Mierniki oceny projektów inwestycyjnych w arkuszach kalkulacyjnych. Co je rozróżnia? Co oznaczają? Który wybrać?

FiC_52_13.jpg

Podjęcie właściwej decyzji odnośnie do alokacji posiadanych przez przedsiębiorstwo zasobów kapitałowych jest kwestią wymagającą wielowymiarowej analizy i oceny nie tylko w aspekcie prawnym i finansowym, ale także w zakresie dostosowania do celów i strategii inwestora.

Podczas wyboru najlepszego wariantu pod kątem możliwych do osiągnięcia korzyści finansowych nieoceniona jest rola licznych mierników oceny projektów inwestycyjnych. Wykorzystanie ich na etapie analizy zapewnia porównywalność efektów uzyskiwanych z rozważanych inwestycji, nawet znacznie różniących się charakterem i rodzajem. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane wybrane bezwzględne i względne mierniki oceny wraz z odpowiadającymi im funkcjami w arkuszach kalkulacyjnych oraz różnice między tymi funkcjami. Spośród mierników bezwzględnych, wyrażających przyrost wartości przedsiębiorstwa na skutek realizacji inwestycji w jednostkach pieniężnych, opisane zostały NPV oraz XNPV, z kolei spośród mierników względnych, wyrażających spodziewany przyrost wartości w ujęciu procentowym, wyróżnione zostały miary IRR, XIRR oraz MIRR.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum