O tym się mówi

Wielki powrót "zasady pewności prawa"

1 stycznia 1989 r. weszła w życie Ustawa z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej, potocznie zwana ustawą Wilczka. W środowisku ekonomistów i prawników panuje uzasadniony pogląd, że Polska zawdzięcza jej rozwój gospodarczy w latach 90. Nic dziwnego, gdyż przepis art. 4 ustawy Wilczka przewidywał, że przedsiębiorcy mogą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonywać czynności oraz działań, które nie są przez prawo zabronione. Ustawa Wilczka była jednak nowelizowana około czterdziestokrotnie, co stopniowo prowadziło do ograniczania wolności gospodarczej.

FiC_52_04.jpg

Ustawa o uszczelnieniu VAT – siedem pułapek, na które muszą uważać przedsiębiorcy i księgowi

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, uchwalona przez Sejm 1 grudnia 2016 r., została uzasadniona koniecznością ograniczenia nadużyć w rozliczaniu VAT. Przyjęte regulacje mają zwiększyć wpływy z tytułu podatku VAT do budżetu państwa i wyeliminować z gospodarki nieuczciwe zachowania. Niestety ustawa zawiera szereg nieścisłości, znacznie zwiększając ryzyko rozliczeń podatkowych dla uczciwych przedsiębiorców i obsługujących biznes księgowych. Jednak przed fiskusem można się w łatwy sposób obronić.

Polska rekordzistą w długości przechowywania dokumentów pracowniczych

Finanse i Controlling 49/2017

Polska aktualnie przoduje w Europie pod względem długości czasu, w którym pracodawcy mają obowiązek przechowywać dokumenty pracowników. Patrząc na polskie realia, na początku 2018 r. pracodawców czeka prawdziwa rewolucja. Całkowicie zmieni się wymagany okres przechowywania dokumentów pracowniczych i to oni będą odpowiedzialni za przekazanie dokumentów do ZUS-u.

Polecamy

Archiwum