Odpowiedzialność dyrektora finansowego

Odpowiedzialność dyrektora finansowego za prowadzenie polityki finansowej w firmie jest określona bardzo...

Beyond Budgeting - Część 1. Czy chodzi tylko o budżet?

Jack Welch, CEO w General Electric, nazwał budżetowanie „bane of corporate America”. Bob Lutz, były wiceprezes...

Siedem sposobów na skuteczne przedstawianie danych finansowych „niefinansistom”

Powszechne przekonanie, że w finansach lepiej sprawdzają się introwertycy: skupieni, potrafiący się wyciszyć...

Koszty pod kontrolą

Zarządzanie przedsiębiorstwem we współczesnym, skomplikowanym otoczeniu biznesowym jest możliwe tylko,...

Temat numeru

Uproszczona sprawozdawczość finansowa mikro i małych jednostek w świetle ustawy o rachunkowości

W przypadku podmiotów prowadzących działalność w mniejszym zakresie zasadność realizacji wybranych obowiązków sprawozdawczych budzić może pewne wątpliwości. Warto się zatem zastanowić, czy obciążenia wynikające z przeprowadzonych procedur sprawozdawczych są współmierne do osiąganych dzięki nim efektów informacyjnych?

Raportowanie statutowe i zarządcze w międzynarodowych grupach kapitałowych

Celem materiału jest przybliżenie problemów, z jakimi borykają się menedżerowie finansowi (dyrektorzy) odpowiedzialni za raportowanie w międzynarodowych grupach kapitałowych. Na czym polega raportowanie statutowe i zarządcze do grupy i do osób zarządzających jednostką w danym kraju? W artykule przedstawiono koncepcję organizacji raportowania z punktu widzenia centrali grupy kapitałowej, umożliwiającą zarówno raportowanie statutowe i zarządcze, jak i konsolidację wyników całej grupy.

Biegły rewident to zaufanie i klucz do sukcesu! Jak dobrze wybrać?

Druga połowa roku to bardzo dobry czas, aby spółki zobligowane do badania swoich sprawozdań finansowych, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, zastanowiły się nad wyborem biegłego rewidenta. Ustawa o rachunkowości nie wskazuje terminu, w jakim należy wytypować biegłego rewidenta i zawrzeć z nim umowę, ale wybór podmiotu uprawnionego do zbadania rocznego sprawozdania finansowego jednostki oraz podpisanie stosownej umowy powinny odbyć się w takim terminie, który umożliwi tej osobie przeprowadzenie niezbędnych czynności związanych z audytem.

Twarzą w twarz

Narzędzia i techniki

Siedem sposobów na skuteczne przedstawianie danych finansowych „niefinansistom”

Powszechne przekonanie, że w finansach lepiej sprawdzają się introwertycy: skupieni, potrafiący się wyciszyć i działać samodzielnie, dawno odeszło do lamusa. Praca we współczesnych działach finansów to w coraz większym stopniu konieczność współpracy i codziennej komunikacji z innymi działami, także za pomocą liczb i danych. Stosowanie przy tworzeniu raportu zaprezentowanych poniżej siedmiu zasad uwzględnia wszystkie niezbędne cechy: wiedzę merytoryczną, umiejętność „porozumienia się z biznesem” i kompetencje interpersonalne.

Finanse przedsiębiorstwa

Labirynty controllingu

Odpowiedzialność dyrektora finansowego

Odpowiedzialność dyrektora finansowego za prowadzenie polityki finansowej w firmie jest określona bardzo szeroko. Co do zasady, osoba ta sprawuje nadzór nad działaniami związanymi z finansami i rachunkowością organizacji. Jest to, oczywiście, wycinek obowiązków dyrektora finansowego, z którymi wiążą się różne rodzaje odpowiedzialności: od faktycznej – wynikającej z pozostawania w stosunku podległości służbowej lub zawartego kontraktu – do prawnej – za podejmowane działania bądź zaniechanie określonych działań – włącznie.

