Zarządzanie ryzykiem ubezpieczeniowym

Pojęcie zarządzania ryzykiem z pewnością nie jest obce wielu przedsiębiorcom. Jego definicję znajdziemy w normach ISO (32000:2009), które podają, że jest to „skoordynowane działanie dotyczące kierowania i nadzorowania organizacją w odniesieniu do ryzyka”. Czym jednak jest zarządzanie ryzykiem w kontekście ubezpieczeń i ryzyka ubezpieczeniowego, w jaki sposób je ocenić i jak spojrzeć na nie z perspektywy transferu ryzyka na ubezpieczyciela?

O samym ryzyku, czy teorii ryzyka, można by napisać niejedną pracę naukową, a materiałów na ten temat, w samym tylko Internecie, jest mnóstwo. Niniejszy artykuł ma na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze aspekty związane z oceną ryzyka w zakresie ubezpieczeń oraz wyciągnięciem właściwych wniosków z jej przeprowadzenia, a nie tworzenie kolejnego czysto naukowego materiału uwzględniającego definicje z szeregu pozycji naukowych.

Zarządzanie ryzykiem a ocena ryzyka

W pierwszej kolejności należy odróżnić ocenę ryzyka od zarządzania ryzykiem. To pojęcia, w gruncie rzeczy, bardzo rozbieżne, a niejednokrotnie błędnie stosowane zamiennie. Jak już zaznaczyłem, zarządzanie ryzykiem to cały proces związany z podejmowaniem odpowiednich decyzji dotyczących prowadzenia działalności w związku z przeprowadzoną oceną ryzyka. Oceną ryzyka natomiast będzie zbiór czynności polegający na wskazaniu zdarzeń, które mogą dotknąć naszego przedsiębiorstwa, oraz określeniu ich prawdopodobieństwa i wpływu na prowadzoną przez nas działalność.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum

Polecamy