągania przez przedsiębiorstwo pożądanych wyników. Człowiek i jego praca mają duży wpływ na pozycję jednostki gospodarczej na rynku. Traktowanie zasobów ludzkich jako źródła przewagi konkurencyjnej jest współcześnie jednym z podstawowych wyznaczników sukcesu organizacji. Stąd też obecnie istotnym wyzwaniem organizacyjnym jest zastosowanie skutecznego i efektywnego narzędzia zarządzania tymi zasobami.

Zasoby ludzkie, mające określone kompetencje, umiejętności, wiedzę specjalistyczną czy branżową, wysoki potencjał intelektualny, tworzą kluczowe zdolności organizacyjne. Są one owocem inwestycji w politykę personalną, w politykę szkoleń oraz rozwoju, w systemy motywacyjny oraz komunikacji i koordynacji, a także w pozostałe działania z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Zasób ten można oceniać ilościowo, jednak dla właściwej interpretacji potrzeb i wymagań pracodawcy zapotrzebowanie na pracę należy oceniać przede wszystkim w kategoriach jakościowych1. Ocena i wartościowanie pracy to ważny filar zarządzania zasobami ludzkimi.

Możliwość usystematyzowanego, niezależnego oraz metodycznego badania i oceny zasobów ludzkich daje audyt personalny (pracowniczy). To efektywna metoda oceny niematerialnych aktywów, która przy użyciu odpowiednich narzędzi pozwala je zmierzyć i oszacować ich wartość. Przyczynia się również do zwiększenia efektywności zarządzania zasobami ludzkimi2.

Zadaniem oraz kluczowym celem audytu personalnego jest pozyskiwanie informacji, które określają mocne i słabe strony w obszarze funkcjonowania kadry pracowniczej, stając się jednocześnie bazą do przeprowadzania działań korygujących i doskonalących. Obszarem badawczym są więc następujące aspekty audytu funkcji personalnej3:

  • funkcjonalny,
  • instrumentalny,
  • instytucjonalny.

Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Odpowiedzialność biura rachunkowego

DiF_34_12.jpg

Każda firma na pewnym etapie rozwoju staje przed decyzją, czy skorzystać z usług zewnętrznej profesjonalnej firmy księgowej, czy zatrudnić księgową/ego. Większość przedsiębiorstw decyduje się ostatecznie na powierzenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej. Jak w takim przypadku przedstawiają się zasady odpowiedzialności biura rachunkowego? Za co faktycznie odpowiada biuro wobec swojego klienta? Na ile istotne są zapisy zawartej z biurem rachunkowym umowy? Czy forma prawna, w jakiej działa wybrane biuro rachunkowe, ma znaczenie z punktu widzenia jego odpowiedzialności? Na te oraz kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Dynamically digital

MC_72_92.jpg

A shifting technological landscape requires finance professionals to continually adapt and extend their skills

Czytaj więcej

Zielone przedsiębiorstwa i zielony controlling – przepis na sukces

MC_72_86.jpg

Żyjemy w czasach dynamicznych zmian. Rok 2020 na długo zostanie zapamiętany jako rok pandemii koronawirusa. Rok szybkich zmian w relacjach, dystansie społecznym, pracy na odległość. Rok pustych ulic i pustej komunikacji miejskiej. Jednocześnie też rok dużego spadku PKB, znaczącego zmniejszenia ruchu lotniczego, rok, kiedy od nowa odkrywamy lokalność. Wiele osób pierwszy raz od wielu lat odwiedziło polskie morze i z zaskoczeniem odkryło, że jest może i chłodniejsze niż Morze Czarne, ale równie relaksujące.

Czytaj więcej

Polecamy

Przejdź do

Partnerzy

Reklama