No stress, czyli jak radzić sobie ze stresem i zwiększyć swoją efektywność

Ciągły pośpiech, kolejne spotkania z przełożonymi i podwładnymi, setki e-maili, które czekają na odpowiedź! Kolejny dzień spędzony w pracy po godzinach… Nawet wychodząc z pracy o czasie, zwykle wychodzimy z niej tylko fizycznie, bo głowa wciąż analizuje obszary zawodowe. A gdzie w tym wszystkim realizacja pasji, relacje z bliskimi i work-life balance?

Wydarzenia

Koszty pod kontrolą

Ewa Guzek Magazyn Controlling 41/2015 Tekst otwarty

Zarządzanie przedsiębiorstwem we współczesnym, skomplikowanym otoczeniu biznesowym jest możliwe tylko, jeśli dysponujemy odpowiednimi zasobami informacji, które dostarczane są odpowiednio szybko oraz są właściwie przeselekcjonowane. Co więcej, stale rosnąca konkurencja wpływa na wszystkich graczy rynkowych, zmuszając ich do nieustannego obniżania kosztów.

Studia podyplomowe w zakresie controllingu biznesowego „Business Controlling”

Magazyn Controlling 41/2015 Tekst otwarty

Współczesne przedsiębiorstwa muszą sprostać coraz nowszym wyzwaniom biznesowym. Controlling jako system wspierający zarządzanie przedsiębiorstwem dostarcza instrumentów, które pozwalają ograniczać ryzyko, zwiększyć efektywność i skuteczność działania jednostek gospodarczych, a przez to odnosić sukcesy ekonomiczne oraz osiągnąć przewagę nad otoczeniem.

Święto księgowych na Stadionie Narodowym

Magazyn Controlling 41/2015 Tekst otwarty

Warszawa 10.06.2015 r. - Z okazji Dnia Księgowego, który przypada 9 czerwca, przedstawiciele najważniejszych instytucji związanych z branżą rachunkową spotkali się w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie. Konferencję zorganizowano pod hasłem „Rok po deregulacji. Rynek usług księgowych po uwolnieniu zawodu” i debatowano podczas niej na temat przyszłości branży. Wisienkę na torcie dodała Maria Ożga, finalistka II edycji programu MasterChef, najbardziej znana „Księgowa w Kuchni”, która specjalnie dla uczestników zaserwowała uroczysty tort.

Narzędzia i strategie aktywnej obrony przed nadużyciami, oszustwami i korupcją

Magazyn Controlling 41/2015 Tekst otwarty

Szanowni Państwo,

Mamy zaszczyt już po raz czternasty zaprosić na wyjątkowe wydarzenie jakim jest Międzynarodowy Kongres.

Kongres ma już czternastoletnią tradycję i nadal jest jedynym wydarzeniem o tym charakterze w Polsce. Stwarza możliwość omówienia najważniejszych zmian i zagadnień w poszczególnych obszarach, jak również uzyskania opinii polskich i zagranicznych ekspertów.

Mała Polska w Nepalu

Magazyn Controlling 41/2015

Na pomysł  stworzenia Małej Polski w Nepalu wpadli : przewodnik wysokogórski Sujan Pandey i jego żona Magda Pietruszka- Pandey. Zaprosili mnie  do  współpracy i...stworzyliśmy Fundację  MAŁA POLSKA W NEPALU - mówi Sławomir Matczak, polski dziennikarz telewizyjny, publicysta przez szereg lat związany z TVP.

Felieton

Jesień ludów

Krzysztof Gołata Magazyn Controlling 41/2015 Tekst otwarty

Od kilku miesięcy w kraju trwa wielkie liczenie pieniędzy, często wirtualnych. Najpierw był zalew politycznych obietnic, a potem pojawiło się pytanie: ile to będzie kosztowało i skąd wziąć pieniądze na spełnienie pobożnych życzeń polityków, którzy mówią o kwotach idących w miliardy i udają, że wiedzą, co obiecują.

Archiwum

Polecamy