Pułapki automatyzacji

MC_61_38.jpg

Automatyzacja to przyszłość finansów, nie uciekniemy od niej. Technologia coraz mocniej zmienia zawody finansowe i tylko od nas samych zależy, jak wykorzystamy korzyści z niej płynące. Bo nie ma wątpliwości, że na pytanie: „Czy automatyzować?” jest już za późno. Dlatego teraz warto postawić sobie pytanie, jak mądrze automatyzować pracę, by rzeczywiście przełożyło się to na nasz komfort.

Jak daleko pójdzie automatyzacja?

Badania McKinsey & Company1 pokazują, że obecnie dostępne technologie mogą w pełni zautomatyzować 42% działań finansowych i w większości zautomatyzować kolejne 19%. Około 1/3 działań w finansach może być wykonywana przy użyciu podstawowych technologii automatyzacji zadań takich jak RPA. Wykorzystywane dziś narzędzia automatyzacji zadań są łatwiejsze do wdrożenia i wykorzystania niż technologie dostępne kilkanaście lat temu. Tam, gdzie szef zespołu musiał kiedyś zatrudniać zespół IT do skonfigurowania np. bota, dziś wystarczy osoba z działu finansów, która często jest na tyle przeszkolona, aby samodzielnie wdrażać procesy RPA. Szacuje się, że z perspektywy kosztów i korzyści sensowne jest zautomatyzowanie około połowy prac, które można wykonać za pomocą RPA.

Automatyzacja w założeniu powinna wpłynąć na obniżenie kosztów, podniesienie wydajności oraz jakości procesów wykonywanych do tej pory praktycznie wyłącznie przez ludzi.

Automatyzacja procesów biznesowych (RPA, Robotic Process Automation)2 polega na zastosowaniu inteligentnego oprogramowania do odwzorowania zadań wykonywanych przez ludzi i realizacji procesów w ramach różnych systemów.

  • RPA to nieinwazyjne oprogramowanie, zbudowane „nad” oprogramowaniem, z którego już korzysta przedsiębiorstwo.
  • Robot potrafi odczytywać oraz interpretować istniejące aplikacje do obsługi transakcji, operując danymi, wywołując odpowiedzi i komunikując się z innymi systemami elektronicznymi.
  • W przypadku zastosowania RPA nawet w najprostszej postaci, po zakończeniu pracy nad plikiem, robot jest w stanie wysłać wiadomość do konkretnych osób z informacją o wykonanych zadaniach i koniecznych czynnościach kontrolnych.

Jaką rolę grają kompetencje IT w pracy finansisty?

Menedżerowie często postrzegają automatyzację jako inicjatywę, którą ma prowadzić dział IT. W rezultacie firmy kończą z niewłaściwymi narzędziami, które automatyzują odrębne części procesów. W ten sposób możliwe jest skorzystanie z zaledwie 5% potencjału automatyzacji4. Nic więc dziwnego, że niektórzy księgowi określają automatyzację i coraz szersze wykorzystanie oprogramowania i narzędzi internetowych w swojej pracy jako „dyktat informatyków”.

Ale tak nie musi wyglądać przyszłość finansów i raczej nie będzie, choć kompetencje IT grają coraz większą rolę w biznesie w ogóle.

Jak wynika z raportu „Rewolucja Umiejętności 2.0”5, w niedalekiej przyszłości najbardziej cenione będą kompetencje miękkie uzupełnione o kwalifikacje z zakresu IT lub obsługi klienta. Automatyzacja będzie miała największy wpływ na zawody związane właśnie z IT. To właśnie w tej branży będzie można zaobserwować największy wzrost zatrudnienia. Automatyzacja pracy wpłynie też na wzrost zapotrzebowania na specjalistów w zakresie produkcji i obsługi klienta. Z kolei na drugim biegunie trzeba postawić zawody związane z administracją i obsługą biura, HR, a także finansami i księgowością. To w tych obszarach automatyzacja spowoduje spadek zapotrzebowania na pracowników. Wśród finansistów przewiduje się wzrost zatrudnienia o 1% i równoczesny spadek o 5%. Dla finansistów oznacza to tyle, że nie można lekceważyć automatyzacji, raczej jak najszybciej się z nią zaprzyjaźnić i nauczyć wykorzystywać jej atuty do budowania swojej pozycji jako eksperta w biznesie w ogóle.

Warto też mieć na uwadze, że rośnie rola rachunkowości zarządczej na rzecz coraz bardziej zautomatyzowanej rachunkowości finansowej. To wpisuje się w przewidywania odnośnie do przyszłych wymagań rynku pracy i kompetencji pracowników.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy